Розробки уроків - Хімія 7 клас - 2015 рік
7 клас

Тема 3. СКЛАДНІ РЕЧОВИНИ. ВОДА

Урок 39. ВОДА - РОЗЧИННИК

Цілі: ознайомити учнів із властивістю води розчиняти різні речовини; актуалізувати знання дітей про значення води в житті всього живого, про її властивості; розвивати вміння порівнювати й узагальнювати; виховувати уважність і спостережливість. Очікувані результати: учні характеризують властивості води як розчинника; розуміють, що розчини є сумішами, які можна розділити; наводять приклади природних розчинів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: хімічні стакани, колба з водою, кухонна сіль, цукор, крейда, пісок, сік, олія, спирт, воронка для фільтрування, лабораторний штатив.

Базові поняття й терміни уроку: розчин, розчинник, розчинена речовина.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Теми для обговорення з учнями

1) Як у домашньому господарстві використати знання про те, що густина води дорівнює 1 г/см3 (або 1 г/мл)?

Підказка: як налити в банку 1 кг води?

2) Чому риби не вмирають узимку під льодом?

3) В океані вода солона, а в айсбергу — прісна. Що станеться, якщо добре підсолити в стакані воду, а потім її заморозити?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

♦ Яке значення має розчинність речовин?

♦ Воду називають «універсальним розчинником». Чому вода отримала такий статус?

Це є темою сьогоднішнього уроку.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА РОБОТА

• Повторення правил безпеки.

• Виконання дослідів, пов’язаних із розчинністю речовин у воді.

Робота в парах

Дослід 1

Розчинність кухонної солі у воді.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

Дослід 2

Розчинність соку у воді.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

Дослід 3

Спостереження розчинності газів на прикладі газованої води.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

Дослід 4

Розчинність цукру.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

Дослід 5

Розчинність крейди.

Спостереження: крейда не розчиняється у воді.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

Дослід 6

Розчинність спирту.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

Висновок з усіх дослідів

Вода розчиняє: тверді речовини (сіль, цукор), рідкі речовини (рідке добриво), газоподібні речовини (вуглекислий газ).

Записати у висновки відповіді на питання:

♦ Чи є вода хорошим розчинником?

♦ Чи всі речовини розчиняє вода?

Дослід 7

Розчинення річкового піску.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

Дослід 8

Розчинність крейди.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

Дослід 9

Розчинність олії.

Запис спостережень і висновків у зошиті.

♦ Чи можна сказати, що ці речовини не розчиняються у воді?

Висновок. Речовини, які не розчиняються у воді, називають нерозчинними. Зовсім нерозчинних речовин не існує, якась частка все одно розчиняється.

Запитання класу

♦ Як ви вважаєте, де в природі найчистіша й найпрозоріша вода? (У криниці)

♦ Чому джерельна вода найчистіша?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Чи може людина постійно використовувати в побуті дистильовану воду?

2. Як люди використовують властивість води розчиняти деякі речовини?

3. Чи можна очистити воду від домішок?

4. Які фізичні методи для цього використовують?

VІ. ПІДСУМКИ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Чи добре ви засвоїли тему уроку?

2. Що важливого відкрили для себе на уроці? (Вода є гарним розчинником)

3. Де зможете застосувати отримані знання?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

♦ Опрацювати параграф, виконати вправи.

♦ Скласти загадки про воду. Підібрати прислів’я та приказки про воду.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити