УРОКИ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
8 КЛАС
І семестр
UNIT 1. MASS MEDIA: THE PRESS
УРОК 16
Тема. Home Reading. «How I Edited the Agricultural Paper»
Мета: проконтролювати навички усного та писемного мовлення з вивченої теми; вдосконалювати навички індивідуальної та групової роботи; прищеплювати повагу до навчання, дорученої справи, почуття колективізму й відповідальності; формувати навички теоретичного й практичного виконання завдань проблемно-пошукового характеру; виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
a) Vocabulary work with new lexical units:
· band / cripple / hatch / relieve / spring
· cane / circulation / guano / passageway / turnip
b) Ex. 2, p. 158 — Match the words (1—8) with their definitions (a—h).
c) Ex. 3, p. 158 — Choose the correct word from the text to complete the sentences.
d) Ех. 4, р. 158 — Find the words in the story to talk about:
· readers
· editor’s work
· editing of a newspaper
e) Ex. 5, p. 159 — Answer the questions.
· Why did the main character take the offer to become an editor of an agricultural newspaper?
· Why was the new editor pleased during his first days in the office?
· What was the opinion of an old gentleman about the new editor?
· Why did the long pale man who came to the office suffer?
· What caused the sadness of the regular editor?
· What were the positive effect and the failure of the new editor of on agricultural newspaper?
f) Ex. 6, p. 159 — Choose the correct item to complete the sentences.
g) Discussing the story. Speaking file.
· Imagine that you have come to visit a new editor. What would you ask him about?
· Say what was interesting for you to learn about the work of an editor.
· Prove that not everyone can become a good editor.
· What skills and knowledge are needed for this work?
· Why did the man agree to edit an agricultural paper?
· Was the man pleased with other people’s attention?
· Why did the two angry men come to the editor’s office?
· What information in the newspaper was the most shocking?
· How can you explam contradictions of the regular editor and the author?
· Which is the most impressive and tense moment of their quarrel? Why?
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Ex. 1, р. 34.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.