УСІ УРОКИ ГЕОГРАФІЇ - 7 клас - 2015 рік

РОЗДІЛ IІ. МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ

ТЕМА 1. АФРИКА

УРОК 15. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ АФРИКИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 4. ВИЗНАЧЕННЯ ТИПІВ КЛІМАТУ АФРИКИ ЗА КЛІМАТИЧНИМИ ДІАГРАМАМИ

Мета:

·       актуалізувати знання про кліматичні пояси та типи клімату; сформувати знання про кліматичне районування й особливості розміщення кліматичних поясів Африки; формувати практичні вміння визначати типи клімату материка за кліматичними діаграмами;

·       розвивати вміння організовувати навчальну співпрацю та діяльність з однокласниками, працювати в групах; планувати, регулювати та осмислювати свою діяльність;

·       сприяти освоєнню соціальних норм та правил поведінки в групах; виховувати відповідальність, повагу один до одного.

Обладнання: фізична карта Африки, кліматична карта Африки, карта кліматичних поясів, кліматичні діаграми, схеми, комп'ютер, мультимедійний проектор, малюнки (мультимедійні презентації), підручники, атласи.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть називати та показувати на карті кліматичні пояси Африки; пояснювати особливості розміщення кліматичних поясів Африки, порівнювати типи кліматів за допомогою кліматичної карти та кліматичних діаграм.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Бесіда

·       Як географічне положення Африки впливає на клімат материка?

·       Які частини Африки одержують найбільшу кількість сонячної радіації? Чому?

·       Які типи повітряних мас домінують над материком?

·       У яких районах Африки спостерігається найбільша кількість опадів? Найменша? (Відповідь обґрунтуйте.) Яка роль рельєфу у формуванні клімату Африки?

·       Як впливають на клімат узбережжя течії?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

На попередньому уроці ви дізналися про загальні ознаки клімату Африки та визначили головні кліматотвірні чинники, що визначають його особливості. Узагальнення кліматичних показників дає підстави для розподілу території материка на кліматичні пояси та області. Розміщення кліматичних поясів і областей відбиває карта кліматичних поясів Африки. Особливості, що притаманні кожному кліматичному поясу, ви опановували самостійно в групах та підготували необхідні наочні матеріали для характеристики певного кліматичного поясу.

Прийом «Мікрофон»

Чого ви навчилися в ході підготовки до уроку? Чого ви очікуєте від уроку сьогодні?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Характеристика кліматичних поясів Африки

Робота в групах

Кожна група характеризує певний кліматичний пояс, використовуючи власні схеми, рисунки, кліматичні діаграми (мультимедійну презентацію).

Практична робота 4 «Визначення типів клімату Африки за кліматичними діаграмами»

Завдання. Прослухайте виступ учнів та заповніть таблицю «Характеристика кліматичних поясів Африки».

Назва

кліматичного поясу

Географічне

положення

Переважаючі

повітряні маси

Температурний режим

Опади

Типи

клімату

           

Зразки виступів

1-ша група

Екваторіальний пояс охоплює частину басейну річки Конґо та узбережжя Гвінейської затоки. Тут панує одна пора року — літо. Протягом усього часу зберігаються високі показники середніх температур  - +27...+28 °С. Практично щодня йдуть зливові дощі, які іноді досягають руйнівної сили. Найбільша кількість опадів, зареєстрована в районі екватора, становила понад 350 мм на добу! У середньому ж в екваторіальному поясі зафіксовано 2000-3000 мм опадів на рік. Високі температури повітря в поєднанні з підвищеною вологістю — основні ознаки екваторіального типу клімату. Такі кліматичні умови зазвичай погано переносять жителі помірних широт. Учені-метеорологи вважають, що висока вологість повітря вдень змушує людину відчувати втому, а вночі приносить відчуття холоду, незважаючи на високу температуру.

2-га група

На північ і південь від екваторіального поясу до 17-20 пн. і пд. ш. панує субекваторіальний тип клімату із сезонною зміною напрямку руху повітряних мас. Протягом літнього дощового сезону погоду формує вологе й тепле екваторіальне повітря. Часто трапляються грози, іноді протягом тривалого часу зберігається суцільна хмарність із тривалими дощами. Узимку екваторіальні повітряні маси заступають тропічні — жаркі й сухі. У разі віддалення від екватора тривалість сухого періоду збільшується.

3-тя група

Тропічні пояси відповідають тропічним широтам обох півкуль. Для них характерна перевага континентальних тропічних повітряних мас, що формують тропічний пустельний клімат. Це «царство пустель». У Сахарі літнього дня стовпчик термометра долає позначку +50 °С, а пісок і камені розжарюються до +70 °С! Уночі температура знижується до +10 С, а то і до 0 °С. Такі великі коливання добових температур спричиняють те, що камені лопаються з тріском, схожим на постріли. Мешканці пустелі кажуть, що сонце на їхній батьківщині змушує кричати навіть камені. Улітку в Сахарі дме найсильніший палючий вітер — самум. Він переміщає тонни піску, від тертя піщин якого виникають звуки — то веселі, то сумні, то ніжні, то крикливі. Самум налітає раптово й може тривати від кількох годин до кількох днів.

У Південній Африці тропічний пояс поширений на меншій площі. У південно-східній частині тропічного поясу під впливом пасатів, які дмуть із боку Індійського океану, формується тропічний вологий тип клімату.

4-та група

Крайні північ і південь материка лежать у субтропічних поясах. На півночі — на узбережжях Середземного моря та на південно-західному краї Африки — клімат субтропічний середземноморський із сухою спекою влітку (+27...+28 °С) і пануванням тропічного повітря, теплою вологою зимою (+10...+12 °С) і перевагою помірних повітряних мас. На південно-східному узбережжі під впливом південно-східних пасатів формується субтропічний клімат із рівномірним зволоженням. Кліматичні умови субтропічних поясів в Африці найбільш сприятливі для проживання людей. У горах Атлас і на вулканах Центральної Африки чітко виражена кліматична висотна поясність. Зі збільшенням висоти в горах кількість опадів зростає, а температура знижується. На високих вершинах гір залягають вічні сніги та льодовики.

5-та група

Демонструє загальну схему розміщення кліматичних поясів на материку.

Висновок 1. Особливе географічне положення Африки обумовлює дзеркальну повторюваність кліматичних умов від екватора до окраїн материка.

На території Африки виділяються екваторіальний, два субекваторіальні та два тропічні пояси. Північний і південний краї материка розташовані в субтропічних поясах.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Експрес-тест»

Групи виконують тестові завдання, що були підготовлені учнями 5-ї групи.

Зразок тестових завдань

1. Який кліматичний пояс Африки не має свого «дзеркального відображення»?

А Тропічний;

В субтропічний;

В екваторіальний;

Г субекваторіальний.

2. Який тип клімату та якої території характеризує наведена кліматична діаграма?

Рис. Кліматодіаграма субекваторіального кліматичного поясу

А Тропічний, південно-східне узбережжя;

Б субекваторіальний, Ефіопське нагір’я;

В субекваторіальний, острів Мадагаскар;

Г тропічний, південно-західне узбережжя.

3. Який тип клімату спостерігається на крайній півночі Африки?

А Субтропічний середземноморський;

Б субтропічний з рівномірним зволоженням;

В тропічний пустельний;                          

Г тропічний вологий.

4. Якій частині Африки кліматичні умови відповідають наведеній характеристиці: «...середні температури +27...+28 °С, 2000-3000 мм опадів рівномірно протягом року»?

А Узбережжя Ґвінейської затоки;

Б півострів Сомалі;

В мис Рас-Енгела;

Г мис Доброї Надії.

5. Чому пасати Північної Африки мало насичені вологою?

А Пасати завжди несуть лише сухе повітря;

Б вони формуються над суходолом;

В пасати втрачають вологу на схилах високих гір;

Г їх витісняють більш потужні західні вітри.

Прийом «Взаємоперевірка»

Учні 5-ї групи перевіряють правильність виконання тестових завдань.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Обговорення результатів роботи груп.

Прийом «Самооцінювання»

Учитель пропонує учасникам груп оцінити свій внесок у досягнення мети уроку та вписати своє прізвище в одну з колонок.

Рівень власних досягнень

зрозумів, але не можу застосувати

зрозумів, але не можу пояснити іншому

зрозумів, можу застосувати та пояснити

     

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Поміркувати над причинами, що зумовлюють більшу площу пустельного клімату в Північній Африці, ніж у Південній.

3. Випереджальне (окремим учням): скласти короткі повідомлення про найбільші озера Африки.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити