ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ 7 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

УРОК 8. ОКЕАНІЯ


Навчальна мета: сформувати знання про географічне положення та характерні ознаки природи Океанії; розвивати уміння пояснювати особливості географічного положення та походження островів Океанії, визначати своєрідність органічного світу та екологічні проблеми, характеризувати сучасне населення Океанії.

Основні поняття: Океанія, кораловий острів, вулканічний острів, материковий острів, атол, ендемік, раса, абориген.

Обладнання: фізична карта світу, політична карта світу, ілюстрації (відеоматеріали) природи Океанії, атласи, підручники

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. Робота в парах

Міні-конкурс «П’ять речень». За допомогою лише п’яти речень сформулюйте те головне, що характеризує природу Тихого океану.

2. Запитання

• Що таке острів? архіпелаг? Які типи островів за походженням ви знаєте?

• У яких частинах Тихого океану знаходиться багато островів? Назвіть найбільші острови та архіпелаги Тихого океану.


III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Серед величезних водних просторів Тихого океану «розкидано» безліч островів — великих і крихітних. Положення островів серед безмежного водного простору, віддаленість від материкового суходолу та один від одного мали відчутний вплив на природу островів та життя їх населення. Це — Океанія, найбільше у світі скупчення островів, які розташовані переважно в центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Незважаючи на те що острови відрізняються один від одного за віком, розмірами та походженням, їх природа, життя і заняття населення тісно пов’язані з Тихим океаном.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Географічне положення

Океанія включає понад 10 тис. островів загальною площею близько 1,26 млн. км2. Це становить лише 2 % водного простору Тихого океану. За географічним положенням і природою острови Океанії умовно поділяють на три великі групи: Полінезію на сході, Меланезію на заході та Мікронезію на північному заході.

Визначення географічного положення островів

Європейцям Океанія стала відома в XVI ст., після часів навколосвітньої подорожі Ф. Маґеллана.

2. Походження островів океанії. особливості їх природи

Більшість островів Океанії за походженням є вулканічними або кораловими.

Великі острови (Нова Зеландія, Нова Ґвінея) материкового походження. На материкових островах багатий рослинний і тваринний світ. Друга група островів має вулканічне походження або є надводними частинами гігантських гірських каньйонів, які піднялися внаслідок процесів складчастості на дні Тихого океану. До них належать Гавайські острови, Нова Каледонія, Фіджі, Самоа тощо. Порівняно з островами материкового походження органічний світ вулканічних островів бідніший за видовим складом. Ще одна група островів Океанії — це острови, утворені кораловими поліпами,— атоли. Зазвичай вони мають вигляд неширокого кільця, усередині якого лежить мілководна затока — лагуна. Основою для побудови коралових колоній часто є вершина підводного вулкана. Органічний світ атолів зовсім бідний: кокосова пальма, кілька інших видів дерев, трав’янистих рослин, чагарників.

Корисні копалини: фосфорити, золото, свинець, цинк.

Клімат більшості островів Океанії теплий, м’який, без перепадів температур. Середньорічні температури коливаються від +23 °С до +28 °С.

3. Населення океанії

Спорідненість народів Океанії з народами Південно-Східної Азії. Існують докази можливого заселення Океанії з Південної Америки.

Меланезія населена переважно папуасами, які належать до екваторіальної раси. Корінні жителі Полінезії та Мікронезії належать до особливої полінезійської групи. Корінне населення Нової Зеландії — маорі.

Жителі Океанії виробляють на експорт какао, каву, ваніль, банани, кокоси. Зібрані з пальм кокоси переробляють: молоко кокосового горіха вживають як їжу, із волокон виготовляють мотузки, мішки, циновки; особливо цінна копра — вилущена м’якоть горіха. Із неї отримують пальмову олію, яка використовується у виробництві маргарину, найкращих сортів туалетного мила, шампунів.

4. Рибальство. Туризм

В Океанії розташовані такі держави: Вануату, Західне Самоа, Кірибаті, Маршаллові Острови, Науру, Нова Зеландія, Палау, Папуа-Нова Ґвінея, північні Маріанські Острови, Соломонові Острови, Тонґа, Тувалу, Федеративні Штати Мікронезії, Фіджі. Значна частина островів Океанії є володіннями Австралії, Великої Британії, Нової Зеландії, США, Франції.

5. Екологічні проблеми островів


V. Закріплення вивченого матеріалу

• У чому полягають особливості географічного положення Океанії?

• На які групи поділяють острови Океанії?

• Які особливості природи властиві островам із різним походженням?

• Чим пояснюється бідність органічного світу вулканічних островів та атолів?

• Чим острови Океанії приваблюють туристів?

• Якими видами господарської діяльності займаються жителі Океанії? Які проблеми виникають на островах у результаті їхнього господарського освоєння? Які види господарської діяльності, на ваш погляд, є найбільш перспективними для островів? Чому?


VІ. Підсумок уроку


VІІ. Домашнє завдання

• Опрацювати параграф...

• Позначити на контурній карті держави Океанії та умовні кордони Полінезії, Мікронезії та Меланезії.

• На відстані приблизно 3,5 тис. км від узбережжя Південної Америки розташований острів Пасхи. Користуючись додатковою літературою, дізнатися, чому острів має таку назву та що здивувало на цьому острові перших європейців.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити