ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ 7 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

УРОК 62. КРАЇНИ ЄВРАЗІЇ. КИТАЙ. ЯПОНІЯ. УКРАЇНА СЕРЕД ДЕРЖАВ ЄВРАЗІЇ


Навчальна мета: формувати загальні уявлення про країни азіатської частини Євразії, особливості їх природи, населення й господарської діяльності; поглибити та систематизувати знання про Україну як одну з держав материка; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати природу, населення й господарську діяльність окремих країн Євразії, визначати місце України серед держав Євразії.

Обладнання: політична карта Євразії, ілюстративні (відео)матеріали природи, міських краєвидів Китаю, Японії, України, фізична карта України, карта адміністративного поділу України, підручники, атласи.

Основні поняття: держава, географічна характеристика країни, економічно розвинена країна, колонія, господарство, промисловість, сільське господарство, рослинництво, тваринництво, транспорт.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. «Так» чи «ні»?

Не дивлячись на географічну карту, дайте відповіді на запитання:

✵ Річка Рейн протікає в Німеччині чи Великій Британії?

✵ Яка держава розташована більше на схід: Німеччина чи Франція?

✵ Німеччина чи Польща мають спільний кордон з Україною?

✵ Лондон розташований на Темзі чи Сені?

✵ Північне море омиває західні чи східні береги Великої Британії?

✵ Індія була колонією Великої Британії чи Німеччини?

2. Назвіть і покажіть на карті:

а) найбільші за площею азіатські країни;

б) країни Азії з найбільшою кількістю населення;

в) країни Азії з найбільшим рівнем економічного розвитку.


III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Продовжимо знайомство з країнами Євразії. Наша робота сьогодні складатиметься з двох етапів. Якщо на попередньому уроці ви дізнавалися про особливості провідних європейських країн — Німеччини, Італії, Великої Британії, Франції, то тепер ми звернемося до країн Азії. В Азії проживає більше половини людства Землі — понад 3,9 млрд. осіб. Тут же знаходиться найбільша за чисельністю населення країна світу — Китай та одна з найбільш розвинених країн світу — Японія. Потім ми повернемося до рідної країни та визначимо її місце серед країн материка.


ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Складання характеристики Японії та Китаю за планом

Самостійна робота з підручником (за варіантами).

Складання таблиці:


Назва країни

Географічне положення

Природні умови та ресурси

Населення

Господарство

 

 

 

 

 


Китай. Китай — найбільша за кількістю населення держава світу, займає величезні простори Центральної та Східної Азії, має різноманітні природні умови. Китай досягнув значних економічних успіхів завдяки найбагатшим ресурсам і численному працьовитому населенню. Посідає перше місце у світі за виробництвом сталі, вугілля, цементу, зерна, бавовни, м’яса, бавовняних тканин і телевізорів, друге — за виробництвом хімічних волокон, третє — за виробництвом мінеральних добрив і електроенергії. Завдяки винятково дешевій робочій силі в Китаї збирають автомобілі, комп’ютери, побутову техніку відомих світових фірм.

Сільське господарство спеціалізується на виробництві зернових культур (рис, пшениця, кукурудза), цукрової тростини та цукрового буряку, чаю, арахісу, тютюну, фруктів і овочів.

Японія. Японія — острівний архіпелаг у західній частині Тихого океану. Вирізняється самобутньою історією та унікальною культурною спадщиною. Розвиток освіти й науки, працьовитість і дисциплінованість народу, застосування сучасних технологій сприяли перетворенню Японії на одну з найрозвиненіших економічно держав світу. Країна посідає перше місце у світі за виробництвом автомобілів, суден, предметів побутової електроніки, промислових роботів, верстатів; одне з провідних місць — за виробництвом сталі, електроенергії, цементу, переробки нафти. Високо розвинена металургія, хімічна, легка, деревообробна галузі. Для землеробства в Японії придатні лише близько 13 % території країни, але жителі цілком забезпечують себе найважливішим продуктом харчування — рисом. Вирощують також картоплю, цукровий буряк, цибулю, огірки, фрукти. Японія посідає одне з перших місць за виловом риби й морепродуктів, що разом із рисом є головною складовою раціону японців. Крім того, японці досягли досконалості в розведенні риби й молюсків.

2. Україна серед держав Євразії

Україна — європейська держава, яка має вигідне географічне положення, сприятливі природні умови й ресурси. Країна відома своїми визначними природними, архітектурними пам’ятками, заповідниками. Україна спеціалізується на виробництві машин і устаткування, сталі й прокату, електроенергії, сільськогосподарської продукції.


V. Закріплення вивченого матеріалу

✵ Чим пояснюється багатство й розмаїтість природних умов і природних ресурсів Китаю? Які галузі господарства Китаю є найбільш розвиненими?

✵ У яких сферах господарської діяльності Японія посідає провідні позиції у світі? Що спільного й відмінного в господарстві Японії та Китаю?

✵ Які проблеми, на вашу думку, існують у Японії та Китаї через інтенсивний розвиток промисловості та сільського господарства? Якими виробами, зробленими в Японії чи в Китаї, ви користуєтеся?

✵ Яке значення для України мають наявність кордонів із багатьма країнами та вихід до моря? Чому природні умови України вважаються сприятливими для життя й господарської діяльності населення? Чому Україна прагне налагоджувати партнерські відносини з багатьма країнами світу?


VІ. Підсумок уроку


VІі. Домашнє завдання

✵ Опрацювати параграф...

✵ Позначити на контурній карті кордони України та підписати назви держав, з якими вони межує.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити