УРОКИ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
8 КЛАС
І семестр
UNIT 2. SCHOOL LIFE
УРОК 23
Тема. Schools in Great Britain
Мета: вдосконалювати навички писемного й усного мовлення з вивчених тематичних лексико-граматичних одиниць; закріпити вивчений лексико-граматичний матеріал на письмі; практикувати учнів у ММ за проблемними ситуаціями; розвивати комунікативні здібності учнів, елементи логічного та критичного мислення.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
a) Ех. 6, р. 46 — Describe one of the classrooms in your school. Say:
· what floor the classroom is situated on;
· what school subject you are taught there;
· what it looks like (how long, high and wide it is);
· how many people can work there at a time;
· how the walls are decorated;
· if there are any materials for the lessons on the walls;
· if there are any exhibitions of pupils’ work in it;
· what furniture and equipment are like etc.
b) Ex. 1, p. 47 — Listen and repeat:
· pre-school education
· primary education
· secondary education
· a nursery school (a kindergarten)
· a preparatory (prep) school
· a public school
· a comprehensive school
· an independent school
· a grammar school
· a boarding school
c) Ex. 2, p. 47 — Read the article and name the types of schools in Great Britain
· complicated — non-selective system
· receive education — to pay fees
d) Ex. 3, p. 47 — Match the words from the article (1—9) to their definitions. Write sentences about education in Great Britain. Use the word from the table below.
e) Ex. 4, p. 48 — Work in pairs. Take turns to ask and answer the questions.
· When do the British children start going to school?
· What kind of education do the children under 5 receive?
· How long do children stay in a primary school?
· Where do they continue their education after that?
· What kind of education do the children get in a grammar school?
· What do the children do in the sixth form?
· What do you know about public schools in Britain?
· What kind of school are boarding schools?
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Ех. 8, р. 50.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.