Розробки уроків - Хімія 8 клас - 2016 рік
ТЕМА 1. ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ. БУДОВА АТОМА
УРОК 14. ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК МІЖ БУДОВОЮ ЕЛЕКТРОННИХ ОБОЛОНОК І ВЛАСТИВОСТЯМИ ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ. ПОНЯТТЯ ПРО РАДІУС АТОМА
Навчально-освітня мета: сформувати поняття атомного радіуса, його збільшення по групах періодичної системи та зменшення по періодах; довести залежність між атомним радіусом та активністю елемента; продовжувати вдосконалювати вміння зі складання електронних та графічних формул атомів і формул електронної оболонки.
Тип уроку: комбінований, набуття нових знань та узагальнення й корекція вивченого матеріалу.
Навчальне обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Фронтальна бесіда
На одному з попередніх уроків ви спостерігали взаємодію лужних металів з водою. Який метал реагував активніше? Так, калій. На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо, чому так відбувалося. Чому після аварії на Чорнобильській атомній станцій різко збільшилася захворюваність населення на хвороби кісток і зубів?
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Атомний радіус — це відстань між центром ядра та зовнішнім енергетичним рівнем.
Зі схеми видно, що по групі (фрагмент групи Li — Na — K) атомний радіус збільшується внаслідок збільшення кількості енергетичних рівнів. Водночас зменшуються сили притягання між ядром і електронами зовнішнього енергетичного рівня, внаслідок чого електрони легше відриваються, і тому хімічна активність посилюється зі збільшенням порядкового номера в групі. Доказом цього є взаємодія лужних металів з водою. Який метал реагував бурхливіше?
Чому? Якщо простежити аналогічну зміну в ІІ групі, то ви самі можете зробити висновок про те, який метал активніший — кальцій чи стронцій. Так, стронцій, тому що в нього більший атомний радіус. Отже, стає зрозумілим, чому після аварії на Чорнобильській атомній станції в населення збільшилася захворюваність кістково-опорного апарату. Кальцій із кісток витісняється більш активним радіоактивним Стронцієм, який утворився внаслідок аварії на Чорнобилі.
Згідно зі схемою на дошці, кількість енергетичних рівнів у елементів одного періоду однакова (фрагмент періоду Li — Be — B). Чи однаковий при цьому радіус цих елементів? Ні, зі збільшенням порядкового номера елементів у періоді атомний радіус зменшується, тому що збільшується кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні, а тому збільшуються кулонівські сили електростатичної взаємодії протилежних зарядів між ядром та електронами.
По групах і періодах закономірно змінюються й інші властивості елементів та їх сполук.
Блок-схема на дошці
Властивість |
Визначення |
Зміна по періоду → |
Зміна по трупів↓ |
Металічні |
Це елементи, в атомів яких 1-3 електрони на зовнішньому енергетичному рівні, й атоми здатні легко їх віддавати |
Зменшуються, тому що збільшується кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні |
Збільшуються, тому що збільшується атомний радіус |
Неметалічні |
Елементи, в атомів яких від 3-х і більше електронів на зовнішньому енергетичному рівні, й атоми здатні легко приєднувати електрони |
Збільшуються, тому що збільшується кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні |
Зменшуються, тому що збільшується атомний радіус |
Основні |
Сполуки з Оксигеном — основні оксиди, гідрати оксидів — основи |
Зменшуються, тому що зменшуються металічні властивості |
Збільшуються |
Кислотні |
Сполуки з Оксигеном — кислотні оксиди, гідрати оксидів — кислоти |
Збільшуються, тому що збільшуються не- металічні властивості |
Зменшуються |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розташуйте елементи за порядком збільшення атомного радіуса:
а) Ca;
б) Sr;
в) Ba;
г) Be;
Д) Mg.
2. Розташуйте елементи за порядком збільшення атомного радіуса:
а) Na;
б) Si;
в) Al;
г) Mg.
Д) P.
3. Розташуйте елементи за порядком зменшення металічних властивостей:
а) Ba;
б) Ca;
в) Ве;
г) Mg;
Д) Sr.
4. Розташуйте елементи за порядком зменшення металічних властивостей:
а) Na;
б) Mg;
в) Al;
г) P;
Д) Si.
5. Розташуйте елементи за порядком зменшення неметалічних властивостей:
а) B;
б) C;
в) O;
г) N;
Д) F.
6. Розташуйте елементи за порядком зменшення неметалічних властивостей:
а) Si
б) C;
в) Ge;
г) Sn;
Д) Pb.
7. Розташуйте елементи за порядком зменшення основних властивостей:
а) К;
б) Ca;
в) Ti;
г) Sc;
Д) V.
8. Розташуйте елементи за порядком збільшення основних властивостей:
а) B;
б) Tl;
в) Al;
г) In;
Д) Ga.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Параграф підручника, завдання після параграфа.