Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018
РОЗДІЛ I. ЗАКОНОМІРНОСТІ ФОРМУВАННЯ ПРИРОДИ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ТЕМА 2. МАТЕРИКИ ТА ОКЕАНИ - ВЕЛИКІ ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ ГЕОГРАФІЧНОЇ ОБОЛОНКИ
УРОК 4. ПОХОДЖЕННЯ МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІЧНИХ ЗАПАДИН ВНАСЛІДОК РУХУ ЛІТОСФЕРНИХ ПЛИТ. ГЕОЛОГІЧНІ ЕРИ ТА ЕПОХИ ГОРОТВОРЕННЯ
Мета:
✵ навчальна: сформувати загальне уявлення про формування материків і океанів у часі й просторі; удосконалити знання про літосферні плити і результати їх переміщення; сформувати знання про геологічний час та його періодизацію, удосконалити знання про горотворення у часі й просторі;
✵ розвивальна: удосконалювати картографічну компетентність, розвивати пізнавальний інтерес до розвитку географічних знань, логічне мислення, уміння прогнозувати зміни, працювати з додатковими джерелами знань;
✵ виховна: виховувати повагу до знань людства, прагнення досліджувати свою планету, зібраність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, контурні карти, глобус, фізична карта світу, геохронологічна шкала, тектонічна карта світу.
Опорні та базові поняття: літосферна плита, геологічний час, геохронологічна шкала, геологічна ера, горотворення, складчастість, епоха горотворення.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Різновікові карти обох Америк, Євразії, Африки дозволили виявити разючу схожість між береговими лініями Нового і Старого світу. Виникло питання: а чи не були колись одним цілим ці далекі сьогодні один від одного материки? Минулого року ми з’ясували, що існують досить чіткі гіпотези непостійності розподілу суходолу й океанів на Землі.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
✵ Яка будова Землі?
✵ Що таке земна кора? літосфера? літосферні плити? За тектонічною картою назвіть найбільші літосферні плити.
✵ Намалюйте схему будови земної кори.
✵ Наведіть приклади стійких і рухомих ділянок земної кори.
ІV. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
1. Теорії руху літосферних плит
На початку ХХ ст. американський геолог Френк Б. Тейлор висловив припущення, що материки можуть повільно віддалятися один від одного. Альфред Вегенер у книзі «Поводження континентів і океанів» (1915 р.) наводить докази руху материків. У середині ХХ ст. сучасні дослідження підтвердили рух літосферних плит. Сформувалася теорія дрейфування континентів. Існує гіпотеза періодичного розширення та стискування Землі.
За теорією літосферних плит:
✵ літосфера утворена з літосферних плит, які рухаються в горизонтальному напрямку, зазнають повільних вертикальних рухів;
✵ плити зазнають змін у своїх крайових ділянках (сейсмічних зонах): розходяться → утворюється земна кора океанічного типу (райони серединно- океанічних хребтів) → океан «росте», материки «розколюються»;
✵ зіштовхуються ділянки з материковою й океанічною корою → утворюються острови, якими «приростає» материк, а океан зменшується; зіштовхуються ділянки з материковою корою →утворюються гори, материки «зростаються»;
✵ плити розколюються → материки «розколюються».
В основі материків лежать давні стійки ділянки літосферних плит — платформи.
2. Походження материків і океанів
225 млн років тому: єдиний гігантський материк — Пангея, і єдиний океан — Панталлас. Море Тетіс, пізніше перетворилось на Середземне море.
180 млн років тому: Індія розташовувалася між Африкою та Антарктидою. Разом з Південною Америкою і Австралією всі вони утворювали Гондвану, північні материки — Лавразію.
50 млн років тому: Австралія разом з Антарктидою. Індія дрейфувала на північ, до Азії. Атлантичний океан постійно збільшувався.
Світ сьогодні: сучасні материки й океани продовжують змінюватися.
3. Геологічний час
Вік Землі близько 4,6 млрд років. Умовно час існування планети поділений на окремі проміжки часу, протягом яких відбувалися кардинальні зміни. Відображують у вигляді геохронологічної шкали. Виділяють 5 ер, останні три з них поділено на 12 періодів. Приблизно на межах ер, або їх підрозділів активізуються процеси горотворення. Утворюється ряд циклів тривалістю близько 200 млн років, а потім настає відносна стабілізація, коли переважає дія зовнішніх сил.
Територіальне розповсюдження ділянок земної кори, відповідно до історії тектонічних рухів, відображають тектонічні карти.
Ера, тривалість млн р. |
Епоха горотворення, час прояву, млн р. |
Типові організми |
Кайнозойська, 65±3 |
Альпіська (Кайнозойська), 100 - до тепер |
Поява людини Розквіт ссавців, птахів Розквіт покритонасінних рослин |
Мезозойська, 170±5 |
Мезозойська, 210-100 |
Поява птахів Розквіт динозаврів Розквіт голонасінних |
Палеозойська, 340±10 |
Герцинська, 400-210 Каледонська, 550-400 Байкальська, 1000-550 |
Морські корали, трилобіти, земноводні Розквіт плаунів та папороті |
Протерозой, ~2000 |
Докембрійські процеси |
Синьо-зелені водорості Примітивні морські організми |
Архей, ~2000 |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
✵ За картою літосферних плит поясніть, у якому напрямку «мандрують» материки. Чи можливе утворення нових материків за умови сталості теперішнього напрямку руху?
✵ Чи загрожують території України активні сейсмічні процеси?
✵ За тектонічною картою визначте, який з материків вирізняється найбільшою строкатістю епох горотворення. Про що це може свідчити?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Опрацюйте §____________________________________ .
✵ Детально ознайомтеся з тектонічною картою світу.