СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ 10 КЛАС

УРОК 48. ОКЕАНІЯ


Навчальна мета: визначити специфіку ЕГП та історико-географічні особливості розвитку країн Океанії, охарактеризувати основні ознаки населення і господарства острівних країн; вдосконалювати навички роботи з картами атласу та статистичними даними, розвивати уміння порівнювати та узагальнювати навчальний матеріал.

Обладнання: політична карта світу, підручники, атласи, таблиці, діаграми.

Основні поняття: Океанія, острівне положення, колонізація, аборигени, спеціалізація, споживче сільське господарство, інвестиції, туризм.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

✵     Назвіть основні ознаки ЕГП Австралії. Визначте позитивні і негативні аспекти віддаленості Австралії від інших країн світу.

✵     У чому полягають особливості етнічного складу та розміщення населення Австралії?

✵     На які види природних ресурсів багата Австралія?

✵     Які галузі господарства є провідними в економіці Австралії? Чому, на вашу думку, Австралія за короткий проміжок часу перетворилася з аграрно-сировинної на економічно розвинену країну?


III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Серед величезних водних просторів Тихого океану «розкидано» безліч островів — великих і крихітних. Це Океанія — найбільше у світі скупчення островів, які розташовані переважно в центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Незважаючи на те, що острови відрізняються один від одного за віком, розмірами, походженням, їх природа, життя населення і господарство тісно пов’язані з Тихим океаном. Дослідження найвіддаленіших та маловідомих європейцям країн Океанії завершує вивчення країн і регіонів світу,


IV. Вивчення нового матеріалу

1. Особливості ЕГП

Океанія включає понад 10 тис. островів в центральній та південно-західній частинах Тихого океану загальною площею близько 1,26 млн. км2, причому 90 % території займають Нова Гвінея і Нова Зеландія. Незалежні держави і володіння розташовані на тисячах крихітних островів, розподілених величезними відстанями. Віддаленість островів від центрів світової цивілізації — головна ознака ЕГП країн Океанії.

2.       Регіональний поділ і формування політичної карти

Завдання 1. За картами атласу визначте, на які субрегіони поділяють країни Океанії, визначте їх географічне положення, наведіть приклади країн.

Океанію поділяють на три історико-етнографічні області: Меланезію, Мікронезію й Полінезію. Меланезію складають Нова Гвінея, Нова Каледонія, Соломонові острови, архіпелаг Бісмарка, Нові Гебриди (Вануату), Фіджі. Мікронезія: острови Маріанські, Каролінські, Маршаллові, Гілберта, Банаба. Полінезія — острови Гавайські, Маркізькі, Туамоту, Тонга, Самоа, Товариства, Лайн (сюди також часто включають новозеландські острови, насамперед острови Північний і Південний).

До початку 60-х років ХХ ст. в Океанії було лише одна незалежна держава — Нова Зеландія, створена колоністами з Англії. В умовах розпаду світової колоніальної системи посилення національно-визвольного руху в країнах Океанії призвело до утворення незалежних держав. Зараз їх 13.

Завдання 2. За картами атласу визначте, які держави мають свої володіння в Океанії.

3. Природні умови і ресурси

Завдання 3. Пригадайте природні особливості островів Океанії та за картами атласа визначте, які корисні копалини видобувають на окремих островах.

4. Населення

Населення складає понад 11 млн. осіб. Більша частина населення проживає в Меланезії і Полінезії.

Запитання. Коли європейці вперше дізналися про Океанію?

5. Загальні ознаки господарства

Більшість країн Океанії є такими, що розвиваються. Їх роль у світовому господарстві незначна. Обробна промисловість країн розвинена слабко. Більшість галузей пов’язані з переробкою сільськогосподарської продукції.

Споживче сільське господарство. Вирощують кокосові пальми, коренеплоди (ямс, таро, маніок), хлібне дерево, цукрову тростину, банани, тропічні фрукти. Розводять велику рогату худобу, кіз та свиней, займаються рибальством. В окремих країнах головною експортною продукцією є мінеральна сировина. Останніми десятиріччями в країнах Океанії на основі іноземних інвестицій розвивається індустрія туризму.

6. Характеристика окремих країн Океанії Виступи учнів з повідомленнями


V. Закріплення нових знань і умінь учнів

Завдання 4. Складіть порівняльну характеристику Нової Зеландії і Австралії за планом: а) ЕГП; б) природно-ресурсний потенціал; в) формування і розміщення населення; г) галузі міжнародної спеціалізації господарства; д) структура експорту.

Завдання 5. Сформулюйте головні особливості господарства країн Океанії.


VI. Підсумок уроку


VII. Домашнє завдання

·       Опрацювати §     .

·       Продовжити підготовку до уроку — «круглого столу» за темою «Всесвітні економічні відносини» (інтернаціоналізація, інтеграція, інформатизація, глобалізація, сучасні тенденції розвитку світового господарства, наслідки економічних відносин між країнами).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити