Конспекти усіх уроків Географія 7 клас - Материки та океани - 2018
РОЗДІЛ VI. ВПЛИВ ЛЮДИНИ НА ПРИРОДУ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
ТЕМА 2. ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ
УРОК 65. ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ВИДИ ЗАБРУДНЕННЯ, ОСНОВНІ ДЖЕРЕЛА ЇХ НАДХОДЖЕННЯ. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В РОЗВ'ЯЗАННІ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ. МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЙ З ОХОРОНИ ПРИРОДИ
Мета:
✵ навчальна: сформувати знання про основні види та джерела забруднення навколишнього середовища, міжнародні організації з охорони природи; формувати практичні вміння та навички характеризувати екологічні проблеми материків та океанів та можливі шляхи їх вирішення; сприяти розумінню необхідності спільного вирішення екологічних проблем;
✵ розвивальна: розвивати вміння аналізувати, виділяти істотні ознаки, узагальнювати, робити висновки, доводити судження, формувати екологічну компетентність на основі ощадливого ставлення до природних багатств та раціонального природокористування;
✵ виховна: виховувати екологічно свідому особистість.
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: фізична карта світу, підручники, атласи, контурні карти.
Опорні та базові поняття: природні ресурси, господарська діяльність, природний комплекс, екологічні проблеми, забруднення, міжнародні організації, міжнародне співробітництво.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Фахівці стверджують, що за останні десятиріччя у світі було використано стільки природних ресурсів, скільки за всю попередню історію людства. У зв’язку з цим виникла загроза виснаження і навіть вичерпання багатьох видів ресурсів. Одночасно зросли масштаби повернення в природу відходів, що спричиняє загрозу забруднення навколишнього середовища.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
✵ Які види господарської діяльності поширені у вашій місцевості?
✵ Які зміни природних комплексів спричиняє господарська діяльність?
✵ Який вид природокористування переважає у вашій місцевості?
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Види забруднення
Під забрудненням навколишнього середовища розуміють небажану зміну його властивостей в результаті надходження різних речовин і з’єднань антропогенного походження. Це забруднення шкідливо впливає на літосферу, гідросферу, атмосферу, біосферу, на будівлі, конструкції і матеріали, а зрештою й на саму людину.
За характером та властивостями забруднювальних речовин виділяють різні види забруднень:
✵ хімічне — потрапляння в навколишнє середовище хімічних речовин та сполук);
✵ радіоактивне (зараження радіоактивними елементами);
✵ теплове (викиди тепла);
✵ шумове (підвищений рівень шуму);
✵ біологічне (потрапляння хвороботворних мікроорганізмів);
✵ інші.
2. Джерела забруднення
Головними джерелами забруднення навколишнього середовища є промислові підприємства, транспорт, сільське господарство, побутова діяльність людей.
Забруднення гідросфери — основним джерелом забруднення є стічні води з промислових підприємств, побутове та будівельне сміття. Найбільш забруднені: Рейн, Дунай, Сена, Тибр, Міссісіпі, Огайо, Волга, Дніпро, Дон, Дністер, Ніл, Ґанґ.
Забруднення атмосфери — основним джерелом є продукти згоряння мінерального палива. У повітря потрапляють окисли вуглецю, сірки, азоту. Наслідки: посилення парникового ефекту, випадіння кислотних дощів. Глобальні: зміни клімату, танення льодовиків тощо.
Забруднення ґрунтів — промисловими і сільськогосподарські відходами, отрутохімікатами, радіоактивними речовинами, побутовим сміттям, добривами. Наслідки: зниження родючості, утворення непродуктивних земель — «бедлендів».
Забруднення Світового океану — щорічно потрапляє близько 100 млн тонн відходів, у тому числі 3-4 млн тонн нафти і нафтопродуктів.
Радіоактивне забруднення — забруднення атмосфери, гідросфери, ґрунтів радіоактивними речовинами.
(Виступи учнів, що мали випереджальне завдання, з повідомленнями про найбільш небезпечні екологічні катастрофи у світі)
3. Міжнародне співробітництво в розв'язанні екологічних проблем
Цілісність географічної оболонки та взаємопов’язаність природних процесів і явищ потребують узгодженості та об’єднання зусиль міжнародної спільноти у розв’язанні екологічних проблем.
Стокгольмська конференція ООН (1972 р.) — вперше були розроблені та сформульовані основні принципи міжнародної екологічної співпраці.
4. Міжнародні організації з охорони природи
«Міжнародний союз з охорони природи» (МСОП) — розробляння наукових основ охорони й відновлення дикої природи.
Global Nest — міжнародна асоціація вчених, технологів, інженерів — наукові й технологічні дослідження навколишнього середовища.
Всесвітній фонд дикої природи (англ. World Wide Fund for Nature) — найбільша незалежна природоохоронна організація у світі.
«Ґрінпіс» (англ. «зелений світ») — найвпливовіша та найвідоміша екологічна організація планети.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
✵ Що таке забруднення? Про які види забруднень ви дізналися?
✵ Як змінюється склад атмосфери у зв’язку з роботою промислових підприємств і транспорту?
✵ Як запобігти потраплянню шкідливих речовин у гідросферу?
✵ Чому для подолання проблем забруднення навколишнього середовища необхідно об’єднати зусилля усього людства?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Опрацюйте § _______________________________.
✵ Заверште роботу над дослідженням «Шляхи розв’язування екологічних проблем».