УРОКИ ХІМІЇ ЗА ІНТЕГРАЛЬНОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ
7 клас
ТЕМА 2. ПРОСТІ РЕЧОВИНИ МЕТАЛИ І НЕМЕТАЛИ
Урок 5. Узагальнення знань про кисень
Цілі: закріпити знання про кисень як просту речовину, способи його добування, фізичні й хімічні властивості; закріпити вміння складати реакції розкладу і сполучення на прикладах добування і хімічних властивостей кисню; застосовувати набуті знання для складання рівнянь реакцій горіння простих і складних речовин, складати формули оксидів, називати оксиди; закріпити розуміння суті реакцій розкладу, сполучення, горіння, окиснення.
Обладнання: таблиці «Типи хімічних реакцій», «Способи добування і збирання газів», «Кругообіг Оксигену в природі», «Застосування кисню».
Тип уроку: узагальнююче повторення.
Форми роботи: самостійна робота, робота в групах, експрес-тести, «Хрестики-нулики», «Лови помилку».
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
Самостійна робота по варіантах
|
І варіант |
ІІ варіант |
1 |
Запишіть рівняння реакції добування кисню з калій перманганату. (2 бали) |
Запишіть рівняння реакції добування кисню з гідроген пероксиду. (2 бали) |
2 |
Що таке реакції розкладу? (1 бал) |
Що таке реакції сполучення? (1 бал) |
3 |
Запишіть рівняння реакції горіння сірки, цинку, метану (CH4). (3 бали) |
Запишіть рівняння реакцій окиснення фосфору, кальцію, гідроген сульфіду (H2S). (3 бали) |
4 |
Що таке оксиди? (1 бал) |
Що таке реакції горіння? (1 бал) |
5 |
Запишіть реакцію горіння бутану C4H10. (3 бали) |
Запишіть реакцію горіння пропену C3H6. (3 бали) |
Усього — 10 балів.
IV. Узагальнення знань
робота в гетерогенних групах
Учні сідають групами (розподіл заздалегідь здійснив учитель) і починають виконувати завдання на картках. Завдання складені так, ніби продовжують одне одного. Діти-консультанти контролюють відповіді однокласників, доповнюють, виправляють помилки. Вчитель корегує діяльність учнів у групах, відзначає найбільш активних, оцінює.
Завдання групам
1). Експрес-тести
1. Вкажіть хімічний символ Оксигену:
а) O2;
б) O;
в) Н2;
г) P.
2. Вкажіть хімічну формулу кисню:
а) O;
б) O2;
в) H2;
г) O3.
3. Вкажіть молекулярну масу кисню:
а) 16;
б) 8;
в) 32;
г) 48.
4. Кисень у лабораторії одержують розкладанням:
а) CO2;
б) K2SO3;
в) NaOH;
г) KMnO4.
5. В одній колбі — кисень, а в іншій — повітря. Як дізнатися, у якій колбі — кисень?
а) З допомогою лакмусового папірця;
б) за кольором;
в) за запахом;
г) за спалахуванням тліючої скіпки.
6. Оксиди — це сполуки двох елементів, один з яких є:
а) металом;
б) Оксигеном;
в) неметалом;
г) Гідрогеном.
2). Лови помилку
Вкажіть де в реакціях допущені помилки (коефіцієнти, тип реакції).
а) 2Mg + O2 MgO — реакція сполучення.
б) H2O2 2H2O + O2 — реакція сполучення.
в) S + O2 SO2 — реакція розкладу.
г) KMnO4 K2MnO4 + MnO2 + O2 — реакція сполучення.
3). Хрестики-нулики
Виграшний шлях — формули оксидів. Виписати формули оксидів, дати їм назви.
Складіть рівняння реакцій їх утворення.
V. Підсумок уроку
Учитель коментує виконані завдання, відповідає на запитання учнів.
VI. Домашнє завдання