Розробки уроків - Хімія 8 клас - 2016 рік
ТЕМА 2. ХІМІЧНИЙ ЗВ'ЯЗОК І БУДОВА РЕЧОВИНИ
УРОК 19. ПРИРОДА ХІМІЧНОГО ЗВ'ЯЗКУ. УМОВИ ВИНИКНЕННЯ ХІМІЧНОГО ЗВ'ЯЗКУ
Навчально-освітня мета: довести необхідність утворення хімічного зв'язку атома, сформувати уявлення про хімічний зв'язок та його природу, умови виникнення хімічного зв'язку, удосконалювати знання учнів про будову атома; ввести поняття «октету електронів» та електронегативності атомів хімічних елементів, показати зміну здатності до завершення зовнішнього енергетичного рівня електронами; розвивати логічне мислення, вміння аналізувати й робити висновки.
Тип уроку: набуття нових знань, первинного ознайомлення з матеріалом.
Навчальне обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
♦ Як визначити кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні?
♦ Які атоми мають завершений енергетичний рівень?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Чому в інертних елементів молекули одноатомні, а багато інших молекул складаються з декількох атомів? Чому інертні гази практично не вступають у хімічні реакції?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Хімічний зв’язок — це зв’язок між атомами, що забезпечує існування речовини з визначеним складом.
Хімічний зв’язок утворюється на основі «правила октету»: кожний атом прагне мати завершений енергетичний рівень. Так, атоми інертних елементів мають завершений зовнішній енергетичний рівень, так званий октет — 8 електронів на зовнішньому рівні (у Не 2 електрони), тому вони і є інертними в хімічних реакціях. Інші атоми різними способами досягають його. Хімічні реакції супроводжуються руйнуваннями одних зв’язків і утворенням інших. В утворенні хімічного зв’язку головну роль відіграють неспарені (валентні) електрони. Здатність атомів притягувати електрони з метою завершення зовнішнього енергетичного рівня визначається електронегативністю.
ü Електронегативність — це умовна величина, яка характеризує здатність атома приєднувати електрони. У періодах зі збільшенням порядкового номера електронегативність збільшується, у групах зі збільшенням порядкового номера — зменшується. Найбільшу електронегативність має Флуор.
Учні розглядають і аналізують таблицю електронегативності.
Способи утворення завершеного зовнішнього енергетичного рівня (блок-схема на дошці)
Внаслідок віддачі або приєднання атомом електронів атом набуває електронної конфігурації найближчого інертного елемента, яка є стійкою та енергетично вигідною.
Блок-схема на дошці
✵ Віддача атомом електронів:
✵ Приєднання атомом електронів:
Утворення хімічного зв’язку — спосіб досягти завершеності шляхом утворення спільних електронних пар, що належать обом атомам.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Установіть послідовність збільшення електронегативності в елементів:
а) I;
б) Cl;
в) Br;
г) F.
2. Установіть послідовність збільшення електронегативності в елементів:
а) Сl;
б) S;
в) Na;
г) Mg.
3. Установіть послідовність зменшення електронегативності в елементів:
а) Te;
б) O;
в) S;
г) Se.
4. Установіть послідовність зменшення електронегативності в елементів:
а) Li;
б) B;
в) F;
г) Be.
5. Що енергетично вигідніше — віддати чи приєднати електрони з метою досягнення октету електронів для атома? (Заповніть пропуски.)
а)
б)
в)
г)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Інструктаж з виконання домашнього завдання, параграф підручника, завдання після параграфа.