УРОКИ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
8 КЛАС
II семестр
UNIT 5. THE UK AND UKRAINE
УРОК 70
Тема. Reserved Lesson. Use Your Brains! «A Chopin Waltz»
Мета: формувати навички вживання тематичних ЛO в усному мовленні учнів у граматичних структурах; навчити учнів правильного вживання мовленнєвих штампів; практикувати в непідготовленому ММ і ДМ за проблемними завданнями; вдосконалювати навички аудіювання, читання й усного мовлення з теми; розвивати спостережливість, кмітливість і пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
· What? When? Why? How? (the brain quiz).
· What part of fish is like the end of a book? The fin — ish.
· What is that which nobody wishes to have and nobody likes to lose? A lawsuit.
· What fish is most valued by a lady happily married? Her — ring.
· When are roads like corpses? When they are men — ded.
· What key in music will make a good office? A sharp major.
· Why is a banker’s clerk necessarily well informed? Because he is continually taking notes.
· What motive had the inventor of railroads in view? A loco — motive.
· Why could a compliment from a chicken be an insult? Because it would be fowl language.
· How many of your relations live on your property? Ten — aunts (tenants).
· What is it that is sometimes with a head, without a head, with a tail, and without a tail? A wig.
· Why is a selfish friend like the letter «P»? It is the first in pitv and the last in help.
· Why are tallest people the laziest? Because they are always longer in bed than others.
«ШОПЕН»
(Максим Рильський)
Шопена вальс... Ну хто не грав його
І хто не слухав? На чиїх устах
Не виникала усмішка примхлива,
В чиїх очах не заблищала іскра
Напівкохання чи напівжурби
Від звуків тих кокетно-своєвільних
Сумних, як вечір золотого дня,
Жагучих, як нескінчений цілунок?...
A Chopin waltz... Who hasn’t played one once?
And who not listened ? Can there be lips
That never parted in a whimsical smile,
Or eye that not a spark lit for a moment
In half regret, half tenderly from love,
On hearing melodies a bit coquettish,
Or sad as twilight — close of golden day,
Or burning as a kiss that seems unending?...
(Transl. by G. Evans)
IV. Завершальна частина уроку
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.