УРОКИ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
8 КЛАС

II семестр

UNIT 5. THE UK AND UKRAINE


УРОК 57

Тема. Climate and Weather. Weather Forecasts

 

Мета: вдосконалювати навички читання, усного й писемного мовлення з теми; формувати навички вживання ситуативної лексики в граматичних структурах; навчити учнів правильного вживання розповідних, заперечних і питальних лексико-граматичних структур; практикувати виконання проблемно-пошукових комунікативних завдань; розвивати елементи логічного та критичного мислення, пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Привітання


II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.


III. Основна частина уроку

a) Ех. 6, р. 121 — Play a guessing game. Work in small groups. One pupil describes one the activities in the list. Others have to guess (p. 122).

b) Ex. 1, p. 123 — Listen and match the dialogues to the pictures.

c) Ex. 2, p. 125 — Read the text and say what the difference between the climate and weather is:

·       affect — conditions — sunshine — rainfall — wind speed — direction

·       temperate — variations — inland — meteorologists — temperature

·       particularly — moisture

d) Ex. 3, p. 125 — Read and complete the sentences using the words from Ex. 2, p. 124.

e) Ex. 4, p. 125 — Work in class. Take turns to ask and answer the questions. Speak in class. Say what you have learnt about your fried.

·       Do you listen to weather forecasts?

·       Are weather forecasts important for people?

·       People of what professions are interested in weather forecasts?

·       Do you get the information about the weather forecasts on radio / on TV / in the newspaper / other?

·       Have you ever got into trouble because of the the wrong weather forecast?

GEORGE MEREDITH

(1828-1909)

“Now the North wind ceases”

The warm South — west awakes,

The heavens are out of fleeces,

And earth’s green banner shakes”.

GEORGE WHYTE-MELVILLE

(1821-1878)

The swallows are making them ready to fly,

Wheeling out on a windy sky:

Goodbye, Summer, goodbye, goodbye...

THOMAS HOOD

(1799-1845)

No warmth, no cheerfulness, no healthful ease,

No comfortable feel in any member –

No shade, no shine, no butterflies, no bees,

No fruits, no flowers, no leaves, no birds — November!

ALEXANDER SMITH

(1829-1867)

In winter, when the dismal rain

Comes down in slanting lines,

And Wind, that grand old harper,

Smote his thunder — harp of pines...


IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 5, р. 125.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити