Англійська мова. 4 клас (за підручником О. Карп’юк) - плани-конспекти уроків англійської мови

Unit 6. On the move

 

Lesson 8. Мої враження від подорожі

мета:

• навчальна: ознайомити з новими лексичними одиницями за темою «Подорож», активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал, описувати когось/щось, виражати своє ставлення до когось/чогось, вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення, збільшення обсягу знань про соціокультурну специфіку мови країни, що вивчається, вдосконалення умінь будувати своє мовне висловлювання, мовну поведінку адекватно цій специфіці;

• розвиваюча: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережливість, удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків, розвивати усні комунікативні уміння з опорою нанаочність, уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, учити працювати у парі;

• виховна: виховувати зацікавленість у розширенні свої знань, скріплення навчального матеріалу з життям, загальну культуру учнів.

Обладнання: таблиця «Подорож», тематичні картки.

Хід уроку

Warm-up

1. Game "Question Tennis"

Divide the class into two teams. Team A asks a question: “Have you ever...?” Team В answers using a short answer. They then ask Team A a question. Teams take turns in this way and score points for correct questions and answers.

2. "Miming game"

Pupils mime transport words from this unit in pairs, and the other pupils try to guess the right answer.

Ask pupils to use sentences that express likes and dislikes.

Presentation

3. Listen and say how the Americans call their taxis and underground in New York (p. 181, ex. 1).

Pre-listening: Ask pupils to look at the pictures.

Say the words. Drill each new word two or three times. Ask pupils to write these words down into their vocabularies.

Do choral and individual repetition. Ask pupils to read the words after you again.

Monitor the activity and help where necessary.

Ask pupils to look at the picture.

Ask if pupils like playing computer games. What is Nick doing?

While-listening: Read the dialogue while pupils listen and read silently. Explain any words that pupils ask for.

Read the dialogue again. Pupils listen and repeat. Do choral and individual repetition of difficult words and word combinations. Follow the same procedure three or four times.

Monitor the activity and help where necessary.

When pupils are familiar with the text, they can read the dialogue. Ask groups of pupils to act out the dialogue. Repeat with several different pupils.

Post-listening: Ask further questions “How do the Americans call their taxis and underground in New York?”

Answer:

1. The Americans call their taxis cabs.

2. The Americans call their underground ‘the subway’.

Practice

4. Match to make up a dialogue. Act out in pairs (p. 183, ex. 4).

Pair work: Ask pupils to look at the sentences in columns. Pupils look and read them.

Then ask pupils to read the sentences and match them together to make up a dialogue. Monitor the activity and help where necessary.

Pupils may also be asked to write the pairs of sentences in their copybooks and on the board.

Answers: 1. B 2; 2. В 3; 3. B 1.

Ask pupils to read the completed dialogue again. Act out the dialogue in pairs.

Monitor the activity and help where necessary.

Ask pupils to act out the dialogue pretending they are at the ticket office. Game "Who's got the flashcard?"

Have a music CD ready for this activity. Children stand close together in a circle with their hands behind their backs. Choose one child to stand in the middle of the circle. Show the flashcard you are going to use first and elicit or remind children of the name. Explain that when you play the music, children should pass the flashcard round the circle behind their backs. When the music stops, they should stop passing it round. The child in the centre has three tries to find out who’s got the flashcard by asking questions e.g.

“Have you got the sweater?” “Yes, (I have). / No, (I haven’t)”. If he or she finds the child with the flashcard, that child has the next turn. The game continues in the same way using a different flashcard each time.

5. Interview a British tourist in Kyiv (p. 183, ex. 5).

Pupils read the sentences and make questions.

Monitor the activity and help where necessary.

Then ask pupils to ask and answer these questions in pairs.

Pair work: Then they make their own dialogues pretending to be a British tourist and a guide.

Ending the Lesson

Game "Anagrams race"

Divide the class into two teams. Each team makes up an anagram for any irregular verb, e.g., “thguac” (caught) or any other words. Ask pupils to give three forms of every verb.

Play two or three rounds.

Homework

Read p. 181, ex. 1.

Further practice

Use Workbook tasks at the lesson or at home.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити