Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018
РОЗДІЛ II. МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ
ТЕМА 3. АВСТРАЛІЯ
УРОК 28. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ АВСТРАЛІЇ. ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОСВОЄННЯ МАТЕРИКА. ТЕКТОНІЧНА БУДОВА, РЕЛЬЄФ, КОРИСНІ КОПАЛИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 7 (ПОЧАТОК). ПОЗНАЧЕННЯ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ НАЗВ ОСНОВНИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ'ЄКТІВ АВСТРАЛІЇ
Мета:
✵ навчальна: формувати знання про географічне положення Австралії, закономірності формування рельєфу і корисних копалин; з'ясувати особливості дослідження та освоєння території материка європейцями; закріпити практичні навички визначення географічних координат, вимірювання відстаней на карті;
✵ розвивальна: розвивати географічне мислення, вміння аналізувати й встановлювати причиново-наслідкові зв'язки; розвивати навички самостійної роботи з картою, підручником, додатковою літературою;
✵ виховна: виховувати зацікавленість географією, повагу до наукових досліджень, акуратність, повагу до товаришів
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: підручник, атлас, глобус, фізична карта світу, фізична карта Австралії, тектонічна карта світу, контурні карти.
Опорні та базові поняття: географічне положення, крайні точки материка, берегова лінія, тектонічна будова, літосферна плита, епоха горотворення, платформа, щит.
Географічна номенклатура: миси: Йорк, Південно-Східний, Стіп-Пойнт, Байрон; моря: Коралове, Тасманове; затоки: Карпентарія, Велика Австралійська; протоки: Бассова, Торресова; острови: Тасманія, Великий Бар'єрний риф, півострів: Кейп-Йорк; плоскогір'я: Західноавстралійське; низовина: Центральна низовина; гори: Великий Вододільний хребет (г. Косцюшко); пустелі: Велика Піщана пустеля, Велика пустеля Вікторія.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Словами одного зі своїх героїв Жуль Верн так сказав про Австралію: «А я клянуся вам, що цей край — найцікавіший на всій земній кулі. Найвигадливіша, найнелогічніша країна з усіх, що коли-небудь існувала». Що саме мав на увазі видатний письменник, ми з’ясуємо протягом наступних наших уроків.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
✵ Запишіть усі свої асоціації до слова «Австралія».
✵ Які дослідники зробили внесок у вивчення цієї частини світу?
✵ Пригадайте план характеристики географічного положення материка. Охарактеризуйте за ним Австралію.
✵ Назвіть усі «навпаки», характерні для Австралії, на відміну від звичних для нас процесів, обумовлених її розташуванням у Південній півкулі.
✵ Яке положення за розмірами відведено Австралії серед інших материків?
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Географічне положення
Назва «Австралія» від латинського austral — «південний».
S ≈ 7687 тис км2, довжина берегової лінії 19700 км.
Завдання. Визначити: координати крайніх точок; за допомогою масштабу і за градусною сіткою протяжність материка з півночі на південь (вздовж 120-го та 142-го меридіанів сх. д.) та із заходу на схід (вздовж Південного тропіка), зробити висновок.
Особливості географічного положення: Австралію перетинає Південний тропік майже посередині; її омивають теплі води океанів з півночі й сходу → утворення рифів (Великий Бар’єрний риф) →утруднення мореплавства, природні хвилерізи; берегова лінія мало порізана → не сприяє проникненню морських повітряних мас у глиб материка, мало природних бухт.
2. Дослідження та освоєння материка
Дослідники |
Внесок у дослідження материка |
Іспанський мореплавець Луїс Торрес, 1606 р. |
Проплив вузькою протокою вздовж південного берега Нової Ґвінеї. Довів, що Нова Ґвінея — це острів, а на південь від нього пролягає невідома земля |
Голландський мореплавець Вілем Янсзон, 1606 р. |
Висадився на західному узбережжі півострова Кейп-Йорк. Став першим європейцем, який дістався австралійських земель. Назвав відкриті землі Новою Голландією |
Голландський мореплавець Абель Тасман, 1642-1644 рр. |
Дістався південних берегів Австралії, відкрив острів. Довів, що материк справді існує, відкрив ділянку узбережжя Нової Зеландії |
Англійський мореплавець Джеймс Кук, 1770 р. |
Відкрив східне узбережжя Австралії та оголосив відкриті землі володінням Великої Британії, відкрив Великий Бар’єрний риф |
Англійські мореплавці, 1788 р. |
Заснували перше англійське поселення як колонію каторжників |
Англійські дослідники Метью Фліндерс і Джордж Басс, 1797-1798 рр. |
Обійшли навколо Австралії, відкрили протоку, запропонували сучасну назву |
1859-1862 рр. |
Джон Стюарт перетнув материк з півдня на північ |
3. Тектонічна будова, рельєф, корисні копалини
В основі материка давня докембрійська платформа →рівнинний рельєф. На сході давня складчастість → старі, невисокі гори Великий Вододільний хребет (г. Косцюшко, 2228 м, східний схил крутий, західний полого-східчастий).
Кристалічний фундамент платформи виходить на поверхню чи близько до неї на заході материка → у рельєфі височини, плоскогір’я з середніми висотами 400600 м (Західноавстралійське, гори Макдонелл, Масгрейв) плато (окремі висоти) → рудні корисні копалини.
Центральна частина платформи зазнала прогинання → Центральна низовина (найнижча точка материка — озеро Ейр), вкрита осадовими породами → нафта, газ, руди кольорових металів у розсипах вивітрених кристалічних порід.
Межі далеко від меж літосферної плити → відсутність значних землетрусів, вивержень вулканів, складчастих процесів, високих гірських масивів.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота 7
Позначте на контурній карті об’єкти материка, зазначені в географічній номенклатурі (виконують протягом уроку).
✵ Одна група учнів ланцюжком один за одним назвіть ключові моменти географічного положення материка, друга група коментує, чи схожа Австралія за цим фактом з Африкою, Південною Америкою.
✵ Знайдіть на карті материка об’єкти, названі на честь дослідників материка.
✵ Доведіть на прикладі Австралії, що відомості про рельєф і тектонічну будову території дозволяють припустити, які корисні копалини є на її території.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Опрацюйте § __________________________________________.
✵ Детально ознайомтеся з фізичною та тектонічною картами Австралії. Нанесіть на контурну карту елементи берегової лінії.