ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ 7 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

УРОК 29. НАСЕЛЕННЯ АВСТРАЛІЇ. АВСТРАЛІЙСЬКИЙ СОЮЗ


Навчальна мета: повторення та систематизація знань про природу Австралії; формування первинних знань про особливості сучасного населення Австралії, його склад і розміщення; сприяння розумінню особливостей заселення Австралії; вдосконалення практичних вмінь характеризувати країну материка — Австралійський Союз.

Обладнання: політична карта світу, карта «Господарство Австралії», відеосюжет «Міста Австралії», підручники, атласи.

Основні поняття: переселенці, англо-австралійці, аборигени, густота населення, діаспора.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. Перевірка домашнього завдання (учні обмінюються зошитами і розгадують кросворди, які підготували вдома)

2. Географічна розминка (робота в парах, учні ставлять одне одному питання за картою)

3. Запитання

✵ Які чинники впливають на формування клімату Австралії?

✵ Чому природна зона пустель і напівпустель Австралії займає значні площі?

✵ Чим обумовлена неповторність органічного світу Австралії?

✵ Як в Австралії вирішується проблема нестачі водних ресурсів?

✵ Представники яких країн освоювали Австралію?

✵ Що таке густота населення? Як визначити середню густоту населення країни?


III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Ось і добігає кінця дослідження найменшого, але дуже цікавого материка Австралія. За планом вивчення материка останнім пунктом є характеристика його населення та політичної карти. Ви, мабуть, вже звикли до того, що Австралія постійно дивувала нас своєю природою. А чи знайдемо ми щось надзвичайне в останньому пункті нашої мандрівки материком?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Населення австралії

Сучасне населення Австралії — це корінні жителі та переселенці, які складають на сьогодні його основну частину. Корінне населення — аборигени — належать до австралоїдної раси. 80 % населення країни — англо-австралійці, нащадки переселенців із Великої Британії та Ірландії. Українська діаспора в Австралії становить близько 32,2 тис. осіб.

Загалом в Австралії проживають близько 20 млн. осіб. Густота населення низька, розміщено воно дуже нерівномірно. Основна частина населення проживає в містах, розташованих на узбережжі. Сільські населені пункти складаються з малих сіл і ферм, які розділені великими відстанями.

2. Австралійський Союз

На австралійському континенті розташована лише одна країна — Австралійський Союз. Це одна з найбільших за площею держав світу. Від кінця XVIII ст. Австралія була колонією Великої Британії, але за порівняно короткий проміжок часу перетворилася на високорозвинену країну. Цьому сприяли знайдені тут поклади корисних копалин і природні умови, сприятливі для розвитку сільського господарства. Провідне місце в економіці країни належить промисловості. Австралія є одним із найбільших у світі виробників мінеральної сировини, велику частину якої вона продає іншим країнам. Розвинуте автомобілебудування, електроенергетика, металургія, нафтопереробна, хімічна, харчова галузі. Понад сто років Австралія вважається одним із найбільших виробників вовни та продуктів харчування — пшениці, м’яса, цукру, фруктів, меду. Провідне місце посідає вівчарство.

В Австралії добре розвинений туризм. Мільйони людей з усієї земної кулі приїжджають помилуватися унікальною природою цієї країни.

Близько 90 % австралійців проживає в містах, найбільшими з яких є Сідней і Мельбурн. Столиця країни — невеличке місто Канберра (353 тис. жителів). Канберра спеціально проектувалася як столиця. Це — політико-адміністративний і культурний центр країни. У ньому немає промислових підприємств, відсутні хмарочоси, проте дуже багато зелені, ростуть дерева й чагарники, привезені з різних країн світу.


V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Завдання

Скласти в зошитах характеристику Австралійського Союзу за типовим планом. Результати оформити у вигляді таблиці:


Назва країни

Географічне положення

Природні багатства

Населення

Господарство

 

 

 

 

 


2. Запитання

✵ Із яких етнічних груп складається сучасне населення Австралії?

✵ Чим відрізняється склад населення Австралії та Африки?

✵ Чому значну частину населення Австралії складають англо-австралійці?

✵ Які галузі господарства розвивалися в Австралії від часів її колонізації?

✵ Розвиток яких галузей господарства Австралії свідчить про високий рівень її економічного розвитку?

✵ Чому транспортне сполучення відіграє величезну роль у житті австралійців? Які причини сприяли широкому розвитку малої авіації в Австралії?


VІ. Підсумок уроку


VІІ. Домашнє завдання

✵ Опрацювати параграф...

✵ Позначити на контурній карті найбільші міста Австралії.

✵ Скласти опис туристичного маршруту визначними пам’ятками (природи або історії) Австралії (по можливості використовуючи комп’ютер, відео).

✵ Підготувати шаблон Південної Америки.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити