ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ 7 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

УРОК 41. ПІВНІЧНА АМЕРИКА. СВОЄРІДНІСТЬ ПРИРОДИ, ПОВ’ЯЗАНА З ГЕОГРАФІЧНИМ ПОЛОЖЕННЯМ. ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ ТА ОСВОЄННЯ


Навчальна мета: ознайомити учнів із загальними відомостями про материк; формувати знання про географічне положення Північної Америки; поглибити та систематизувати знання про дослідження та освоєння материка; вдосконалювати уміння та навички характеризувати географічне положення материка; розвивати інтерес до вивчення теми.

Обладнання: фізична карта Північної Америки, портрети дослідників материка (Х. колумб, Дж. Кабот, В. Берінґ та ін.), ілюстративні (відео)матеріали природи материка, підручники, атласи, шаблони, контурні карти.

Основні поняття: географічне положення, екватор, тропік, нульовий меридіан, крайні точки, географічні координати, протяжність материка, берегова лінія.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань та вмінь

• Які материки уже вивчені на попередніх уроках географії?

• Які епітети з префіксом «най-» можна застосувати до кожного з них?

• Чому вивчення материка починають з характеристики його географічного положення?

• Які материки за часів Великих географічних відкриттів одержали назву «Новий Світ»?

• З іменами яких мореплавців і дослідників пов’язані відкриття та вивчення Нового Світу?


III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Північна Америка — другий материк Західної півкулі, який разом із Південною Америкою утворює єдину частину світу. Є тут і великі рівнини, і укриті вічними снігами і льодами величні гори, бідні на органіку арктичні пустелі та вічнозелені вологі ліси, високотравні степи — прерії і жаркі, майже безжиттєві пустелі.

У географічних назвах Північної Америки нерідко можна зустріти слово «великий»: Великі озера, Великі рівнини, Великий каньйон, Велике солоне озеро тощо. І дійсно, назви ці не випадкові — на просторах цього третього за розмірами материка розташовано безліч унікальних природних об’єктів, що не мають собі подібних у світі. Тут розташований знаменитий Ніаґарський водоспад, найбільша у світі карстова печера — Мамонтова, найбільша акваторія прісної води на Землі — система Великих озер, а у відкритому першим у світі Єллоустонському національному парку — найбільша на Землі кількість діючих гейзерів.

На території північноамериканського континенту розташовані найбільші країни світу — Сполучені Штати Америки і Канада, що вирізняються високим рівнем економічного розвитку і життя людей. Господарська діяльність населення значно змінила природу материка. Як завжди, за планом вивчення материка, наша робота починається з визначення його географічного положення.


ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Географічне положення

Визначення особливостей географічного положення материка за картами атласа та позначення географічних назв на шаблоні в зошиті Північна Америка розташована в Західній півкулі й витягнута від полярних широт майже до екватора. Як і Південна Америка, Північна Америка за формою нагадує трикутник, розгорнутий своєю основою на північ. Більш широка його частина лежить у північному помірному і холодному поясах, а південна звужена — у жаркому тепловому поясі. Крайні точки: північна — мис Мерчісон (72° пн. ш., 95° зх. д.), південна — мис Мар’ято (7° пн. ш., 81° зх. д.), західна — мис принца Уельського (66° пн. ш., 168° зх. д.), східна — мис Сент-Чарльз (52° пн. ш, 56° зх. д.).

Береги Північної Америки омивають води трьох океанів: Атлантичного, Північного Льодовитого й Тихого. Берегова лінія сильно порізана. Моря: Карибське, Берінґове, Бофорта, Баффіна. Затоки: Ґудзонова, Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска. Найбільші острови: Ґренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, Ньюфаундленд, Великі та Малі Антильські, Алеутські. Півострови: Лабрадор, Флорида, Юкатан, Каліфорнія, Аляска. Течії: Ґоль- фстрім, Лабрадорська, Каліфорнійська. Північна Америка з’єднується з Південною Америкою Панамським перешийком, від Євразії відокремлена Берінґовою протокою.

Виконання практичної роботи 8 (продовження). Позначити на контурній карті географічні об’єкти, що характеризують географічне положення Північної Америки.

Завдання. Порівняйте географічне положення Америки — Північної та Південної. Результати занесіть у таблицю:


Ознаки схожості

Ознаки відмінності

 

 


2. Історія відкриття й освоєння

Робота з підручником. Прочитайте текст параграфа «Відкриття та дослідження Північної Америки» та визначте основні етапи дослідження материка.

Відкриття вікінгів. Х. Колумб (1492 р. — рок відкриття Америки). Англійська експедиція під керівництвом Дж. Кабота (1497-1498 рр). Похід Е. Кортеса (1519 р.). Експедиція В. Берінґа й О. Чирикова (1741 р.). «Російська Америка».


V. Закріплення вивченого матеріалу

• У яких географічних поясах і півкулях розташована Північна Америка?

• Водами яких океанів і морів омиваються береги материка? Узбережжя яких океанів характеризується значною зрізаністю? Яке практичне значення мають знання про характер берегової лінії?

• Які особливості географічного положення Північної і Південної Америк дають підставу об’єднати їх в один континент — Америку, яку раніше називали Новим Світом?

• У назвах яких географічних об’єктів Північної Америки відбиті імена її першовідкривачів і дослідників?


VI. Підсумок уроку


VII. Домашнє завдання

• Опрацювати параграф...

• Скласти опис уявної подорожі навколо Північної Америки. Знайти найбільш зручні місця для стоянки кораблів, продумати можливість поповнення запасів води і продуктів харчування.

• Використовуючи додаткову літературу, скласти повідомлення про дослідників і першовідкривачів Північної Америки.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити