Розробки уроків - Хімія 8 клас - 2016 рік
ТЕМА 2. ХІМІЧНИЙ ЗВ'ЯЗОК І БУДОВА РЕЧОВИНИ
УРОК 26. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ РЕЧОВИН З РІЗНИМИ ТИПАМИ КРИСТАЛІЧНИХ ҐРАТОК
Навчально-освітня мета: узагальнити знання про залежність між будовою речовини та її фізичними властивостями, відпрацювати вміння з визначення типу кристалічної ґратки у речовини, прогнозування властивостей речовин залежно від кристалічної ґратки, якою вона утворена.
Тип уроку: узагальнення та коригування знань.
Навчальне обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальна бесіда
♦ Які тверді речовини бувають відповідно до будови?
♦ Наведіть приклади аморфних речовин.
♦ Що є основою поділу будови речовини на певні типи кристалічних ґраток?
♦ Охарактеризуйте атомні кристалічні ґратки.
♦ Як будова молекулярної кристалічної ґратки впливає на властивості речовин?
♦ Наведіть приклади речовин, які мають молекулярну кристалічну ґратку.
♦ Як будова йонної кристалічної ґратки впливає на властивості речовин?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
♦ Чи можна прогнозувати властивості речовин виходячи з їхньої будови?
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОРИГУВАННЯ ЗНАНЬ
Дидактичні вправи (завдання на мультимедійній дошці)
1. Розподіліть формули речовин відповідно до типу хімічного зв’язку:
✓ KCl, |
✓ O2, |
✓ BaO, |
✓ H2O, |
✓ N2, |
✓ NO2, |
✓ SO2, |
✓ CO, |
✓ CuCl2, |
✓ Сl2. |
Ковалентний неполярний |
Ковалентний полярний |
Йонний |
2. Розподіліть речовини відповідно до типу кристалічної ґратки:
✓ вода, |
✓ вуглекислий газ, |
✓ графіт, |
✓ кухонна сіль, |
✓ пісок, |
✓ алюміній хлорид, |
✓ спирт, |
✓ сода. |
Молекулярна |
Йонна |
Атомна |
3. Установіть відповідність між формулою речовини та типом хімічного зв’язку.
а) Na2O |
1) Ковалентний неполярний |
б) N2 |
2) Йонний |
в) NO |
3) Ковалентний полярний |
4. Установіть відповідність між формулами речовин і типом кристалічної ґратки.
а) Алмаз |
1) Йонна |
б) Калій бромід |
2) Молекулярна |
в) Кисень |
3) Атомна |
5. Речовина містить атом Нітрогену зі ступенем окиснення +2 і атом Оксигену. Складіть формулу речовини, розрахуйте її відносну молекулярну масу, масові частки елементів у речовині, тип хімічного зв’язку, запишіть електронну формулу молекули та електронні формули атомів, які входять до її складу.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ
Зверніть увагу на ланцюг причинно-наслідкового взаємозв’язку:
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Інструктаж з виконання домашнього завдання, параграф підручника, завдання після параграфа.