Розробки уроків - Хімія 8 клас - 2016 рік
ТЕМА 1. ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ. БУДОВА АТОМА
УРОК 4. ПЕРШІ СПРОБИ КЛАСИФІКАЦІЇ ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
Навчально-освітня мета: довести необхідність класифікації хімічних елементів, дослідити недосконалість доменделєєвських класифікацій хімічних елементів, розвивати інформаційні компетентності, вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки.
Тип уроку: набуття нових знань.
Навчальне обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
У кожній науці існує певна класифікація понять, явищ, систем. Без цього наука розвивається хаотично, в ній панує безлад. Зусиллями К. Ліннея класифіковано рослини; Жан Батист Ламарк запропонував класифікацію тварин; проблема класифікації хімічних елементів гостро постала перед хіміками ХІХ століття.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя, заповнення таблиці
Автор класифікації |
Сутність |
Недоліки |
Лавуазьє, 1786-1787 рр. |
Існуючі елементи поділив на метали й неметали. Ме → МеО → МеОН основний оксид основа Ca → CaO → Ca (OH)2 НеМе → НеМеО → кислота кислотний оксид S → SO2 → H2SO3 |
Існують елементи (Be, Al, Zn), які водночас проявляють властивості металів і неметалів — амфотерні, відповідні їм оксиди також можуть бути як основними, так і кислотними оксидами, а гідроксиди — і кислотами, й основами |
Деберейнер, 1829 р. |
Відомі елементи розмістив у тріади таким чином, що середній елемент тріади має відносну атомну масу, яка дорівнювала середньому арифметичному відносних атомних мас двох крайніх елементів тріади. Приклади тріад — Li, Na, K; Ca, Sr, Ba; S, Se, Te |
Відкриття нових елементів показало неможливість розмістити їх у тріади |
Шанкуртуа, 1862 р. |
Розмістив елементи за порядком збільшення атомних мас по гвинтовій лінії на поверхні циліндра, поділеній вертикальними лініями на 16 рівних частин. При цьому елементи з однаковими властивостями розташовувалися один під одним |
Деякі елементи було розміщено довільно, без урахування їхніх властивостей |
Мейер, 1864 р. |
63 відомих на той час хімічних елементи спробував розмістити за їхньою валентністю в шість груп, але вмістив лише 28. Помітив певні закономірності в збільшенні атомних мас елементів у групах |
Не зробив ніяких теоретичних висновків |
Ньюлендс, 1863 р. |
Якщо розмістити хімічні елементи за порядком збільшення атомних мас, то кожний восьмий елемент подібний до першого (правило «октав»). Розмістив таким чином перші 17, а далі закономірність не працювала |
Відкриття інертних елементів «зруйнувало» правило октав |
Висновок: перші спроби класифікацій виявилися невдалими: учені створювали різні за формою таблиці та графіки, брали за основу подібність складу та властивостей, відкривали певні закономірності, але їм не вдалося створити єдиної системи хімічних елементів, які б виражали взаємозв’язок між усіма елементами.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Установіть відповідність між автором класифікації хімічних елементів та її сутністю.
а) Лавуазьє б) Деберейнер в) Шанкуртуа г) Мейер д) Ньюлендс |
1) Елементи розміщено за порядком збільшення атомних мас, властивості елементів перебувають у періодичній залежності від атомних мас 2) Запропонував правило «октав», за яким кожний восьмий елемент повторював властивості першого 3) Елементи розмістив у «тріади», середній член «тріади» має відносну атомну масу, яка дорівнює середньому арифметичному відносних атомних мас двох крайніх 4) Елементи розмістив у шість груп за їхньою подібністю 5) Відомі елементи поділив на метали й неметали 6) Елементи розмістив на поверхні циліндру по спіралі, подібні розташовувалися під подібними |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Інструктаж з виконання домашнього завдання, параграф підручника, завдання після параграфа.