ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ 7 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

УРОК 30. ПІВДЕННА АМЕРИКА. ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ. ДОСЛІДЖЕННЯ Й ОСВОЄННЯ МАТЕРИКА


Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про етапи відкриття та освоєння Південної Америки; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати географічне положення материка, його історію відкриття та дослідження; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення теми.

Обладнання: фізична карта Південної Америки, портрети дослідників материка (Х. Колумб, А. Веспуччі, Ф. Маґеллан та ін.), підручники, атласи, шаблони, контурні карти.

Основні поняття: географічне положення, країні точки, екватор, тропік, нульовий меридіан, протяжність материка, берегова лінія, колонізація, конкістадори, експедиція.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань та вмінь

✵ Назвіть материки, які ви вивчили на попередніх заняттях.

✵ Що вам відомо про відкриття Америки?

✵ Пригадайте, з іменами яких мандрівників пов’язані головні відкриття Нового Світу.

✵ Згадайте типовий план характеристики материка. Для чого необхідно знати географічне положення материка?


III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

З маленької та посушливої Австралії ми переносимося через океан до Південної Америки. У Південній Америці протікає найбільша річка світу й простягнувся найдовший гірський ланцюг, розкинулася найбільша низовина земної кулі та найвеличніший масив вічнозелених вологих лісів, природа яких ще до кінця не вивчена. Тут справді є «загублені світи», наприклад, гірський масив Ауян-Тепуї, де був відкритий найвищий у світі водоспад, і масив Сьєрра-Небліна, де ендемічні та реліктові рослини й тварини складають 98 %! Південна Америка — це материк стародавніх індіанських цивілізацій, це батьківщина танго й карнавалу, це нескінченні пляжі й сучасні міста, це змішання рас і народів.

Ми починаємо дослідження материка, як завжди, зі знайомства: характеристики географічного положення та історії його дослідження та освоєння.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Географічне положення

Визначення географічного положення материка за типовим планом і позначення на шаблоні в зошитах географічних назв. Робота з картою Південна Америка є четвертим за площею материком світу. Разом із Північною Америкою утворює частину світу під загальною назвою Америка. В епоху Великих географічних відкриттів ці землі європейці називали Новим Світом.

Материк розташований південніше екватора, тому більша частина території розташована у Південній півкулі. Відносно нульового меридіана материк повністю знаходиться у Західній півкулі. Майже посередині його перетинає Південний тропік, тому значна частина континенту розташована в жаркому тепловому поясі.

Крайні точки: північна — мис Ґальїнас (12° пн. ш., 72° зх. д.), південна — мис Фроуерд (54° пд. ш., 71° зх. д.), західна — мис Паріньяс (5° пд. ш., 81° зх. д.), східна — мис Кабу-Бранку (7° пд. ш., 35° зх. д.).

Простори Атлантичного й Тихого океанів відокремлюють Південну Америку від Африки та Австралії, широка протока Дрейка — від Антарктиди, а неширокий і довгий Панамський перешийок з’єднує її з Північною Америкою. У найвужчій і найдовшій частині перешийка на початку ХХ ст. був проритий Панамський канал. По ньому проходить умовний кордон між Північною і Південною Америкою.

Береги Південної Америки покраяні слабо. На півночі розташоване Карибське море. На східному узбережжі багато заток у гирлах річок. Найбільша з них — затока Ла-Плата. Багато островів тільки на півдні — Чілійський архіпелаг, Фолклендські (Мальдівські) острови, архіпелаг Вогняна Земля, відділений від материка знаменитою Маґеллановою протокою. До Південної Америки також належать Ґалапаґоські острови, розташовані в Тихому океані поблизу екватора.

2. Дослідження й освоєння Південної Америки

Вивчення й освоєння материка почалося в епоху Великих географічних відкриттів. Першим європейцем, який у 1498 р. побував у Південній Америці, був Х. Колумб, а ідею про існування невідомих європейцям земель висловив А. Веспуччі. Перші наукові дослідження на материку провів німецький вчений О. Гумбольдт (1799-1804 рр.). Ч. Дарвін вивчав органічний світ материка (1831-1832 рр.). Ботанік М. Вавилов установив давні центри хліборобства Південної Америки, походження деяких культурних рослин (1932-1933 рр.).

Більшість географічних відкриттів на материку пов’язані з колоніальними захопленнями іспанських і португальських завойовників. Природа материка, особливо внутрішні області басейну річки Амазонки та Центральних Анд, і дотепер недостатньо вивчені.


V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда

✵ Яке положення займає Південна Америка відносно екватора? У яких півкулях і географічних поясах лежить материк?

✵ Які миси є крайніми точками материка?

✵ Які океани, моря, течії омивають береги Південної Америки?

✵ Який материк — Африка чи Південна Америка — має більшу довжину з півночі на південь?

✵ Чому Америку називають «Новим Світом»? Як виникли назви «Америка», «Вест-Індія», «індіанці»? Які мандрівники та експедиції вивчали або освоювали Південну Америку?

2. Проблемне запитання

Як ви вважаєте, чи необхідні в наш час науково-дослідні експедиції до Південної Америки?


VІ. Підсумок уроку


VІІ. Домашнє завдання

✵ Опрацювати параграф...

✵ Виконання практичної роботи 8 (продовження). Позначити на контурній карті об’єкти, що характеризують географічне положення Південної Америки.

✵ Здійснити уявну подорож уздовж берегів Південної Америки. Скласти опис берегової лінії, зробити висновки про її характер, спробувати пояснити причини формування, порівняти з береговими лініями Австралії та Африки.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити