Усі уроки хімії 8 клас - 2016 рік
ТЕМА 4. ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК
УРОК 46 РЕАКЦІЇ ЗАМІЩЕННЯ Й ОБМІНУ. ЗАСТОСУВАННЯ КИСЛОТ
Цілі:
- Формування ключових компетентностей:
- саморозвитку й самоосвіти — створення проблемних ситуацій, уміння знаходити нові рішення;
- інформаційної— розуміння й усвідомлення отриманої інформації, вміння робити висновки й узагальнення.
- Формування предметних компетентностей: закріпити знання про основні типи хімічних реакцій, їхні особливості; дати поняття про умови перебігу реакцій обміну до кінця та використання кислот; формувати вміння складати рівняння хімічних реакцій, що характеризують хімічні властивості кислот та оксидів; розвивати хімічну мову; виховувати почуття відповідального ставлення до виконання завдань.
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, комп'ютер, таблиці «Розчинність кислот, основ і солей у воді», ППЗ «Віртуальна хімічна лабораторія. 8-11 класи» (2004).
Тип уроку: ВНМ (Д).
Форми роботи: бесіда, фронтальна робота, демонстрація, лабораторний дослід, робота з підручником, прийом «Міні-практикум».
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота з класом
1. Класифікувати речовини:
CO2, Ca (OH)2, FeCl3, Na, O2, H2SO4, HBr,
K2S, Li2O, Fe(OH)3, Cu(NO3)2, Cr2O3, Cu, H2.
2. Дописати рівняння та визначити типи реакцій:
1) Ca + H2SO4 →
2) SO2 + Na2O →
3)
4) HCl + NaOH →
3. Які хімічні властивості характерні для кислот?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Кислоти переважно вступають у реакції заміщення та обміну.
Проблемне питання
▼ Які особливості перебігу цих реакцій?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Основні типи хімічних реакцій (проектують на екран):
1) Сполучення: A + B → C
2) Розкладу: A → B + C
3) Заміщення: A + BC → AC + B
4) Обміну: AB + CD → AD + CB
2. Особливості реакцій заміщення: елемент, яким утворена проста речовина, має бути активнішим, ніж той, що входить до складу складної речовини.
Приклад: взаємодія металів з кислотою.
3. Три умови перебігу реакцій обміну до кінця:
1) випадіння осаду (↓) — нерозчинні речовини. Дати поняття про користування таблицею «Розчинність кислот, основ і солей у воді».
2) Виділення газу (↑):
H2S ↑, H2CO3 (CO2↑+H2O), H2SO3
(SO2↑+H2O), NH4OH (MH3↑+ H2O)
3) Утворення води.
4. Лабораторний дослід № 5 «Взаємодія хлоридної кислоти з металами» (ППЗ «Віртуальна хімічна лабораторія. 8-11 класи», 2004. — Лабораторний дослід 8.4).
5. Робота з підручником. Використання кислот. Після опрацювання — обговорення матеріалу.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Міні-практикум»
Допишіть рівняння можливих реакцій (робота біля дошки):
1. Zn + H2SO4 →
2. Ag + H2SO4 →
3. Al + H3PO4 →
4. Hg + HCl →
5. Mg(OH)2 + H2SO4 →
6. CaCl2 + H2SO4 →
7. Cu(NO3 )2 + H2S →
8. KOH + H3PO4 →
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ