Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018

РОЗДІЛ V. ОКЕАНИ

ТЕМА 1. ТИХИЙ ОКЕАН

УРОК 59. ОРГАНІЧНИЙ СВІТ І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ ТИХОГО ОКЕАНУ. ОХОРОНА ПРИРОДИ ОКЕАНУ. ОСТРОВИ В ТИХОМУ ОКЕАНІ, ЇХ ПОХОДЖЕННЯ. ВПЛИВ ОКЕАНУ НА ЖИТТЄДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДЕЙ ПРИЛЕГЛИХ МАТЕРИКІВ

Мета:

навчальна: продовжити формувати знання про характерні ознаки природи Тихого океану та його природні багатства; скласти загальні уявлення про особливості природи островів; вдосконалювати практичні вміння складати характеристику океану за тематичними картами атласу; сприяти розумінню екологічних проблем океану та необхідності його охорони;

розвивальна: формувати вміння аналізувати, виділяти істотні ознаки, узагальнювати, робити висновки;

виховна: виховувати любов до природи Землі, відповідальність за збереження її унікальності.

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Обладнання: фізична карта світу, політична карта світу, атласи, підручники, контурні карти, фото-, відеоматеріали про життя органічного світу, природу островів.

Опорні та базові поняття: Світовий океан, шельф, клімат, острів, архіпелаг, природні ресурси.

Географічна номенклатура: острови: Гавайські, Нова Зеландія, Нова Ґвінея, Маріанські.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

— Відповідно до плану вивчення океану сьогодні на уроці ми продовжуємо дослідження природи Тихого океану. Величезні розміри та глибини, давність геологічного розвитку обумовлюють надзвичайне розмаїття його органічного світу. Тільки тваринний світ налічує тут близько 100 тис. видів. Він у 3-4 рази багатший, ніж в інших океанах. Багатства Тихого океану з давніх часів забезпечували всім необхідним жителів прибережних та острівних територій. У наші часи постає питання про збереження унікальної природи найбільшого океану планети.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ

✵ Як географічне положення Тихого океану впливає на його природу?

✵ Назвіть основні елементи рельєфу дна Тихого океану. Чим пояснити утворення «Тихоокеанського вогняного кільця»?

✵ У межах яких кліматичних поясів розміщений Тихий океан? На клімат яких, прилеглих до океану материків, Тихий океан впливає найбільше?

✵ Що є причиною утворення течій в океані?

✵ Що таке острів? архіпелаг? Які типи островів виділяють за походженням?

✵ У якій частині Тихого океану розташовано найбільше островів?

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Органічний світ

Надзвичайно багатий на живі організми: загальна кількість становить понад 50 % усього живого, що є у Світовому океані; високий ступінь ендемізму.

У розподілі організмів в океані добре виражена зональність.

Фауна налічує близько 100 тис. видів тварин: зоопланктон, краби, раки, креветки, устриці, кальмари, восьминоги, мідії, медузи, морські зірки, морські їжаки, змієхвістки, голотурії; 3800 видів риб; кити, тюлені, морські котики, сивучі, дельфіни, морські свині, дюгоні, калани (морські бобри).

2. Природні ресурси

Біологічні — майже половина світового вилову морепродуктів. Промислове значення: оселедець, анчоуси, скумбрія, сардини, морські окуні, тунці, камбали, тріска, далекосхідні лососі, сайра; промисел двостулкових і головоногих молюсків (устриці, морські гребінці, кальмари), ракоподібні (камчатський краб, омари), морські ссавці (морські котики) і водорості (ламінарія).

Мінеральні — на шельфі океану розробляють родовища руд олова, марганцю, кобальту та інших металів, видобувають нафту та природний газ.

Енергетичні ресурси (хвильові, припливні та термальні електростанції), в перспективі — використання енергії океанічних течій.

3. Острови в Тихому океані, їхні природні особливості

Особливістю природи Тихого океану є величезна кількість островів. За їхньою кількістю (понад 10 тисяч) та площею Тихий океан посідає перше місце.

По окраїнах Тихого океану (переважно в західній частині) розташовані архіпелаги і ланцюги островів: Алеутські, Курильські, Сахалін, Японські, Філіппінські, Молуккські, Зондські, Фіджі, Тонґа і багато інших; у відкритій частині — численні острови вулканічного (Маркізькі, Гавайські, Самоа, Ґалапаґос і ін.) і коралового (Маршаллові, Ґілберта, Токелау, Фенікс, Лайн, Туамоту та ін.) походження; найбільші острови материкового походження — Нова Зеландія, Нова Ґвінея.

Завдяки різноманіттю природних умов на материкових островах багатий рослинний і тваринний світ. Органічний світ вулканічних островів бідніший за видовим складом: немає ссавців, за винятком тих, які були завезені сюди людиною. Тут мешкають птахи, плазуни, комахи. На навітряних схилах островів багато опадів, тому вони вкриті вічнозеленими лісами. Органічний світ коралових островів бідний: кокосова пальма, кілька інших видів дерев, трав’янистих рослин, чагарників; представники тваринного світу пов’язані з морем: багато крабів, морських черепах, морських птахів. Ґрунтовий покрив розвинений слабо.

4. Вплив океану на життєдіяльність людей прилеглих материків

На берегах та островах океану розташовано понад 50 прибережних країн. Життя та господарська діяльність людей безпосередньо пов’язана з океаном. Розвиток мореплавання з давніх часів, понад половина світового вилову риби, вирощування водоростей, молюсків. Видобуток корисних копалин; опріснення морської води. Судноплавство, важливі транспортні шляхи. Туризм.

5. Охорона природи океану

Наслідком активної господарської діяльності є забруднення вод океану, особливо в прибережних районах, що позначається на видовому складі організмів. Для збереження унікальних природних комплексів у багатьох прибережних країнах створено морські парки і заповідники для захисту морських видів, що перебувають під загрозою. Серед них найбільший — Морський парк Великого Бар’єрного рифу біля берегів Австралії.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

✵ Чому рослинний і тваринний світ Тихого океану вирізняється великим багатством і різноманіттям?

✵ Які райони Тихого океану найбільш інтенсивно освоює людина?

✵ Які наслідки для природи Тихого океану має господарська діяльність людини в його акваторії та на узбережжях?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

✵ Опрацюйте § _______________________________.

✵ Випереджальне: ознайомтеся з картою Атлантичного океану, пригадайте відому вам географічну номенклатуру.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити