Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 8 КЛАС.
РОЗРОБКИ УРОКІВ

РОЗДІЛ ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

 

ТЕМА 4. МІНЕРАЛЬНО-СИРОВИННІ РЕСУРСИ

 

УРОК 17. РУДНІ ТА НЕРУДНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ. ЗНАЧЕННЯ МІНЕРАЛЬНО-СИРОВИННИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

 

Тема. Рудні корисні копалини. Родовища залізної, марганцевої, уранової руд. Золоторудні райони України. Нерудні корисні копалини. Родовища нерудної сировини, коштовного каміння. Мінеральні води та грязі. Господарська оцінка мінерально-сировинних ресурсів, основні шляхи їх раціонального використання й охорони.

Навчальна мета: сформувати знання учнів про особливості походження, поширення та залягання рудних і нерудних корисних копалин; показати значення мінерально-сировинної бази для розвитку господарства України, з’ясувати основні шляхи її раціонального використання та охорони.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас, фізична, тектонічна, геологічна, корисних копалин карти України, контурні карти.

Опорні та базові поняття: рудні корисні копалини, нерудні корисні копалини, лікувальні грязі й води.

Географічна номенклатура: залізорудні басейни: Криворізький, Кременчуцький, Білозерський, Керченський; Нікопольський марганцеворудний басейн; найзначніші родовища нерудної сировини.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

 

II. Перевірка домашнього завдання

Назвати район залягання паливних корисних копалин, показати його на карті, а потім по черзі стисло називати дані, що його характеризують (у формі змагання).

 

III. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів

• Які корисні копалини належать до рудних? Чому вони так називаються? Як їх використовують?

• Які матеріали використовуються в будівництві? З чого вони виробляються?

 

IV. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Майже половину експортного товару України складає продукція чорної металургії. Ще в минулі часи чумаки їздили по сіль в Крим, звідки розвозили її на ярмарки, а там її купували купці з різних європейських країн. Чудовими українськими топазами оздоблені прикраси модниць на різних континентах. І таких промовистих фактів можна навести багато.

 

V. Вивчення нового матеріалу

1. Рудні корисні копалини

— Залізорудні басейни

• Криворізький — на Український щит; S ≈ 300 км2; розвідані запаси понад 18 млрд. т, один з найбільших у світі;

• Кременчуцький — на Український щит; S ≈ 150 км2; розвідані запаси близько 4,5 млрд. т;

• Білозерський — на Український щит; S ≈ 1300 км2; розвідані запаси близько 1,5 млрд. т;

• Керченський — пов’язаний з Індоло-Кубанським прогином; руди осадового походження; S 70 км2; розвідані запаси близько 1,8 млрд. т.

— Марганцеворудний басейн

Нікопольський — пов’язаний з осадовим чохлом УЩ; включає Нікопольське й Великотокмацьке родовища; S ≈ 5000 км2; один з найбільших у світі.

— Руди кольорових металів

• Ртутні — пов’язані зі складчастими спорудами Донбасу (Микитівське родовище) й Карпат (Вишківське); 2-ге місце у світі за запасами;

• уранові (Новокостянтинівське), титанові (Іршанське, Самотканське);

• нікілеві (Деренюське, Липовеньківське), алюмінієві (Високопільське, Малишевське) — пов’язані з корою вивітрювання Українського щита;

• поліметалеві (Берегівське, Біганське), золото (Мужіївське, Сауляцьке) — пов’язані з вулканічними проявами Закарпаття, перспективні райони Українського щита і Донбасу.

2. Нерудна сировина

• Гірничо-хімічна: калійні солі (Калуш-Голинське, Стебниківське), кам’яна сіль (Артемівське, Слов’янське, Солотвинське, Сиваське), сірка (Роздільське, Яворівське, Немирівське) — запаси одні з найбільших у світі;

• будівельна: крейда (схід України, північний захід); мармур, граніт, лабродарит (у місцях виходу кристалічного фундаменту Українського щита); глини, піски (повсюдно); вапняки (Передкарпаття, схід України, Крим);

• металургійна: флюсові вапняки, вогнетривкі глини (Донбас, Кримська складчастість);

• коштовне й напівкоштовне каміння: топаз, опал, берил, смарагд, аметист, бурштин, яшма, агат, сердолік тощо (у складчастих районах Карпат і Криму, в зонах кристалічних і осадових утворень Українського щита);

• мінеральні води (Карпати, Поділля, Крим, Придніпровська низовина);

• лікувальні грязі (залишкові озера Криму, чорноморські лимани).

3. Проблеми раціонального використання й охорони надр

 

VI. Закріплення вивченого матеріалу

• На які рудні та нерудні корисні копалини багата Україна? Назвіть та покажіть найбільші родовища на карті, поясніть загальні закономірності їх поширення.

• Де в Україні є мінеральні води та грязі? Як їх використовують?

• Дайте господарську оцінку цих груп мінерально-сировинних ресурсів.

• Які проблеми пов’язані з видобуванням корисних копалин? Запропонуйте основні напрями (заходи) щодо раціонального використання та охорони корисних копалин.

 

VII. Підсумки уроку

 

VIІІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати §___.

2. На контурних картах позначити основні райони і родовища рудних корисних копалин, кам’яної і калійної солей, сірки, будівельної сировини, нерудної сировини для металургії.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.