Усі уроки хімії 8 клас - 2016 рік
ТЕМА 4. ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК
УРОК 42 ОКСИДИ
Цілі:
- Формування ключових компетентностей:
- саморозвитку й самоосвіти — створення проблемних ситуацій;
- інформаційної— розуміння та усвідомлення отриманої інформації, вміння робити висновки та узагальнення, складання опорних схем.
- Формування предметних компетентностей: формувати знання про класифікацію оксидів, їхні фізичні та хімічні властивості, одержання, поширення оксидів у природі; формувати вміння складати рівняння хімічних реакцій, що характеризують хімічні властивості та способи одержання оксидів; розвивати хімічну мову; виховувати інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп'ютер, таблиця «Основні класи неорганічних сполук», реактиви й посуд згідно з інструкціями до хімічного експерименту, ППЗ «Віртуальна хімічна лабораторія. 8-11 класи» (2004).
Тип уроку: ВНМ (О).
Форми роботи: бесіда, фронтальна робота, демонстрація, робота з підручником, прийом «Міні-практикум».
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
(Завдання проектують на екран.)
1. Дописати рівняння хімічних реакцій:
Ca + O2 →
S + O2→
Cu + O2→
C + O2→
CH4 + O2 →
2. Які сполуки утворюються внаслідок реакцій взаємодії з киснем?
3. Дати назви отриманим речовинам.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Проблемне питання
▼ Які бувають оксиди?
▼ Які їхні властивості?
▼ Як їх одержують?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Демонстрація № 7 «Зразки оксидів»
(ППЗ «Віртуальна хімічна лабораторія. 8-11 класи», 2004. — Демонстрація 8.12)
За зразками описують фізичні властивості різних оксидів.
2. Робота з підручником
Поширення оксидів у природі.
3. Класифікація оксидів
(Схему проектують на екран і коментують)
4. Одержання оксидів
✓ Окиснення простих речовин
S + О2 = SO2
2Cu + O2 = 2CuO
✓ Горіння складних речовин
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O
✓ Розклад деяких солей
CaCO3 = CaO + CO2
5. Демонстрація № 8. Взаємодія кислотних і основних оксидів з водою
(ППЗ «Віртуальна хімічна лабораторія. 8-11 класи», 2004. — Демонстрація 8.13)
6. Хімічні властивості основних оксидів
На екран проектують схему, яка підтверджується записами хімічних рівнянь на дошці.
7. Відповідність кислотних оксидів кислотам
Кислотним оксидам відповідають кислоти. Складаємо схеми відповідності:
N2O5 — HNO3
CO2 — H2CO3
SO2 — H2SO3
SO3 — H2SO4
SiO2 — H2SiO3
P2O3 — HPO3
P2O3 — H3PO4
8. Хімічні властивості кислотних оксидів
На екран проектують схему, яка підтверджується записами хімічних рівнянь на дошці.
9. Вода як найпоширеніший оксид
Найбільш поширеним оксидом є вода. Вона характеризується особливими властивостями.
На екран проектують схему, яка підтверджується записами хімічних рівнянь на дошці.
10. Одержання оксидів
Завдання класу
Написати рівняння реакцій горіння речовин: вуглецю, сірки, гідроген сульфіду. Які сполуки утворилися внаслідок реакцій горіння?
Це основні способи одержання оксидів.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Міні-практикум»
Учням пропонують роздавальний матеріал із переліком незакінчених рівнянь.
1. CO2 + H2O→____________________________
2. CO2+ CaO →___________________________
3. CO2 + NaOH →__________________________
4. MgO + SO3 →__________________________
5. MgO + H2SO4→__________________________
6. CaO + H2O →___________________________
7. H2O + Na →____________________________
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ