ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ 7 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

УРОК 20. ПРИРОДНІ ЗОНИ АФРИКИ


Навчальна мета: сформувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; сприяти розумінню взаємозв’язків природних компонентів у складі природної зони; сформувати практичні уміння порівнювати природні зони Африки.

Обладнання: фізична карта Африки, карта природних зон Африки, ілюстративні (відео)матеріали ландшафтів материка, підручники, атласи, зошити для практичних робіт з друкованою основою.

Основні поняття: природний комплекс, географічний пояс, широтна зональність, природна зона, висотна поясність.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань та вмінь

✵ Що таке природний комплекс? Які зональні природні комплекси ви знаєте?

✵ Що таке природна зона?

✵ Що впливає на порушення широтної протяжності природних зон?

✵ У межах яких географічних поясів розташована Африка?

✵ Назвіть карти атласа, які необхідні для вивчення природних зон.


III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Африка — материк з надзвичайно багатою й різноманітною природою. Тут є й ліси, які нагадують безкрайнє зелене море, й відкриті простори саван з унікальними тваринами, й жаркі нескінченні пустелі, де роками не випадає жодної краплі дощу. Чим же обумовлено різноманіття та розміщення природних комплексів на материку? Відповідь на це питання ви отримаєте сьогодні на уроці.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. особливості розміщення природних зон Африки

На більшій частині території Африки чітко простежується широтна зональність. Природні зони Африки, як і кліматичні пояси, розташовані майже симетрично щодо екватора. В Африці формуються природні зони екваторіального, субекваторіального, тропічного й субтропічного географічних поясів. На підняттях рельєфу виражена висотна поясність.

2. Зона вологих вічнозелених лісів

Зона вологих вічнозелених лісів (гілея), розташована в басейні річки Конґо і на узбережжі Ґвінейської затоки, отримує велику кількість сонячного світла й опадів протягом року. В умовах спекотного і рівномірно вологого клімату на червоно-жовто-ферралітних ґрунтах ростуть багатоярусні вічнозелені ліси. Серед дерев поширені пальми, фікуси, кавове, хлібне, жовте, червоне, чорне, залізне дерево, багато ліан. Трав немає через нестачу світла. Тваринний світ винятково різноманітний, змінюється за вертикаллю, відповідаючи певним ярусам. У наземному ярусі живуть дрібні копитні, лісові свині, лісові слони, горили; біля водойм — карликові бегемоти, окапі (родичі жирафів). У кронах дерев багато мавп: горили, колобуси, шимпанзе. Багато птахів, комах, гризунів. Повсюдно селяться земноводні (жаби). В усіх ярусах поширені терміти.

На півдні, півночі й сході зона вологих екваторіальних лісів змінюється зоною перемінно-вологих листопадних лісів.

3. Савани й рідколісся

Савани й рідколісся в Африці доходять до 16—18° пн. ш., а на півдні переходять за Південний тропік, займаючи майже 40 % площі материка. Савани — відкриті трав’янисті рівнини з невеликими гаями, окремими деревами, заростями чагарників. Для більшості дерев характерна зонтична форма крони. Із деревних порід у савані переважають баобаби, зонтичні акації, мімози, пальми. Достатня кількість трав’яного покриву в савані створює сприятливі умови для життя великих травоїдних тварин (слони, носороги, жирафи, антилопи), хижаків (леви, гепарди, леопарди, шакали, гієни тощо). У водоймах живуть бегемоти, крокодили, фламінго. Багато термітів.

4. Пустелі та напівпустелі

На північ і південь від саван поширені великі простори тропічних пустель і напівпустель (Сахара, Наміб, Калахарі). Їх утворення — результат спекотного і сухого клімату. Висока сухість повітря, виснажлива денна спека та порівняно низькі нічні температури характерні майже для 30 % площі Африки. Рослинність досить бідна і має специфічні пристосування: листки замінені колючками, корені розростаються далеко вшир і вглиб. У пустелях Північної півкулі подекуди зустрічаються багаторічні колючі чагарники з верблюжої колючки та молочаїв. Для кам’янистої пустелі характерні лишайники, на засолених ділянках ростуть полин, солянка. У напівпустелях ростуть алое, дикий червоний огірок, акації, тверді злаки. У пустелі Наміб росте унікальна рослина — вельвічія.

Лише в оазисах розвивається багата рослинність. Основна рослина оазисів — фінікова пальма. Більша частина пустель позбавлена ґрунтового покриву, лише місцями формуються сірі пустельні малородючі ґрунти.

У пустелях і напівпустелях водяться тварини, які вживають мало води або здатні долати великі відстані в її пошуках (антилопи, верблюди, плямисті гієни, шакали, лиси, страуси), багато ящірок, змій, скорпіонів, тарантулів.

5. Зона твердолистяних вічнозелених лісів та чагарників.

Сформувалася на північному заході та південному заході материка в областях із субтропічним середземноморським кліматом на коричневих ґрунтах. Являє собою світлий ліс із вічнозеленими сосною, кедром, кипарисом, корковим дубом, маслиною. На схилах ростуть густі зарості мирти, лавра, олеандра, карликових пальм. У лісах живуть дикі кози, гадюки, черепахи, орли, скорпіони тощо.

6. Висотна поясність


V. Закріплення вивченого матеріалу

Виконання практичної роботи 9 «Складання порівняльної характеристики двох природних зон Африки (за вибором)». (Рекомендується використання зошитів для практичних робіт з друкованою основою.)


VІ. Підсумок уроку


VІІ. Домашнє завдання

✵ Опрацювати параграф...

✵ Підписати природні зони Африки на контурній карті.

✵ Підготувати повідомлення на одну із запропонованих тем: «Фінікова пальма — королева пустелі», «Страж савани — баобаб», «Вельвічія — восьминіг пустелі», «Мадаґаскар — острів «Лемурія»».

✵ Завдання для проведення дослідницького проекту.

Підібрати матеріали про тварин однієї з природних зон Африки (за вибором) і провести дослідження пристосувань цих представників до умов даної природної зони.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити