Розробки уроків - Хімія 8 клас (за підручником Т.М. Гранкіної) - 2015 рік
ТЕМА 3. КІЛЬКІСТЬ РЕЧОВИНИ. РОЗРАХУНКИ ЗА ХІМІЧНИМИ ФОРМУЛАМИ
УРОК 32. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ВПРАВ НА ТЕМУ «КІЛЬКІСТЬ РЕЧОВИНИ»
Цілі: систематизувати знання учнів з теми «Кількість речовини. Моль — одиниця вимірювання кількості речовини. Стала Авогадро»; закріпити вміння і практичні навички хімічних обчислень з використанням понять «кількість речовини», «моль» і «стала Авогадро».
Очікувані результати: учень розуміє суть понять «кількість речовини» та «моль»; знає значення сталої Авогадро; застосовує ці поняття під час розв'язування розрахункових задач.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Базові поняття уроку: кількість речовини, моль, стала Авогадро.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Робота з класом (опитування)
1. Що таке речовина?
2. З яких частинок може складатися речовина? Наведіть приклади речовин з молекулярною та немолекулярною будовою.
3. Що таке кількість речовини?
4. У яких одиниця вимірюють кількість речовини?
5. Що таке 1 моль речовини?
6. За якою формулою можна розрахувати кількість речовини?
7. Що таке стала Авогадро та яке її числове значення?
3. Розв'язування задач і вправ
Один учень працює біля дошки.
Задача 1. На предметне скло помістили краплю води, що містить 1,505 ∙ 1022 молекул. Обчисліть кількість речовини води, що міститься у краплі.
Задача 2. У балоні міститься 15 моль амоніаку. Обчисліть кількість молекул амоніаку, що міститься в балоні.
Задача 3. У порожню колбу закачали 0,5 моль вуглекислого газу й щільно її закрили. Обчисліть кількість молекул вуглекислого газу та загальну кількість атомів, що містяться в колбі.
Задача 4. У балоні міститься 3 моль метану, хімічна формула якого CH4. Яка кількість атомів Гідрогену міститься в балоні?
Задача 5. Де більше атомів: у 2 моль води чи 3 моль кисню?
4. Самостійна робота з підручником
Учні працюють із підручником, с. 124-125, розв’язують задачі після прикладів.
Кількість і номери завдань визначає вчитель.
5. Робота в групах
1 група
Яку кількість речовини кожного елемента витрачено на утворення 1 моль: HCl, Cl2, H2O.
2 група
Яку кількість речовини кожного елемента витрачено на утворення 1 моль: H2SO4, H3PO4, PH3.
3 група
Яку кількість речовини кожного елемента витрачено на утворення 1 моль: Fe2O3, Ca (OH)2, NaOH.
4 група
Яку кількість речовини кожного елемента витрачено на утворення 1 моль: CuSO4, SO3, BaCl2?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
♦ Параграф 13.
♦ Розв’яжіть задачу. Де більше атомів Гідрогену: в 1,5 моль амоніаку чи 1 моль метану?
♦ Яку кількість речовини складає 30,1 ∙ 1023 атомів натрію? Визначить масу цих атомів.
♦ Скільки атомів гідрогену та оксигену міститься у воді кількістю речовини 1 моль?