Усі уроки хімії 8 клас - 2016 рік
ТЕМА 3. КІЛЬКІСТЬ РЕЧОВИНИ. РОЗРАХУНКИ ЗА ХІМІЧНИМИ ФОРМУЛАМИ
УРОК 32 МОЛЯРНА МАСА
Цілі:
- Формування ключових компетентностей:
- саморозвитку й самоосвіти — створення проблемних ситуацій, уміння розв'язувати задачі;
- інформаційної — вміння робити короткий раціональний запис, робити висновки та узагальнення;
- комунікативної — вміння працювати в парі.
- Формування предметних компетентностей: формувати поняття «молярна маса», розкрити різницю між поняттями «молярна маса» та «відносна молекулярна маса»; формувати вміння робити розрахунки із застосуванням понять «кількість речовини», «молярна маса»; розвивати хімічну мову; виховувати інтерес до хімії як науки.
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп'ютер.
Тип уроку: ВНМ (О).
Форми роботи: прийом «Мікрофон», робота в парах, бесіда, фронтальна робота.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Прийом «Мікрофон» за основними поняттями попередніх уроків
(Запитання проектують на екран.)
✓ Відносна атомна маса.
✓ Відносна молекулярна маса.
✓ Кількість речовини.
✓ Стала Авогадро.
✓ Обчислення відносної молекулярної маси речовини.
✓ Обчислення кількості речовини за відомою кількістю молекул.
✓ Обчислення кількості молекул за відомою кількістю речовини.
2. Робота в парах
Обчислити відносні молекулярні маси алюміній оксиду, кальцій ортофосфату (Ca3 (PO4 )2).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ми вже знаємо, що всі речовини взаємодіють між собою в певних кількостях. Коли для реакції потрібно взяти речовину, ми її зважуємо.
Проблемне питання
▼ Як пов’язати кількість речовини й масу?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
(Необхідні схеми проектують на екран.)
1. Ми вже знаємо, що 1 моль будь-якої речовини містить стале число структурних частинок, але кожна з них має певну масу. А тому 1 моль речовини буде мати стале значення маси. Молярна маса — маса 1 моль речовини.
2. Значення молярної маси речовини чисельно співпадає зі значенням відносної молекулярної маси.
М(речовини) = Мr (речовини).
3. Одиниці вимірювання молярної маси речовини:
М(речовини) = г/моль.
4. Молярна маса пов’язана з кількістю речовини:
v = => m = v ∙ M => M =
.
Наведемо приклад розв’язування задачі із застосуванням цих формул.
Задача
Обчислити кількість речовини води масою 3,6 г.
Аналіз задачі: Що відомо? Що знайти? Як це зробити?
Розв’язання
1. Яка молярна маса води?
M (H2O) = Mr (H2O).
Mr (H2O ) = 2 ∙ Ar (H) + A (O ) = 2 ∙ 1 +16 = 18.
M(H2O) = 18 г/моль.
2. Яка кількість речовини води?
v = . v(H2O) =
= 0,2 моль.
Відповідь: v(H2O) = 0,2 моль.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Учням пропонують роздавальний матеріал із переліком задач. Одну задачу учень розв’язує біля дошки.
Робота в парах
Задачі
1. Обчислити масу ферум(ІІ) оксиду кількістю речовини 0,2 моль.
2. Обчислити кількість речовини вуглекислого газу масою 1,1 г.
3. Обчислити кількість речовини ферум(ІІІ) сульфату масою 8 г.
4. Обчислити кількість атомів Гідрогену, що містяться у водні масою 6 г.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ