Розробки уроків - Хімія 8 клас - 2016 рік
ТЕМА 2. ХІМІЧНИЙ ЗВ'ЯЗОК І БУДОВА РЕЧОВИНИ
УРОК 24. СКЛАДАННЯ ФОРМУЛ СПОЛУК ЗА ВІДОМИМИ СТУПЕНЯМИ ОКИСНЕННЯ
Навчально-освітня мета: навчити складати формули сполук за відомими ступенями окиснення, удосконалювати вміння зі складання формул бінарних сполук, уміння знаходити валентність і прогнозувати можливі ступені окиснення за будовою електронної оболонки атомів.
Тип уроку: узагальнення та коригування вмінь.
Навчальне обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
Фронтальна бесіда
♦ Що таке ступінь окиснення?
♦ Чому для сполук з ковалентним полярним зв’язком говорять про певну умовність цього поняття?
♦ Чому дорівнює ступінь окиснення простих речовин?
♦ Як визначити ступінь окиснення в бінарних сполуках?
Дидактичні вправи
1. Визначити ступінь окиснення в таких сполуках:
Li3N, N2O5, CuO, Cu2O, HBr, CS2.
2. Визначити ступінь окиснення центрального атома в таких сполуках:
Na3PO4, K2CO3, BaSO4, LiNO2.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
♦ Як скласти формулу речовини за відомими ступенями окиснення?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Алгоритм складання формули сполуки за відомими ступенями окиснення
Демонстрація на мультимедійній дошці
✵ На першому місці у формулі записують елемент з позитивним ступенем окиснення, на другому — з негативним.
✵ Записують відповідні ступені окиснення.
✵ Для визначення числових значень ступенів окиснення знаходять найменше спільне кратне.
✵ Значення найменшого спільного кратного ділять на значення ступеня окиснення.
✵ Записують індекси.
Дидактичні вправи
За допомогою алгоритму складіть формули оксидів Хлору зі ступенями окиснення +1, +3, +5, +7.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Складіть формули за відомими ступенями окиснення:
Хімічний елемент |
Ступені окиснення |
|||
Манган |
+2 |
+4 |
+6 |
+7 |
Хімічний елемент |
Ступені окиснення |
||
Хром |
+2 |
+3 |
+6 |
Хімічний елемент |
Ступені окиснення |
|||
Нітроген |
+1 |
+2 |
+3 |
+4 |
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Інструктаж з виконання домашнього завдання, параграф підручника, завдання після параграфа.