Розробки уроків - Хімія 8 клас - 2016 рік

ТЕМА 1. ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ. БУДОВА АТОМА

УРОК 10. ІЗОТОПИ. НУКЛІДИ В ПРИРОДІ

Навчально-освітня мета: сформувати поняття «ізотопи», узагальнити знання про склад атомних ядер, відкоригувати вміння визначати протонне й нуклонне числа в періодичній системі Д. І. Менделєєва, сприяти свідому розумінню фізичного змісту періодичного закону.

Тип уроку: набуття нових знань.

Навчальне обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, портрети вчених-хіміків Марії Склодовської-Кюрі, А. Бекереля, Ф. Содді.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

♦ Чому в природі видів атомів більше, ніж хімічних елементів у періодичній системі?

♦ Чому відносна атомна маса має дробові значення?

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Існує три види атомів Гідрогену:

1. Протій — містить один протон, один електрон і не містить нейтрона.

2. Дейтерій — містить один протон, один електрон і один нейтрон.

3. Трітій — містить один протон, один електрон і два нейтрони.

До складу звичайної води входить Протій, до складу так званої «важкої води» входить Дейтерій. Виробництво «важкої води» дуже потребує великих витрат енергії, тому її вартість дуже велика. 1935 року, одразу ж після відкриття «важкої води», її ціна становила 19 доларів за грам. У наш час «важка вода» при купівлі 1 кг коштує 1 євро за грам. Дейтерій від Протію відрізняється лише наявністю одного нейтрона, але має інші властивості та, як наслідок, інше застосування.

ü Атоми, які мають однакову кількість протонів і електронів, але відрізняються кількістю нейтронів, називають ізотопами.

1921 року англійський учений Содді отримав Нобелівську премію «за внесок у хімію радіоактивних речовин і за проведене дослідження походження і природи ізотопів». Більшість хімічних елементів має ізотопи. Тому видів атомів більше, ніж хімічних елементів у періодичній системі.

ü Відносна атомна маса має нецілі значення, тому що є середнім арифметичним маси всіх ізотопів з урахуванням їхньої масової частки в земній корі.

Ізотопи бувають стабільні й радіоактивні.

ü Радіоактивністю називають самовільний розпад нестійких атомних ядер, який супроводжується радіоактивним випромінюванням гамма-променів.

Це явище відкрив А. Бекерель і назвав їх радіоактивними — від латинського слова «радіус» — промінь. Працюючи з урановими рудами, він дослідив, що шматок руди випромінював невідомі проміні, які засвічували фотоплівку, захищену чорним папером. 1898 р. Ґергард Шмідт та П’єр Кюрі й Марія Склодовська-Кюрі відкрили випромінювання торію. Пізніше Кюрі відкрили полоній і радій. 1903 року подружжю Кюрі було присуджено Нобелівську премію. На сьогодні відомо близько 40 природних елементів, яким властива радіоактивність.

Гамма-випромінювання має найвищу проникну здатність Такий вид випромінювання може затримати товста свинцева або бетонна плита. Радіоактивне випромінювання дуже небезпечне для організму, згубно діє на всі живі істоти — від бактерій і вірусів до високорозвинутих організмів — тварин і людини. Ступінь і характер впливу на живий організм радіоактивного випромінювання залежать від дози випромінювання і від виду частинок. Одне й те саме випромінювання по-різному діє на різні живі організми, на їхні окремі органи. У людини найбільш чутливі до опромінення кровотворні органи (кістковий мозок, селезінка, лімфатичні вузли) і слизова оболонка кишечнику.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Хімічний диктант на визначення хімічного елемента за такими даними:

1. Протонне число 13.

2. Нуклонне число 23.

3. Кількість протонів 12.

4. Кількість електронів 9.

5. Відносна атомна маса 5.

6. Розташований у ІІІ групі, 2-му періоді.

7. Має три ізотопи — Протій, Дейтерій, Тритій.

8. Елемент 3-го періоду, утворює вищий оксид RO3.

9. Елемент 2-го періоду, утворює сполуку з Гідрогеном HR.

10. Елемент з порядковим номером 3.

11. Елемент з кількістю нейтронів 2.

12. Елемент V групи, який не проявляє валентність V.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Інструктаж з виконання домашнього завдання, параграф підручника, завдання після параграфа.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити