Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018

РОЗДІЛ IV. МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ

ТЕМА 2. ЄВРАЗІЯ

УРОК 43. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ЄВРАЗІЇ. ПОДІЛ ЄВРАЗІЇ НА ДВІ ЧАСТИНИ СВІТУ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 10 (ПОЧАТОК). ПОЗНАЧЕННЯ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ'ЄКТІВ ЄВРАЗІЇ

Мета:

навчальна: ознайомити із загальними відомостями про материк; формувати знання про особливості географічного положення та берегової лінії Євразії; вдосконалювати практичні вміння та навички характеризувати географічне положення материка;

розвивальна: розвивати вміння складати опис об'єкта за типовим планом; аналітичне мислення, уміння будувати логічні міркування, робити висновки, пізнавальну активність, інтерес до вивчення теми;

виховна: виховувати самостійність, акуратність, повагу до товаришів.

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Обладнання: фізична карта Євразії, підручники, атласи, контурні карти.

Опорні та базові поняття: географічне положення, частина світу, екватор, тропік, полярне коло, нульовий меридіан, крайні точки, географічні координати, берегова лінія.

Географічна номенклатура: миси: Рока, Дежньова, Челюскін, Піай; моря: Північне, Балтійське, Середземне, Чорне, Азовське, Баренцове, Східносибірське, Жовте, Японське, Берінґове, Південнокитайське, Аравійське; затоки: Біскайська, Бенґальська, Перська; протоки: Босфор, Ла-Манш; острови: Велика Британія, Ірландія, Нова Земля, Сахалін, Японські, Великі Зондські (Калімантан, Суматра, Ява), Філіппінські, Шрі-Ланка, Тайвань; півострови: Скандинавський, Піренейський, Апеннінський, Балканський, Таймир, Чукотський, Камчатка, Корея, Індокитай, Малакка, Індостан, Аравійський, Мала Азія.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Євразія — материк, на якому ми з вами живемо. Від інших континентів земної кулі він відрізняється особливо великим різноманіттям природи. У чому полягає це різноманіття, чим воно обумовлено та як позначаються природні розбіжності на житті та діяльності людей? І навпаки, як господарська діяльність впливає на стан природи нашого материка?

Досвід вивчення інших материків Землі показує, що визначальним чинником природних особливостей материка є його географічне положення.

Географічне положення Євразії є надзвичайним, а його розміри вражають. За порівняльною діаграмою площ материків помітно, що Євразія за площею дорівнює площам двох інших великих континентів — Африки та Північної Америки.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ

✵ Назвіть та покажіть на карті материки, що було вивчено на уроках розділу «Материки».

✵ Чому, на вашу думку, Євразія є останнім материком у послідовності їх вивчення?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Поділ Євразії на дві частини світу

Існують декілька підходів у проведенні умовної межі між Європою та Азією. Зазвичай її проводять уздовж східного схилу Уральських гір від Північного Льодовитого океану на південь, далі по річці Урал (або Ембі), північним узбережжям Каспійського моря до Азовського узбережжя Кумо-Маницькою западиною, через Керченську протоку Чорним морем та протоках Босфор і Дарданелли.

Площі Європи та Азії співвідносяться приблизно як 1:4.

2. Характеристика географічного положення Євразії

Розміри: 54,6 млн км2(I місце у світі)

Положення в системі географічних координат:

✵ розташована в Північній півкулі, низка островів на південному сході Євразії — у Південній півкулі;

✵ більша частина материка розташована у Східній півкулі, крайні півострови на заході та сході — у Західній півкулі;

✵ материк перетинають Північне полярне коло та Північний тропік;

✵ велика частина материка розташована в помірних широтах.

Крайні точки: північна — мис Челюскін (78° пн. ш.; 104° сх. д.), південна — мис Піай (1° пн. ш.; 104° сх. д.), західна — мис Рока (39° пн. ш.; 9° зх. д.), східна — мис Дежньова (66° пн. ш.; 170° зх. д.).

Протяжність: а) за меридіаном 100° сх. д.: 76° - 7° = 69°; 69 х 111 = 7659 км.; б) за паралеллю 40° пн. ш. (1° ≈ 85,4 км): 9° + 128° = 137°; 137 х 85,4 = 11 700 км.

Океани й моря, що омивають материк, особливості берегової лінії:

✵ береги омивають усі чотири океани — Атлантичний, Північний Льодовитий, Тихий та Індійський;

✵ найбільш порізану берегову лінію має західна частина, а також схід і південний схід.

Величезні розміри материка є однією з головних причин розмаїтості й контрастності його природних умов.

Практична робота 10

Позначте на контурній карті географічні об’єкти материка, зазначені в географічній номенклатурі (виконують протягом уроку).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

✵ Які частини світу уворюють материк Євразія? По яких географічних об’єктах проходить умовний кордон між Європою й Азією?

✵ У яких географічних поясах і півкулях лежить Євразія? Яка протяжність материка з півночі на південь та із заходу на схід?

✵ Які океани омивають Євразію? Який з океанів, на вашу думку, буде впливати на природу Євразії? Чому?

✵ Які материки є найближчими «сусідами» Євразії? Які географічні об’єкти відокремлюють Євразію від інших материків?

✵ Назвіть подібні й відмінні ознаки географічного положення Північної Америки та Євразії.

✵ Зробіть припущення щодо ознак природи Євразії, виходячи з особливостей її географічного положення.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

✵ Опрацюйте § _____________________________.

Випереджальне (окремим учням): за додатковими джерелами географічних знань підготуйте повідомлення про дослідження території Євразії (М. Пржевальський, П. Семенов-Тянь-Шанський).

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити