Розробки уроків - Хімія 7 клас - 2015 рік
7 клас

ВСТУП

Урок 2. КОРОТКІ ВІДОМОСТІ З ІСТОРІЇ ХІМІЇ

Цілі: розглянути етапи розвитку хімії, внесок учених у становлення цієї науки, розвивати пізнавальний інтерес до предмета; виховувати шанобливе ставлення до вчених, які зробили вагомий внесок у розвиток хімії.

Очікувані результати: учні розуміють історію виникнення хімічних знань та самого поняття «хімія», знають основні етапи розвитку хімії, внесок кожного етапу в розвиток хімії як науки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрети вчених, презентація до уроку.

Базові поняття й терміни уроку: хімія, алхімія, іатрохімія.

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бліцопитування

1. Чому географія, біологія, фізика належать до природничих наук?

2. Що вивчають ці науки?

3. Яке відношення має хімія до цих наук?

4. Як ви вважаєте, що можуть розповісти хіміки, географи, біологи та фізики про одну й ту саму речовину — воду?

5. Що вивчає хімія?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Бесіда з класом

1. Як ви вважаєте, коли виникла наука хімія?

2. Коли вона з’явилася порівняно з математикою, фізикою?

3. Коли хімія почала служити людині?

4. Коли люди почали застосовувати хімічні знання?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя, яка супроводжується презентацією

Є декілька точок зору на походження слова «хімія».

а) Хемі (єгип.) — «чорна» земля. Давня назва Єгипту, де зародилася наука хімія.

б) Кеме (єгип.) — «чорна» наука. Алхімія як темна, диявольська наука (порівняти з чорнокнижництвом — чаклунством, що ґрунтується на дії нечистої сили).

в) Хюма (давньогрецьк.) — «лиття» металів; того ж кореня і грецьке хюмос — «сік».

г)  Кім (давньокит.) — «золото». Тоді хімію можна тлумачити як «золото- творення».

Історію розвитку хімічних знань можна умовно поділити на такі періоди:

Період

Досягнення

1

Хімія стародавнього світу

До нашої ери люди знали про існування таких металів, як золото, срібло, олово, залізо, свинець, ртуть, уміли виплавляти мідь і бронзу

2

Розвиток ремесел

Понад 5 тисяч років тому в Стародавньому Єгипті вже виготовляли й випалювали цеглу, з якої були зведені деякі піраміди, виготовляли кольорове скло, керамічні вироби, блакитну фарбу

3

Період алхімії

У VII столітті кочові племена арабів заволоділи Олександрією (заснована в IV столітті до н. е.) і в бібліотеці Олександрійської академії захопили книги, з яких арабські вчені запозичили накопичені впродовж тисячоліть знання. Араби почали називати хімію алхімією. Алхіміки шукали три речовини:

1) філософський камінь, із допомогою якого можна було б перетворювати звичайні метали на золото і срібло;

2) еліксир життя, який лікував би всі хвороби і зробив би людину безсмертною;

3) алькагест — універсальний розчинник

4

Виникнення іатрохімії

З’являються перші аптеки.

Алхіміки використовують знання для розвитку виробництв. (Агрікола — гірнича справа, Парацельс — медицина)

5

Становлення хімії як науки

Праці М. В. Ломоносова (відкриття закону збереження маси речовин), А. Л. Лавуазьє — пізніше той самий закон.

О. М. Бутлеров — теорія будови органічних сполук. Д. М. Менделєєв — періодичний закон

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Яке значення алхімії для розвитку науки?

2. Які етапи історії розвитку хімії ви знаєте?

3. Що сприяло становленню хімії як науки?

4. Чому, на вашу думку, алхімію не можна вважати наукою?

5. Які з відомих вам учених зробили вагомий внесок у розвиток хімії як науки?

VI. ПІДСУМКИ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

♦ Прочитати параграф підручника. Дати відповіді на питання.

♦ Додаткове завдання: знайти в мережі Інтернет інформацію про те, які видатні вчені або люди мистецтва захоплювались алхімією.




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити