Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018
РОЗДІЛ II. МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ
ТЕМА 1. АФРИКА
УРОК 19. СТИХІЙНІ ЯВИЩА ПРИРОДИ В АФРИЦІ. ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ. ПРИРОДНІ ОБ'ЄКТИ, ЗАНЕСЕНІ ДО СПИСКУ ВСЕСВІТНЬОЇ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО
Мета:
✵ навчальна: систематизувати знання учнів про проблеми взаємодії людини і природи на прикладі Африки, ознайомити з особливостями використання природних ресурсів континенту, з екологічними проблемами, сформувати уявлення про природні об'єкти Африки, занесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
✵ розвивальна: формувати науковий світогляд, екологічну свідомість, удосконалювати інформаційну компетентність, робити публічні доповіді, відстоювати власну точку зору, аналізувати й систематизувати інформацію, розв'язувати проблемні завдання;
✵ виховна: виховувати бережливе, свідоме ставлення до навколишнього середовища, повагу до товаришів, толерантність, свідоме ставлення до навчання, комунікабельність, екологічну культуру, почуття прекрасного.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, фізична карта Африки, фото- та відеоматеріал про природоохоронні об'єкти, природні об'єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Африці.
Опорні та базові поняття: стихійне явище, екологічна проблема, природоохоронний об'єкт, Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Умовні позначення відповідей: Г — гілеї, С — савани й рідколісся, П — пустелі й напівпустелі, Т — твердолисті ліси.
1) Вічнозелені ліси, що ростуть у 6-7 ярусів.
2) Тут росте товсте бочкоподібне дерево — баобаб.
3) Тут мешкають карликові бегемоти, леопарди, горили, мурахи.
4) Проживає «велика п’ятірка»: слон, носоріг, буйвіл, лев, жираф.
5) Батьківщина кавунів і вельвічії.
6) Поширені жовто-червоні малородючі ґрунти.
7) Частина рослин є ефемерами.
8) Листя рослин захищене восковим нальотом.
9) Острівцями життя є оази, а їхньою царицею — фінікова пальма.
10) Герої мультфільму «Мадаґаскар» найкраще почувалися б тут.
11) Ростуть високі трави, у яких може сховатися вершник.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Ми часто говорили про Африку як материк дикої природи. Внаслідок складнощів і нетривалості процесу її вивчення вчені не в змозі детально спрогнозувати наслідки втручання людини. При цьому регіон останніми роками зазнає значних змін господарювання. Виникає багато непередбачуваних проблем. Досвід використання і зміни природи розвинених регіонів світу, таких як Європа, Північна Америка, не підходить для Африки, тож тут припускаються інших помилок.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
✵ Чи може людина змінювати межі природних зон?
✵ Які природні зони Африки, на вашу думку, найбільше зазнали впливу людини?
✵ Які різновиди природоохоронних територій вам відомі?
✵ Що таке стихійні лиха? Наведіть приклади, які можуть виникнути в Африці.
✵ Чи може людина сприяти виникненню стихійних лих? Наведіть приклади.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Стихійні явища природи
Стихійні явища |
Наслідки |
Посухи, повені, хвороби рослин |
Призводять до втрати врожаю сільськогосподарських культур, загибелі пасовищ і як наслідок — голоду населення, пересихання або забруднення прісноводних джерел |
Нашестя сарани |
Знищення врожаю на великих територіях |
Піщані бурі |
Занесення піском великих територій, суміжних з пустелею, засипання джерел води, шляхів сполучення |
Розвиток хвороб (ймовірно, звідси СНІД, лихоманка Ебола) |
Виникнення епідемій і пандемій |
2. Екологічні проблеми
Вирубування цінних порід дерев, розчищення території для сільськогосподарських угідь, зміна природних рослин на посадки какао, кави та інших культурних рослин → знищення вологих та перемінновологих лісів (легень планети) → порушення газообміну в атмосфері, зникнення видів рослин і тварин, руйнування ґрунтів.
Браконьєрство → зменшення кількості диких тварин саван (вимерли блакитна антилопа, деякі підвиди зебр; північноафриканські слони, носороги, гепарди, леви на межі винищення).
Розорювання саван, підсічновогнева система землеробства, вирубування дерев → ерозія родючих ґрунтів, розвіювання, осушування → перетворювання на напівпустелі і пустелі (Сахара просувається щороку на 1-2 км), збіднення видового складу рослин і тварин.
Активізація зрошуваного землеробства (країни Північної Африки) → засолення ґрунтів.
3. Природні об'єкти, занесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО на материку
Заповідники й національні парки займають значні площі на материку (понад 7 % території), найбільше їх у Південній і Східній Африці.
На території Африки 150 об’єктів, занесених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
✵ Запропонуйте шляхи попередження стихійних лих на материку чи зменшення їх наслідків.
✵ Як екологічні проблеми Африки можуть стосуватися України?
✵ Як зменшити негативні наслідки господарської діяльності людини на материку, «примиривши» людські потреби й природні процеси?
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VIІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Опрацюйте §____________________________________ .
✵ Підготуйте повідомлення про народи, що населяють Африку.