УСІ УРОКИ ХІМІЇ
7 клас
Тема 1
ПОЧАТКОВІ ХІМІЧНІ ПОНЯТТЯ
Урок 19
Практична робота 2. Дослідження фізичних і хімічних явищ
Цілі: продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії; поглибити знання про фізичні й хімічні явища, умови їх протікання, ознаки хімічних реакцій; експериментально визначити рівень засвоєння знань про хімічні реакції.
Тип уроку: практичне застосування знань, умінь і навичок.
Форма роботи: виконання експерименту, складання звіту, висновки.
Обладнання: пробірки, нагрівальний прилад, пробіркотримач, предметне скло, кристалічний натрій хлорид, гранули цинку; розчини хлоридної кислоти, аргентум нітрату, калій перманганату, ферум(ІІ) сульфату із сульфатною кислотою.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії, під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком практичної роботи
III. Тестові завдання за варіантами
«Ключ» до тесту — допуск до практичної роботи.
Варіант І
1. Явища, під час яких відбувається зміна речовини, називаються:
а) хімічними;
б) фізичними;
в) історичними.
2. З наведених явищ виберіть хімічні:
а) горіння іменинних свічок;
б) утворення іржі на цвяхах;
в) кипіння води.
3. З наведеного переліку виберіть складні речовини:
а) N2;
б) K2SO3;
в) CuS;
г) Fe;
д) H2Se.
4. Відносна молекулярна маса молекули K2SO3 дорівнює:
а) 87;
б) 126;
в) 158.
5. Масова частка Калію в молекулі K2SO3 дорівнює:
а) 24,6 %;
б) 49,4 %;
в) 20,2 %.
Варіант ІІ
1. Суміші відрізняються від хімічних сполук:
а) складом;
б) агрегатним станом;
в) кольором.
2. З наведених явищ виберіть хімічні:
а) горіння ялинкової гірлянди;
б) утворення інею;
в) скисання молока.
3. З наведеного переліку виберіть складні речовини:
а) KMnO4;
б) Cu;
в) NaOH;
г) H2;
д) CO2.
4. Відносна молекулярна маса молекули KMnO4 дорівнює:
а) 158;
б) 126;
в) 110.
5. Масова частка Калію в молекулі KMnO4 дорівнює:
а) 49,4 %;
б) 24,6 %;
в) 34,8 %.
Ключі
Варіант І: 1 — а; 2 — а, г; 3 — в; 4 — б; 5 — б.
Варіант ІІ: 1 — а; 2 — б, г; 3 — а; 4 — б; 5 — в.
IV. Виконання практичної роботи за інструкцією
Інструкція
Дослід 1. Зміна агрегатного стану речовини
Налийте в пробірку 2 мл води, закріпіть пробірку в пробіркотримачі й, дотримуючи правил техніки безпеки, прогрійте пробірку в полум’ї спиртівки до кипіння. Що спостерігаєте?
Акуратно піднесіть до отвору пробірки предметне скло. Що спостерігаєте? Зробіть висновок.
Дослід 2. Дослідження фізичних процесів під час розчинення Налийте в пробірку 1 мл води, додайте шпателем приблизно 1 г соли й розмішайте скляною паличкою. Що спостерігаєте?
Скляною паличкою перенесіть дві-три краплини розчину на предметне скло, дотримуючись правил техніки безпеки, нагрійте. Що спостерігаєте? Зробіть висновок.
Дослід 3. Виділення газоподібних речовин у результаті хімічних реакцій
Налийте в пробірку 1—1,5 мл хлоридної кислоти (HCl), опустіть дві гранули цинку. Що спостерігаєте? Зробіть висновок.
Дослід 4. Випадіння осаду в результаті хімічної реакції Налийте в пробірку 1—1,5 мл хлоридної кислоти (HCl) і додайте дві-три краплини аргентум нітрату (AgNO3). Що спостерігаєте? Зробіть висновок.
Дослід 5. Зміна забарвлення в результаті хімічної реакції
Налийте в пробірку 1 мл рожевого розчину калій перманганату, по краплинах додайте розчин ферум(ІІ) сульфату. Що спостерігаєте? Зробіть висновок.
Зробіть узагальнюючий висновок про фізичні та хімічні явища.
V. Оформлення звіту про виконану роботу в зошиті, висновків з роботи
VI. Домашнє завдання
Повторити параграф про хімічні та фізичні явища, хімічні реакції.
Творче завдання. Складіть розповідь про фізичні та хімічні явища, що вас оточують.