УРОКИ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
7 клас

І семестр

ТЕМА «ЇЖА. ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ. ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ»


УРОК 21

Тема. Їжа, яку ми вживаємо. Яка вона?

 

Мета:

·       вдосконалювати навички писемного та усного мовлення з уживанням лексико-граматичних структур Present і Past Simple Active;

·       формувати навички вживання граматичних структур з визначеннями якостей харчових продуктів;

·       виховувати увагу, уміння чітко виконувати інструкції вчителя;

·       розвивати спостережливість, мовну здогадку, елементи аналізу та самоаналізу.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання


II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.


IIIОсновна частина уроку

а) Перевірка домашнього завдання. Рецепти улюблених страв

b) Впр. 1, с. 38 — read and guess the meanings of adjectives in bold type.

Lemons are sour.

Pepper is bitter.

Ketchup is spicy.

Sea water is salty.

Sugar is sweet.

c) Bпp. 2, c. 38 — read the definitions and match them with the words that describe textures of different foods.

cooked with too much oil — greasy

firm, making a sharp sound when you bite — crispy

needs to be chewed a lot — chewy

pleasantly hard and dry, firm and fresh — crunchy

thick and smooth like cream — creamy

d) Bпp. 2 (b, c), c. 39 — match the pictures with the words denoting texture.

Look through the menu. Say which of the food are spicy, salty, sweet, creamy etc.

e) Bпp. 3, c. 39—40 — read the story and answer the questions.

Do you think this story is true?

What is the texture of his foods?

What do you think the taste of metal, glass, tablecloth is?

Why did the man become the world’s greatest omnivore?

What else would you eat if you were Mangetout?

What is your idea of his becoming an omnivore?

How did Michael Lotito start his strange diet?

f) Learn some expressions to be used in the dialogues of your own.

He enjoys having big (square, substantial) meals.

I am fond of Chinese national cuisine.

The British are particular about the meal time.

Let’s take soup to start with.

Help yourself to this pudding, please.

This herring is too salty.

The meat is overdone (underdone).


IVЗавершальна частина уроку

Домашнє завдання

Виконати впр. 4, с. 40.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити