УСІ УРОКИ ГЕОГРАФІЇ
7 клас

Розділ II

МАТЕРИКИ

Урок № 20

Тема. ВОДИ СУХОДОЛУ АФРИКИ. ГОЛОВНІ РІЧКОВІ СИСТЕМИ, ОЗЕРА, ПІДЗЕМНІ ВОДИ І ЇХ ГІДРОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ПРИРОДИ ТА НАСЕЛЕННЯ


Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості вод суходолу; систематизувати знання учнів про гідрологічні особливості; продовжити виховання в учнів ощадливого ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта Африки, фізична карта світу, атласи, картини природи Африки, слайди для мультимедійної дошки.

Опорні та базові поняття: Ніл — найдовша річка світу; Конґо — друга за повноводністю річка у світі; Танґаньїка — друге за глибиною озеро у світі; артезіанський басейн Сахари — один з найбільших у світі, річка і її частини; озера і їх типи за походженням озерних улоговин.

Географічна номенклатура: річки: Ніл, Конґо, Ніґер, Замбезі, Оранжева; озера: Вікторія, Танґаньїка, Ньяса, Чад; водоспад: Вікторія.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

✵ Яку частку від загальної кількості води на Землі складає прісна вода?

✵ Чи вичерпуються запаси прісної води?

✵ Які води належать до внутрішніх?

✵ Від яких компонентів природи залежить густота річкової сітки?


ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом «Мікрофон»

✵ З якою метою вивчається тема?

✵ Чи зможуть учні знання теми використати в подальшому?

✵ Чому вода — найцінніший мінерал на Землі?

✵ Яке значення вода має для окремих регіонів Африки?


IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Річки Африки належать до трьох басейнів: Антлантичного, Індійського океанів та внутрішнього стоку.

Дивовижне відкриття зробили учені в 1958 р. За допомогою радіоізотопів ними була виявлена річка, що протікає під Нілом. Причому її середньорічна витрата води в 6 разів більша, ніж у Нілу, і складає близько 500 км3.

Дві щонайдовші річки у світі — це Ніл, що впадає в Середземне море, і Амазонка в Південній Америці, що впадає в Атлантичний океан. Географи дотепер сперечаються, яка з них довша. Більшість віддає перевагу Нілу, вважаючи його довжину рівною 6670 км, а Амазонки — 6448 км.

Вважається, що найбільше у світі підземне озеро знаходиться на глибині 60 м в Намібії (Африка), в печері Драхенхаухлох. Воно виявлене в 1986 році. Площа його акваторії складає більше 2 га, максимальна глибина — 90 м.

1. Прийом «Творча лабораторія»

Учні, об’єднавшись у групи, визначають за допомогою карт атласу річки Африки, що відносяться до різних басейнів та тип їх живлення.

2. Прийом «Мандрівка»

Учні запрошують клас у мандрівку, розповідаючи цікавий додатковий матеріал про водні об’єкти материка — річки, озера, водоспади.


V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Лови помилку»

Вчитель показує на карті географічні об’єкти з теми уроку, припускається помилок, які учні повинні знайти та виправити.


VІ. Підсумок уроку

1. Прийом «Естафета»

Учні по черзі показують на карті географічні об’єкти й одним реченням дають їх характеристику.

2. Прийом «Що? Де?»

Називають географічний об’єкт та коротко визначають місце його розташування.


VІІ. Домашнє завдання

✵ Опрацювати текст підручника.

✵ Скласти кросворд з географічних понять, термінів та номенклатури з теми уроку.

✵ Підготувати додатковий матеріал до наступного уроку.


Додатковий матеріал до уроку

✵ У світі існує озеро, вода якого яскраво-рожевого кольору. Воно знаходиться недалеко від Дакара — столиці Сенеґалу. Сам факт появи води рожевого кольору науково не пояснений. Одна з існуючих гіпотез говорить про підвищену концентрацію у воді мікроорганізмів, які і забарвлюють воду в такий незвичайний колір. Інше припущення пояснює це великою насиченістю магнієм. Вода рожевого озера містить також багато солі і має гірко-солоний присмак.

✵ Озера дивують не тільки забарвленням. Не можна не згадати про таку чудасію, як озеро з чорнила. Побачити його, а також випробувати на папері якість його чорнила можна, але для цього треба побувати в Алжирі і розшукати там селище Сиді-бель. Поблизу нього і знаходиться чорнильне озеро. Рецепт природного чорнила простий. В озеро впадають дві річки: вода однієї з них приносить багато розчинених солей заліза, у воді іншої містяться гумінові речовини, що утворюються в ґрунті при розкладанні рослинних залишків. Змішуючись, ці речовини і дають чорнильну рідину.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити