УСІ УРОКИ ХІМІЇ
8 клас
Тема 3
ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ Д. І. МЕНДЕЛЄЄВА. БУДОВА АТОМА
УРОК 49
Тема. Структура періодичної системи у світлі теорії будови атома
Цілі уроку: розширити знання учнів про періодичну систему хімічних елементів; на підставі знань про будову атома й будови електронних оболонок атомів показати взаємозв’язок між розміщенням хімічних елементів у періодичній системі та їхніми властивостями; показати взаємозв’язок періодичної зміни електронних структур атомів хімічних елементів та їх властивостей.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Форми роботи: фронтальне опитування, виконання тренувальних вправ.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
Аналіз письмової самостійної роботи.
Фронтальне опитування (робота з періодичною системою хімічних елементів Д. І. Менделєєва)
1. Скільки енергетичних рівнів, заповнених електронами, мають атоми елементів з порядковими номерами:
а) 17;
б) 29;
в) 42?
Складіть схему будови атома й електронну формулу.
2. Напишіть електронні формули елементів:
а) Фосфор;
б) Калій;
в) Аргон;
г) Магній;
д)* Скандій.
3. Розподіліть на p-підрівні:
а) три електрони;
б) чотири електрони;
в) шість електронів.
4. Електронна формула атома має закінчення ...3р3. Напишіть повну електронну формулу цього елемента, визначте його порядковий номер і назву.
5. Складіть схему взаємозв'язку понять у періодичній системі й будови атомів. (Учні під керівництвом учителя складають схему.)
Поняття в періодичній системі |
Будова атома |
А. Порядковий номер елемента |
а) Величина заряду ядра; б) кількість протонів; в) кількість електронів |
Б. Номер періоду |
Число енергетичних рівнів, головне квантове число |
В. Номер групи |
а) Максимальна кількість електронів у атомі, які можуть брати участь в утворенні хімічних зв’язків (валентні електрони); б) для елементів головних підгруп — кількість електронів на зовнішньому рівні |
Г. Зміна властивостей у періодах |
а) Зростає заряд ядра — зростає порядковий номер; б) збільшується кількість електронів на зовнішньому рівні; в) збільшується сила притягання електронів зовнішнього рівня до ядра; г) число енергетичних рівнів однакове; д) спостерігається стискання енергетичних рівнів, радіус атомів незначною мірою зменшується; е) чим більша кількість електронів на зовнішньому рівні, тим важче атому віддавати електрони й тим легше приєднувати електрони інших атомів |
Д. Зміна властивостей у групах |
а) Зростає заряд ядра — зростає порядковий номер; б) збільшується число енергетичних рівнів; в) кількість електронів на зовнішньому рівні однакова; г) розмір атома збільшується; д) слабшає сила притягання електронів зовнішнього рівня до ядра; е) чим більший радіус атома й менша кількість електронів, тим легше атом віддає електрони й важче приєднує електрони інших атомів |
6. Інертні елементи мають таку електронну формулу зовнішнього енергетичного рівня: ns2np6. Запишіть електронні формули атомів Неону й Аргону. Проаналізуємо ці формули.
• Скільки вільних квантових комірок на зовнішньому рівні?
• Яка кількість неспарених електронів?
• Скільки пар електронів на зовнішньому рівні?
• Скільки електронів може приєднати атом?
• Чому?
Тому що зовнішній енергетичний рівень атомів Неону й Аргону завершений.
III. Практика на прикладах
Завдання 7. Складіть схему будови атома Натрію та іона Na+.
Схема будови якого атома така сама, як і іона Натрію?
Завдання 8. Складіть схему будови атома Флуору та іона F-.
Схема будови якого атома така сама, як і іона Флуору?
Завдання 9. Самостійно побудувати схему будови атома та іона:
а) Магнію;
б) Хлору
Завдання 10. Подумайте і складіть схему будови іонів S-2, S+4, S+6. Порівняйте будови атома Сульфуру та іонів Сульфуру. Чим вони відрізняються? Чим вони подібні?
Завдання 11. У періодичній системі групи поділяються на головні й побічні. Вони включають елементи, подібні за будовою атома.
Елементи, в яких останній заповнюваний підрівень — s, називають s-елементами. В яких групах розташовуються s-елементи? (У I, II групах, головній підгрупі)
Завдання 12. Використовуючи періодичну систему хімічних елементів, наведіть приклади p-елементів.
Елементи, в яких останній заповнюваний електронами підрівень — р, називають p-елементами. В яких групах періодичної системи перебувають p-елементи? (У III—VIII групах, головній підгрупі)
Завдання 13. Використовуючи періодичну систему хімічних елементів, наведіть приклади p-елементів.
У побічних підгрупах розташовані елементи, в атомах яких електронами заповнюється (d-підрівень, — це d-елементи. На зовнішньому рівні в атомах цих хімічних елементах перебуває один-два s-електрони. Скільки таких елементів може бути в кожному періоді періодичної системи? Чому? Тому що максимальна кількість електронів на d-підрівні — 10.
Завдання 14. Використовуючи періодичну систему хімічних елементів, наведіть приклади d-елементів.
У нижній частині таблиці окремо розташовані два ряди хімічних елементів, що називаються лантаноїди й актиноїди. В якому періоді вони мають розташовуватися? Скільки таких елементів у кожному періоді? Чому? Елементи лантаноїди й актиноїди відрізняються від решти хімічних елементів тим, що в них заповнюється електронами f-підрівень, максимальна кількість електронів на f-підрівні — 14, тому й f-елементів у кожному періоді — 14.
Завдання 15. Використовуючи періодичну систему хімічних елементів, наведіть приклади f-елементів.
IV. Підбиття підсумків уроку
1. Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
2. Чому в короткоперіодній формі періодичної системи є головні й побічні підгрупи? Чим відрізняються елементи, розташовані в головній і побічній підгрупах?
3. Яка максимальна кількість періодів може бути в періодичній системі?
4. Яка максимальна кількість груп може бути в періодичній системі? Чому?
5. Чому змінюються властивості хімічних елементів у періодах і групах?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання, виконати вправи.