Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018
РОЗДІЛ VI. ВПЛИВ ЛЮДИНИ НА ПРИРОДУ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ТЕМА 1. ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ БАГАТСТВ МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ
УРОК 64. ПРИРОДНІ БАГАТСТВА МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ, ЇХНІ ОСНОВНІ ВИДИ. НАСЛІДКИ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ ЛЮДИНОЮ. ПОРУШЕННЯ ПРИРОДНОЇ РІВНОВАГИ. АНТРОПОГЕННІ ЛАНДШАФТИ
Мета:
✵ навчальна: актуалізувати, поглибити та систематизувати знання про природні ресурси материків і океанів; ознайомити з основними видами природних ресурсів; формувати практичні вміння розрізняти раціональне та нераціональне природокористування, виявляти ознаки змін природних ландшафтів;
✵ розвивальна: формувати вміння організовувати начальну співпрацю з учителем та однолітками, формулювати, аргументувати та відстоювати свою точку зору, розвивати екологічну компетентність;
✵ виховна: формувати екологічну свідомість на основі ощадливого ставлення до природних багатств та раціонального природокористування.
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: фізична карта світу, підручники, атласи.
Опорні та базові поняття: природні ресурси, природокористування, господарська діяльність, природний ландшафт, антропогенний ландшафт.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Під час уроків ви не раз мали змогу переконатися в тому, що між собою пов’язані не лише природні компоненти та природні комплекси, а й людське суспільство та природа. У чому полягає цей зв’язок? Людство на Землі не може жити та розвиватися ізольовано від природи та природних багатств, іншими словами — природних ресурсів.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
Наведіть приклади суттєвої зміни природи материків та океанів людиною.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Види природних ресурсів
Природні ресурси — це компоненти природи, які забезпечують існування людського суспільства та використовуються в господарстві. Залежно від сфер використання виділяють мінеральні, земельні, водні, біологічні, лісові, кліматичні ресурси, ресурси Світового океану.
Завдання 1. Знайдіть та покажіть на карті частини материків: найбільш багаті різними видами мінеральних ресурсів; найкраще забезпечені водними ресурсами; найбільше придатні для сільського господарства; найбільш багаті на лісові ресурси.
Завдання 2. Знайдіть та покажіть на карті райони океанів, найбільш освоєні людиною.
Види природних багатств материків та океанів |
|||||
Мінеральні |
Водні |
Земельні |
Біологічні |
Ресурси Світового океану |
Кліматичні |
Корисні копалини — основа для розвитку галузей промисловості |
Прісні води, що зосереджені в річках, озерах, водосховищах, підземних водах |
Території, які необхідні для життєдіяльності людей: для будівництва міст і сіл, фабрик і заводів, доріг, сільського господарства |
Багатства рослинного та тваринного світу Землі. Серед біологічних ресурсів особливе значення для людей мають ліси (близько 30 % поверхні суходолу) |
Біологічні (90 % становить риба). Мінеральні (видобуток нафти й газу, кам’яного вугілля, руд металів, будівельних матеріалів). Енергетичні: термальна, хвильова, океанічних течій, припливів та відливів |
Уміщують сонячну енергію, вологу, енергію вітру тощо |
2. Що спричиняє порушення природної рівноваги
1) Надмірне використання природних ресурсів;
2) робота промислових підприємств, транспорту;
3) велика кількість людей на планеті та надмірна концентрація людей у великих містах;
4) перетворення природних ландшафтів на антропогенні.
Наслідки: змінення та освоєння близько 60 % території суходолу; виснаження природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища, збіднення ґрунтів; ризики для цивілізації.
3. Природокористування
Природокористування — наукова й виробнича діяльність, спрямована на задоволення потреб людства за допомогою природних ресурсів.
Раціональне (тобто розумне, продумане, правильне) — досить повне використання природних видобувних ресурсів, відновлення природних багатств, повне і багаторазове використання відходів виробництва (тобто організоване безвідходне виробництво), що дозволяє значно зменшити забруднення навколишнього середовища.
Нераціональне природокористування — використання доступних природних ресурсів у великих кількостях і неповною мірою, що спричиняє їхнє швидке виснаження. Наслідками нераціонального природокористування є вирубування лісів, збільшення викидів у річки та озера, забруднення атмосфери та гідросфери, виснаження ґрунтів, збіднення органічного світу тощо.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
✵ Що таке природні ресурси? З якими видами природних ресурсів ви ознайомилися сьогодні на уроці?
✵ Наведіть приклади використання різних видів природних багатств материків та океанів у різних сферах господарської діяльності.
✵ Чому природні багатства материків та океанів треба берегти, охороняти, відновлювати?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Опрацюйте § __________________________________.
✵ Дізнайтеся, які види господарської діяльності поширені у вашій місцевості? Які зміни природних комплексів відбуваються? Який вид природокористування переважає у вашій місцевості?
✵ Випереджальне (окремим учням): підготуйте повідомлення про найбільш небезпечні екологічні катастрофи у світі.
✵ Розпочніть роботу над дослідженням: «Шляхи розв’язування екологічних проблем».