Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018
РОЗДІЛ V. ОКЕАНИ
ТЕМА 4. ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН
УРОК 62. ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ПІВНІЧНОГО ЛЬОДОВИТОГО ОКЕАНУ У ВИСОКИХ ШИРОТАХ. ІСТОРІЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ОКЕАНУ. РЕЛЬЄФ ДНА. КЛІМАТ І ВОДИ. ЛЬОДОВИЙ РЕЖИМ ОКЕАНУ. ОРГАНІЧНИЙ СВІТ І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ. ВПЛИВ ОКЕАНУ НА ЖИТТЄДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДЕЙ ПРИЛЕГЛИХ МАТЕРИКІВ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12 (ЗАКІНЧЕННЯ). ПОЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ'ЄКТІВ ТА ТЕЧІЙ ОКЕАНІВ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ
Мета:
✵ навчальна: сформувати цілісну систему знань про особливості природи Світового океану; продовжити вдосконалювати вміння та навички характеризувати географічне положення океану та його природні компоненти за тематичними картами атласу;
✵ розвивальна: розвивати вміння встановлювати аналогії та порівнювати; складати цілеспрямований опис об'єкта за типовим планом;
✵ виховна: виховувати пізнавальний інтерес, екологічну свідомість.
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: фізична карта світу, підручники, атласи, контурні карти, портрети дослідників Арктики.
Опорні та базові поняття: шельф, протока, окраїнне море, ложе океану, підводний хребет, водна маса, солоність, айсберг.
Географічна номенклатура: підводні хребти Ломоносова, Менделєєва, Трансарктична течія.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Багато часу та зусиль мандрівників і дослідників знадобилося для того, щоб здобути знання про Світовий океан. Завдяки їхній героїчній праці ви мали змогу опановувати ці знання, проходячи слідом за ними важкими морськими милями, спускаючись в безодні, спостерігати вулканічні виверження та цунамі. Але для того, щоб ви стали досвідченими океанознавцями, потрібно здійснити ще одну подорож. Це подорож в Арктику водами Північного Льодовитого океану.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
✵ З природними особливостями яких океанів ви вже ознайомилися?
✵ Чим зумовлені ознаки схожості та відмінності природи вивчених океанів?
✵ Пригадайте, що називають Арктикою та Антарктикою.
✵ У чому полягають відомі вам ознаки їхньої схожості та відмінності?
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Географічне положення
Арктика — північнополярна область, яка займає великі простори навколо Північного полюса, що уміщують Північний Льодовитий океан із його морями та островами та північні окраїни прилеглих материків.
Площа — близько 14,1 млн км2 (4 % від площі Світового океану, майже в 13 разів менший за Тихий океан).
Займає центральну частину Арктики, розташований на крайній півночі Землі, обмежений берегами Євразії та Північної Америки, широко сполучається з Атлантичним океаном; через Берінґову протоку — з Тихим океаном.
Берегова лінія сильно порізана, моря займають майже половину його площі; за кількістю островів та архіпелагів посідає друге місце після Тихого океану. Більшість островів океану мають покривні льодовики.
2. Історія географічних досліджень океану
В. Баренц (XVI ст.) — плавання та складання карти західної частини океану.
Велика Північна експедиція (1733-1734 р.) під керівництвом В. Берінґа — дослідження північних берегів Євразії та нанесення на карту північного морського шляху. Перше наскрізне плавання (1878-1880 рр.) з однією зимівлею — шведська експедиція під керівництвом А. Норденшельда на судні «Вега». Експедиція Ф. Нансена на судні «Фрам» (ХІХ ст.) — дослідження полярних областей океану. Американець Роберт Пірі досягнув Північного полюса (1909 р.). З 1932 р. за програмою першого міжнародного географічного року — початок систематичних наукових досліджень; постійно працюють полярні станції, наукові експедиції.
3. Рельєф дна
Особливою ознакою рельєфу є велика площа шельфу (майже половина площі океану), який місцями сягає до 1,3 тис. км завширшки. Материковий схил набагато ширший, ніж в інших океанах, має східчасту будову. Три основні хребти: Серединноарктичний (продовження) Серединноатлантичного, хребет Ломоносова — брилова структура континентального типу та нині неактивний серединноокеанічний хребет Менделєєва. Найбільша глибина в Ґренландському морі (5527 м).
4. Клімат та води. Льодовий режим
Переважають арктичні повітряні маси. Середні зимові температури повітря коливаються в межах -30...-40 °С, а влітку близькі до 0 °С. Температури поверхневих вод протягом року -1 °С...-2 °С, лише в приатлантичній зоні трохи тепліше. Солоність 30,6-30,9 ‰, що пояснюється великим річковим стоком із материків. Низькі температури та відносно низька солоність зумовлюють утворення льоду.
5. Органічний світ і природні ресурси. Вплив океану на діяльність людей
Біологічні ресурси небагаті порівняно з іншими океанами. Найбільше живих організмів у більш теплих приатлантичних районах та водах шельфу поблизу гирла річок. Основну масу організмів в океані утворюють водорості; 150 видів риб, серед яких є цінні промислові: оселедець, скумбрія, лососеві, камбала, морський окунь. Ссавці: кити, моржі, тюлені, білий ведмідь; на узбережжях багато птахів. Морський промисел.
Мінеральні ресурси: нафта, природний газ, олов’яні руди.
Практична робота 12
Позначте на контурній карті географічні об’єкти Північного Льодовитого океану.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
✵ У чому полягають відмінності географічного положення Північного Льодовитого океану від інших океанів Землі?
✵ Як позначається географічне положення океану на ознаках його природи?
✵ Чому повітря над Арктикою тепліше, ніж над Антарктикою?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Опрацюйте § ________________________________.
✵ Випереджальне: 1) об’єднайтеся в чотири групи; 2) підготуйте необхідне спорядження: довідники, енциклопедії з інформацією про океани Землі. Учитель обирає 3-4 найбільш сильних учнівлоцманів (консультантів).