Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018
РОЗДІЛ II. МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ
ТЕМА 1. АФРИКА
УРОК 21. ПІДСУМКОВИЙ УРОК З ТЕМИ «АФРИКА»
Мета:
✵ навчальна: перевірити рівень знань і практичних умінь та навичок учнів за темою «Африка»; удосконалити у процесі виконання роботи навички узагальнення, систематизації, аналізу здобутих знань;
✵ розвивальна: розвивати уважність, зосередженість, аналітичні здібності, географічне мислення, пам'ять, увагу;
✵ виховна: виховувати самостійність, почуття відповідальності, впевненості у своїх знаннях.
Тип уроку: контролю, коригування та оцінювання знань, вмінь, навичок.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Завершено вивчення теми «Африка». Це перший материк, який ви вивчали. У процесі ви застосували знання про загальні природні закономірності, краще зрозуміли їх на прикладі певної ділянки Землі. Також на прикладах переконалися в унікальності материка, його особливостях. Сьогоднішній урок допоможе вам краще усвідомити, що саме ви знаєте тепер про Африку.
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ
Варіант 1
Перший рівень (3 бали)
1. Яка течія розташована біля берегів Африки?
а) Бенґельська;
б) Ґольфстрім;
в) Північна Пасатна;
г) Куросіо.
2. Африку майже навпіл ділить така умовна лінія на глобусі, як _____________________________________
3. Дослідження внутрішніх районів материка розпочато у столітті:
а) XVIII;
б) XIX;
в) XX;
г) XVII.
4. В основі материка Африка лежить давня платформа:
а) так;
б) ні.
5. На контурі виділена (рис. 1):
а) зона перемінно-вологих лісів;
б) зона вологих екваторіальних лісів;
в) зона саван і рідколісся;
г) зона напівпустель і пустель.
6. Над материком Африка переважає... атмосферна циркуляція:
а) західна;
б) східна;
в) пасатна;
г) мусонна.
Другий рівень (3 бали)
1. Установіть відповідність між географічним об’єктом та причиною його утворення.
1 Сахара |
А Холодна течія біля узбережжя |
2 Озеро Вікторія |
Б Положення в області складчастості |
3 Пустеля Наміб |
В Тектонічний прогин земної кори |
4 Гори Атлас |
Г Положення у тропічному кліматичному поясі |
2. Поділіть наведені характеристики між річками Африки (запишіть відповідні літери біля назви річки, одна й та сама характеристика може відповідати кільком річкам).
1 Ніл; |
А повноводна цілий рік; |
2 Конґо; |
Б найдовша річка; |
3 Ніґер |
В належить до басейну Атлантичного океану; Г басейн розташований в обох півкулях; Д рівень води змінюється за сезонами; Е найбільш повноводна. |
3. Оберіть правильне твердження:
а) найбільш заселеними є такі країни, як Чад, Ніґерія, Сейшельскі острови;
б) для савани характерні два сезони.
Третій рівень (3 бали)
За планом охарактеризуйте Сахару (географічне положення, рельєф і корисні копалини, клімат (фактори, пояси, типи клімату), ґрунти, рослинний і тваринний світ, держави в її межах).
Четвертий рівень (3 бали, одне питання на вибір)
1. Проаналізуйте основні екологічні проблеми материка. Запропонуйте шляхи їх вирішення.
2. Проаналізуйте причини нерівномірного розселення і розвитку господарства населення Африки.
3. Охарактеризуйте зв’язки України з країнами африканського континенту.
Варіант 2
Перший рівень (3 бали)
1. Яка течія розташована біля берегів Африки?
а) Сомалійська;
б) Ґольфстрім;
в) Північна Пасатна;
г) Куросіо.
2. Африка розташована в півкулях: _______________________.
3. Видатним дослідником Африки був:
а) Васко да Гама;
б) Ф. Магеллан;
в) Д. Лівінгстон;
г) М. Поло.
4. Високою Африкою називають ... частину материка:
а) північну;
б) південно-східну;
в) північно-західну;
г) західну.
5. На контурі виділена (рис. 2):
а) зона перемінно-вологих лісів;
б) зона вологих екваторіальних лісів;
в) зона саван і рідколісся;
г) зона напівпустель і пустель.
6. Для сухої савани характерними є ґрунти:
а) каштанові;
б) чорноземи;
в) червоно-бурі;
г) підзолисті.
Другий рівень (3 бали)
1. Установіть відповідність між географічним об’єктом та причиною його утворення
1 Гілея |
А Холодна течія біля узбережжя |
2 Озеро Ньяса |
Б Положення в області складчастості |
3 Пустеля Наміб |
В Рифтова зона |
4 Гори Атлас |
Г Положення в екваторіальному кліматичному поясі |
2. Поділіть наведені характеристики між річками Африки (запишіть відповідні літери біля назви річки, одна й та сама характеристика може відповідати кільком річкам).
1 Ніл; |
А Повноводна цілий рік; |
2 Конго; |
Б найдовша річка; |
3 Замбезі. |
В належить до басейну Атлантичного океану; Г басейн розташований в обох півкулях; Д рівень води змінюється за сезонами; Е найбільш повноводна. |
3. Оберіть правильне твердження:
а) найбільш відсталими є такі країни, як Чад, Ніґерія, Південна Африка;
б) твердолисті ліси й чагарники ростуть на півночі материка.
Третій рівень (3 бали)
За планом охарактеризуйте Атлаські гори (географічне положення, рельєф і корисні копалини, клімат (фактори, пояси, типи клімату), ґрунти, рослинний і тваринний світ, держави в їхніх межах).
Четвертий рівень (3 бали, одне питання на вибір)
1. Проаналізуйте основні екологічні проблеми материка. Запропонуйте шляхи їх вирішення.
2. Проаналізуйте причини нерівномірного розселення і розвитку господарства населення Африки.
3. Охарактеризуйте зв’язки України з країнами африканського континенту.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Проаналізуйте виконання завдань контрольної роботи.
✵ Повторіть план характеристики географічного положення материка.