УРОКИ ХІМІЇ ЗА ІНТЕГРАЛЬНОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ
7 клас

ВСТУП


Урок 1. Предмет хімії. Короткі відомості з історії хімії


Цілі: ознайомити учнів із предметом хімії як природничої науки, її значенням у житті людини, історією виникнення хімії як науки та її розвитком; вивчити правила поведінки учнів у хімічному кабінеті та основне обладнання кабінету; формувати інтерес до вивчення предмета.

Обладнання: ілюстрації хімічних підприємств, аптеки, магазину побутової хімії; ілюстрації лабораторії алхіміка та сучасної хімічної лабораторії; таблиця «Прийоми роботи в хімічному кабінеті та поводження з хімічними речовинами».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу (основний об’єм).

Форми роботи: лекція, бесіда, «Мікрофон», «Лови помилку», демонстрація.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу


ІІ. Оголошення теми й мети уроку


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Бесіда за питаннями

1. Чому географія, біологія, фізика належать до природничих наук?

2. Що вивчають ці науки?


IV. Вивчення нового матеріалу

Лекція з елементами бесіди

1. Що оточує нас у повсякденному житті? (Тіла)

Тіло — це матеріальна одиниця, яка має форму, а отже, масу й об’єм.

2. З чого складаються тіла? (З речовин)

речовина — це те, з чого складається фізичне тіло. Наприклад: фізичне тіло «лінійка» складається з речовини «деревина».

Просимо учнів навести свої приклади й формулюємо визначення предмета хімії.

Хімія — це наука про речовини, їх перетворення та явища, що супроводжують ці перетворення.

3. Які речовини вам відомі? (Діти наводять приклади речовин.)

4. Учитель проводить демонстрації 1, 2, 3.

З давніх-давен людина вивчала речовини, досліджувала їх властивості, перетворювала одні речовини на інші. Перший свій хімічний експеримент людина здійснила тоді, коли винайшла спосіб добування вогню. Як давно це було?.. Отже, у хімії немає дня народження. Відомо лише, що вона дуже давня наука. Хімічні знання виникли ще до того, як люди винайшли букви й навчилися читати й писати.

Потім люди урізноманітнили хімічний експеримент, винайшли гончарство, видобування металів з їх руд, фарбування тканин, створили різні ліки.

Величезний внесок у розвиток хімічної науки зробили алхіміки — давні вчені, які прагнули створити «еліксир молодості», «філософський камінь». Це були найдосвідченіші люди свого часу. Вони перетворили розрізнені хімічні знання, що дійшли з глибини століть, на ту науку хімію, яку ми з вами будемо вивчати зараз. Алхіміки створили досконалі методи добування та очищення металів, розробили способи виготовлення ліків, винайшли декоративні сорти скла, що за своєю красою не поступаються дорогоцінним каменям. Навіть сучасний хімічний посуд був уперше придуманий і створений алхіміками. Служителі церкви переслідували будь-які прояви людини досліджувати речовини, тому жорстоко карали алхіміків і знищували результати їх праці. Але розвиток суспільства диктував свої правила, адже людство потребувало нових ліків, металів, сплавів, харчових продуктів та інших речовин. Сьогодні нам важко уявити своє життя без продуктів хімічного виробництва. Поглянемо на робоче місце учня: меблі виготовлені з металевих конструкцій і вкриті фарбою; парти вкриті пластиком, підручники виготовлені з паперу, обгорнуті поліетиленовою плівкою; ручки та лінійки виготовлені з пластмаси. Отже, ми можемо зробити висновок про роль хімії в житті людини.

Під час вивчення хімії ми будемо також досліджувати речовини й вивчати їх властивості, виконуючи різні хімічні експерименти. Щоби знайомство з хімією було безпечним, необхідно вивчити

правила роботи в хімічному кабінеті й правила поводження з хімічними речовинами.

Користуючись табличкою «Правила поведінки в хімічному кабінеті», вивчаємо з учнями правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті.


V. Закріплення знань

1. «Мікрофон»

Учні, передаючи один одному уявний мікрофон, користуючись табличкою, повторюють правила поведінки в хімічному кабінеті.

2. «Лови помилку»

Учитель навмисно робить помилки у вивчених поняттях, а учні мають знайти й виправити їх.

Наприклад: учень під час розведення кислоти водою наливав воду в кислоту. Де він помилився? Що може бути наслідком такого поводження з кислотою?


VI. Домашнє завдання

Підготувати реферати з історії виникнення хімії.Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити