УСІ УРОКИ ГЕОГРАФІЇ - 7 клас - 2015 рік

РОЗДІЛ IV. МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ

ТЕМА 2. ЄВРАЗІЯ

УРОК 52. ПРИРОДНІ ЗОНИ ЄВРАЗІЇ. НАПІВПУСТЕЛІ Й ПУСТЕЛІ. СУБТРОПІЧНІ ЛІСИ. САВАНА. СУБЕКВАТОРІАЛЬНІ ТА ЕКВАТОРІАЛЬНІ ЛІСИ. ВЕРТИКАЛЬНА ПОЯСНІСТЬ

Мета:

·       повторити, розширити та систематизувати знання про природні зони Євразії; формувати знання про особливості вертикальної поясності материка; вдосконалювати практичні вміння та навички характеризувати природні зони материка за тематичними картами атласу;

·       розвивати вміння самостійно планувати шляхи досягнення навчальних завдань, організовувати сумісну діяльність з однолітками, працювати в групі, знаходити спільне рішення; розвивати компетентності в галузі використання ІКТ-технологій;

·       виховувати толерантність, повагу до думки інших.

Обладнання: фізична карта Євразії, карта природних зон світу, підручники, атласи, комп'ютер, мультимедійний проектор, учнівські мультимедійні презентації, контурні карти.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть характеризувати особливості природних зон Євразії; порівнювати їх з аналогічними природними зонами Північної Америки; виявляти відмінності природних комплексів у межах помірного поясу Євразії.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Робота в парах

Прийом «Географічний практикум»

Завдання. За допомогою карт атласу порівняйте особливості розміщення природних зон Північної Америки та Євразії. Назвіть ознаки подібності і відмінності. (Один з учнів визначає ознаки подібності, другий — відмінності.)

Прийом «Проблемне питання»

На відміну від Північної Америки, в Європі деревна рослинність поширюється майже до 70° пн. ш. Чим пояснити її наявність у таких високих широтах?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Практичність теорії»

Порівняння природних зон Євразії з природними зонами Північної Америки показує, що в їхньому розміщенні на обох материках є певні ознаки схожості, але й багато відмінностей.

Так, величезні простори в Євразії займає природна зона пустель та напівпустель, яка за площею поступається лише лісам. Пустелі та напівпустелі сформувалися навіть не в одному, а в трьох географічних поясах Азії!

На відміну від інших материків, в Євразії набагато більші площі займають області вертикальної поясності. Вражає й різноманіття природних зон Євразії.

Сьогодні ми продовжимо роботу над характеристикою природних комплексів материка.

Допоможуть нам у цьому групи учнів, які проводили детальне дослідження наступних природних зон Євразії.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Характеристика природних зон

(Виступи груп. Зразок.)

Напівпустелі й пустелі

Напівпустелі й пустелі утворилися в посушливих областях центральної, південно-західної, частково південної Азії в трьох кліматичних поясах: помірному, субтропічному й тропічному.

Пустелі помірного поясу займають значну частину Центральної Азії. Це пустелі Каракуми, Кизилкум, Гобі, Такла-Макан. У напівпустелях переважають світло-каштанові й бурі ґрунти, у пустелях — сіро-бурі з дуже малою кількістю перегною, багато солончаків. Рослинність дуже бідна, місцями зовсім відсутня. Зустрічається окремими кущиками трав’яний покрив із полину, солянки, твердих колючих трав. Типова рослина цих пустель — деревоподібний чагарник саксаул. Для пустель помірного поясу характерна різка контрастність кліматичних умов: виснажлива спека влітку й сильні морози з вітрами взимку. Тваринний світ добре пристосований до перепадів температур і постійного дефіциту води. Багато гризунів — ховрашків, тушканчиків, пищух; із великих травоїдних водяться антилопи, кулани, двогорбі верблюди. Особливо багато плазунів — ящірок, змій, черепах і павукоподібних — скорпіонів і тарантулів.

У субтропічному поясі зона напівпустель і пустель розташована на обгороджених горами плоскогір’ях і нагір’ях — Малоазіатському, Іранському тощо. Тут на малородючих сіроземах і сіро-бурих ґрунтах росте ефемерна рослинність, яка бурхливо розвивається у весняний період.

Аравійський півострів, північні береги Перської затоки, Аравійського моря й область нижньої течії річки Інд займає зона пустель тропічного поясу. Рослинність вкрай убога, а на сипучих пісках вона й зовсім відсутня. В оазисах росте фінікова пальма — основна культура оазисів Аравійського півострова.

У тропічних пустелях водяться різні гризуни, дикий осел, лисиця фенек, смугаста гієна. У цілому природні умови тропічних пустель Євразії багато в чому схожі з африканськими.

Субтропічні ліси

Південний захід і південний схід Євразії в межах субтропічного поясу займають зони з вічнозеленою рослинністю.

Зона твердолистяних вічнозелених лісів і чагарників розташована на узбережжі Середземного моря, захищеному горами від холодних північних вітрів. В умовах субтропічного клімату з м’якою, вологою зимою й спекотним посушливим літом ростуть рослини, які пристосувалися до тривалої літньої посухи: кам’яний і корковий дуб, суничне дерево, лавр, олеандр, маслинове дерево, кипарис. У них товста кора, блискуче воскове листя, сильна коренева система. У наш час вічнозелених лісів поблизу Середземномор’я збереглося мало, але поширені зарості вічнозелених чагарників — маквіс. Диких тварин також збереглося мало. Зустрічаються лань, шакал, дикий кролик, на заході — мавпа, білохвостий макак. Багато ящірок, змій і черепах. На південному сході Азії розташована зона субтропічних мусонних лісів. Вона займає південну частину Великої Китайської рівнини, південь Корейського півострова й південну половину Японських островів. Кліматичні умови тут інші, ніж поблизу Середземномор'я: опади переважно влітку. їх приносить літній мусон з океану. Зима прохолодна й відносно суха. У лісах на жовтоземах і червоноземах ростуть вічнозелені дерева: магнолії, камфорний лавр, камелії, тунгове дерево, низькорослі пальми, бамбук. До них домішуються листопадні: дуб, бук, граб і південні хвойні (особливі види сосни, кипариси). Дикі тварини збереглися переважно в горах. Зустрічаються чорний гімалайський ведмідь, бамбуковий ведмідь — панда, леопарди, мавпи — макаки й гібони. Багато птахів із яскравим оперенням — фазанів, папуг, качок.

Савани та рідколісся

Рівнини півостровів Індостан, Індокитай та острова Шрі-Ланка, де добре виражений посушливий період, у субекваторіальному поясі займають савани й рідколісся. Для них є характерним переважання трав’яного покриву, де розкидані, зарості чагарників і окремі ділянки рідкостійних лісів, під якими сформувалися червоно-бурі й червоні ґрунти. Під час посушливого періоду деякі дерева, зокрема тикове та салове, на 3-4 місяці скидають листя. Тик дає цінну деревину, яка не піддається гниттю у воді, салове дерево використовують у будівництві. У рідкостійних лісах дерева стоять поодаль одне від одного, що сприяє пересуванню великих тварин — кабанів, буйволів, слонів.

Субекваторіальні та екваторіальні ліси

Узбережжя морів і схили гір півостровів Індостан і Індокитай займають субекваторіальні перемінно-вологі ліси. Тут на червоно-жовтих ґрунтах ростуть пальми, папороті, бамбук, багато високих трав. Тваринний світ саван і субекваторіальних лісів багатий і різноманітний. Із хижаків поширені тигр, чорна пантера, гепард, смугаста гієна. У лісах живуть олені, буйволи, у саванах — антилопи, у заростях річкових долин — дикі кабани. Усюди водяться мавпи. Подекуди збереглися дикі слони. Азійські слони легко приручаються й із задоволенням виконують корисну роботу, перетягують колоди, перевозять людей, виступають у цирку. У лісах багато отруйних змій, у річках водяться крокодили.

Зона вологих екваторіальних лісів Євразії охоплює південь півострова Індокитай, майже повністю Великі Зондські острови й південний захід острова Шрі-Ланка. Як і для екваторіальних лісів на інших материках, для них характерна пишна багатоярусна вічнозелена рослинність і багатий тваринний світ. Для зони євразійських екваторіальних лісів характерні носороги, дикі бики, тигри, малайські ведмеді, тапіри. На Великих Зондських островах поширені людиноподібні мавпи — орангутанги та гібони. Є величезні ящірки — варани і пітони, багато птахів, метеликів.

Висновок 1. Віддаленість внутрішніх областей Євразії від океанів і особливості рельєфу сприяли утворенню великих територій, зайнятих пустелями й напівпустелями. Субтропічні ліси, розташовані на заході й сході Євразії, значно змінені внаслідок господарської діяльності людини. Савани, порівняно з Африкою й Південною Америкою, займають невеликі площі на півостровах Індостан та Індокитай. Екваторіальні ліси охоплюють переважно острови південної й південно-східної Азії.

Вертикальна поясність

У Європі найбільш чітко висотна поясність проявляється в Альпах: п’ять висотних поясів закономірно змінюють одне одного.

Найбільша кількість висотних поясів спостерігається на південних схилах Гімалаїв. На північних схилах гір усього два висотні пояси. Це пояснюється сусідством із нагір’ям Тибет, якому властиві суворі кліматичні умови.

Склад висотних поясів західної (біля підніжжя більш сухої та прохолодної) та східної (жаркої та вологої) відрізняється. У західній частині до 1000 м зростають рідкостійні посухостійкі ліси та чагарники. У східній на аналогічних висотах поширені вологі вічнозелені ліси, які поступово заміщуються мішаними та хвойними лісами. Снігова лінія розташована вище, ніж у західній частині.

Висновок 2. Для Євразії характерні різноманітні прояви й значне поширення висотної поясності. Склад та кількість висотних поясів залежать від географічного положення та висоти гір.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Обговорення виступів груп (рецензування та опонування)

Прийом «Картографічний практикум»

Завдання. Позначити на контурній карті природні зони напівпустель й пустель, субтропічних лісів, саван та рідколісь, субекваторіальних та екваторіальних лісів.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Прийом «П'ять речень»

Учитель пропонує учням п’ятьма реченнями сформулювати висновки про ландшафти материка.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.  Опрацювати відповідний параграф підручника.

2.  Виконати в зошиті схеми висотної поясності в Альпах та Гімалаях.

3.  Провести дослідження. Здійснити уявну подорожі уздовж 50-ї паралелі. Виявити природні закономірності за маршрутом слідування, скласти карти маршруту з позначенням країн та природних об’єктів та природних комплексів.

4.  Випереджальне (окремим учням): підготувати повідомлення про найвідоміші об’єкти, занесені до природної спадщини ЮНЕСКО.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити