Розробки уроків - Хімія 7 клас - 2015 рік
7 клас
Тема 3. СКЛАДНІ РЕЧОВИНИ. ВОДА
Урок 40. РОЗЧИН І ЙОГО КОМПОНЕНТИ: РОЗЧИННИК, РОЗЧИНЕНА РЕЧОВИНА
Цілі: дати поняття «розчини», «розчинник», «розчинена речовина»; розвивати комунікативні здібності школярів; формувати в учнів інтерес до предмета, здатність аналізувати й узагальнювати матеріал.
Очікувані результати: учні розуміють сутність розчину як суміші, називають компоненти розчину, використовують отримані раніше знання щодо розподілення розчинів на окремі компоненти.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: терези, колба з водою, шпатель, сіль, мідний купорос, мірний циліндр.
Базові поняття й терміни уроку: розчин, розчинена речовина, розчинник.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Завдання класу
Наведіть приклади речовин, які розчиняються у воді.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Бесіда
1. Як часто ми готуємо та використовуємо розчини в побуті?
2. Які природні розчини ви можете назвати?
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (пояснення з елементами бесіди)
Проблемне питання
✵ З чого складаються розчини?
Розчини — це багатокомпонентні системи. Один із компонентів має назву розчинник. Як правило, це речовина, яка перебуває в тому ж агрегатному стані, що й розчин. Якщо всі компоненти розчину перебувають в одному агрегатному стані, то розчинником вважають той компонент, якого в розчині більше.
У тому випадку, якщо одним із компонентів є вода, то саме вона й буде розчинником.
Прокоментуйте вираз: «Вода — універсальний розчинник усіх речовин на Землі».
По відношенню до води всі речовини ділять на три групи:
✵ розчинні;
✵ малорозчинні;
✵ практично нерозчинні.
Розчини, на відміну від хімічних сполук, не мають постійного хімічного складу.
Розчин = розчинник + розчинена речовина
ü Розчинник — речовина, яка перебуває в тому ж агрегатному стані, що й розчин (або маса якого найбільша)
Розчинена речовина може перебувати в будь-якому агрегатному стані: твердому, рідкому, газоподібному.
У розчинах, на відміну від сумішей, існує взаємодія між частинками розчинника й розчиненої речовини.
Проблемне питання
♦ Чи можна розподілити розчин на компоненти?
Демонстраційний експеримент
Зважимо по 5 г кухонної солі та мідного купоросу. Мірним циліндром відміряємо по 50 г води. Наливаємо в колби, додаємо солі.
♦ Як виділити солі з розчинів?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ «Що це таке?»
♦ Речовина, що розчиняє інші речовини.
♦ Речовини, що утворюють розчин.
♦ Властивість речовини розчинятися у воді або іншому розчиннику.
♦ Процес виділення речовини шляхом випаровування або охолодження його насиченого розчину.
Сформулюйте визначення розчину.
VI. ПІДСУМКИ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати параграф. Відповісти на питання.