УСІ УРОКИ ХІМІЇ
9 клас
Тема 3
НАЙВАЖЛИВІШІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ
Урок 38
Тема уроку. Співвідношення об’ємів газів у хімічних реакціях. Обчислення об’ємних співвідношень газів за хімічними рівняннями
Цілі уроку: формувати знання учнів про закон об’ємних співвідношень для газоподібних речовин на прикладі хімічних реакцій органічних речовин; формувати вміння застосовувати закон об’ємних співвідношень для розрахунків за хімічними рівняннями.
Тип уроку: формування нових умінь і навичок.
Форми роботи: виконання тренувальних вправ (практика на прикладах, керована й самостійна практика).
Обладнання: картки-завдання.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності
1. Фронтальна бесіда
1) Порівняйте фізичні властивості алканів, алкенів і алкінів.
2) Назвіть загальні хімічні властивості вуглеводнів.
3) Які реакції (приєднання, заміщення) характерні для алканів? Чому?
4) Які реакції (приєднання, заміщення) характерні для алкенів? Чому?
5) З наведених на дошці речовин виберіть ті, що знебарвлюють бромну воду. Наведіть приклад рівнянь реакцій.
2. Перевірка домашнього завдання
III. Вивчення нового матеріалу
Фронтальна бесіда за матеріалом 8 класу
Чому дорівнює молярний об’єм будь-якого газу за нормальних умов?
Усі гази однаково стискаються, мають однаковий термічний коефіцієнт розширення. Об’єми газів залежать не від розмірів окремих молекул, а від відстані між молекулами. Відстані між молекулами залежать від швидкості їх руху, енергії та, відповідно, температури.
На підставі цих законів і своїх досліджень італійський учений Амедео Авогадро сформулював закон:
В однакових об’ємах різних газів міститься однакова кількість молекул.
За звичайних умов газоподібні речовини мають молекулярну будову. молекули газів дуже дрібні порівняно з відстанню між ними. Тому об’єм газу визначається не розміром частинок (молекул), а відстанню між ними, що для будь-якого газу приблизно однакова.
А. Авогадро зробив висновок, що, якщо взяти 1 моль, тобто 6,02 · 1923 молекул будь-яких газів, то вони займатимуть однаковий об’єм. Але при цьому вимірюватися цей об’єм має за однакових умов, тобто за однакових температури й тиску.
Умови, за яких проводяться подібні розрахунки, назвали нормальними умовами.
Нормальні умови (н. у.):
Т = 273 К або t = 0 °С;
Р = 101,3 кПа або Р = 1 атм. = 760 мм рт. ст.
Об’єм 1 моль речовини називають молярним об’ємом (Vm). Для газів за нормальних умов він дорівнює 22,4 л/моль.
Відповідно до закону Авогадро, 1 моль будь-якого газу займає однаковий об’єм, що за нормальних умов дорівнює 22,4 л/моль.
Отже, об’єми газоподібних реагентів і продуктів реакції співвідносяться як їх коефіцієнти в рівнянні реакції. Цю закономірність використовують для хімічних розрахунків.
IV. Первинне застосування отриманих знань
1. Практика на прикладах
Завдання 1. Обчисліть об’єм хлору, що може приєднати 5 л етилену.
Відповідь: 5 л хлору.
Завдання 2. Обчисліть, який об’єм кисню потрібен для спалювання 1 м3 метану.
Відповідь: 2 м3 кисню.
Завдання 3. Обчисліть об’єм ацетилену, для повного гідрування якого витратили 20 л водню.
Відповідь: 10 л ацетилену.
2. Керована практика
Завдання 4. Обчисліть об’єм кисню, що потрібен для спалювання 40 л суміші, яка містить 20 % метану, 40 % етану й 40 % етену.
Відповідь: 104 л кисню.
3. Самостійна практика
Завдання 5. Обчисліть об’єм водню, який потрібен для повного гідрування речовини Х.
(Учні самостійно заповнюють таблицю, після закінчення роботи звіряють відповіді.)
Варіант |
Об’єм речовини Х, л |
Формула речовини Х |
Рівняння гідрування |
Об’єм водню, л |
1 |
10 |
С3Н4 |
|
|
2 |
15 |
С2Н2 |
|
|
3 |
25 |
С2Н4 |
|
|
4 |
18 |
С3Н6 |
|
|
5 |
20 |
С3Н4 |
|
|
6 |
35 |
С2Н2 |
|
|
7 |
10 |
С4Н8 |
|
|
8 |
20 |
С3Н6 |
|
|
9 |
28 |
С2Н2 |
|
|
10 |
17 |
С2Н4 |
|
|
Завдання 6. Обчисліть об’єм повітря (уміст кисню прийняти за 20 % об’ємних), що витратиться для повного спалювання суміші.
(Учні самостійно на оцінку розв’язують одну-дві задачі за завданням учителя.)
Варіант |
Об’єм суміші, л |
Уміст компонентів суміші, % |
||||||
С3Н4 |
С3Н8 |
СН4 |
С2Н6 |
С2Н4 |
С3Н6 |
С2Н2 |
||
1 |
40 |
|
|
10 |
40 |
|
50 |
|
2 |
120 |
|
30 |
|
30 |
|
|
40 |
3 |
70 |
20 |
|
|
|
20 |
60 |
|
4 |
250 |
|
|
50 |
|
20 |
|
30 |
5 |
170 |
|
25 |
|
|
25 |
50 |
|
6 |
240 |
|
|
70 |
|
10 |
|
20 |
7 |
300 |
40 |
|
|
25 |
|
35 |
|
8 |
90 |
|
10 |
10 |
|
|
|
80 |
9 |
150 |
|
|
10 |
|
|
70 |
|
10 |
200 |
15 |
|
|
70 |
15 |
|
|
V. Підбиття підсумків уроку
Обговорення результатів самостійної роботи, оцінювання роботи учнів на уроці.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.