ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 8 КЛАС.
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Розділ І. УКРАЇНА ТА ЇЇ ГЕОГРАФІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
ТЕМА 2. ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
УРОК 4. СПОСОБИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ТЕРИТОРІЇ. ЛІТЕРАТУРНІ ТА ІНШІ ТВОРИ З ГЕОГРАФІЧНОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ
Тема. Експедиційні і стаціонарні дослідження природних умов і природних ресурсів. Туристичні подорожі, екскурсії, краєзнавчі пошуки. Музейні експозиції, виставки. Географічні енциклопедії, довідники, словники, календарі. Географічні періодичні видання. Географічні дані в мистецьких творах, засобах масової інформації.
Навчальна мета: поглибити та розширити знання про особливості й значення методів дослідження природних умов і ресурсів; розширити знання учнів про джерела географічної інформації; сформувати вміння і навички користування ними; систематизувати знання учнів про науково-дослідницьку роботу; продовжити формування наукового світогляду учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, різноманітні джерела інформації про природу України.
Опорні та базові поняття: метод дослідження, джерело знань, засіб наукового дослідження.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
1. Перевірка виконання практичної роботи № 1.
2. Розв’язання задач на перевірку умінь визначення різниці місцевого часу різних пунктів України.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів
✵ Якими джерелами знань ви користувалися під час вивчення попередніх курсів географії?
✵ Назвіть основні методи географічних досліджень.
✵ Чим відрізняються між собою енциклопедії, довідники, словники?
✵ Вам потрібно отримати якомога більше інформації про відоме місце України (за вибором). У який спосіб ви це будете робити?
IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
У сучасному інформаційному просторі досить нескладно знайти дані про будь-який куточок нашої країні. А як взагалі з’являється ця інформація?
V. Вивчення нового матеріалу
1. Організація збору географічної інформації
✵ Стаціонарні дослідження — регулярна діяльність «на одному місці». Залежно від об’єктів спостереження (мети): геоморфологічні, гідрологічні, ґрунтові, біогеографічні, комплексні тощо;
✵ екскурсії — короткотривале ознайомлення з фізико-географічними об’єктами для поглиблення знань, відпрацювання певних навичок;
✵ експедиції — довготривалі дослідження (поєднання стаціонарних та екскурсійних форм) окремих природних компонентів і умов або природних комплексів у цілому;
✵ дистанційні дослідження — сучасна форма організації заснована на використанні досягнень техніки (космічної, аеро-, підводної тощо).
2. Спеціалізована наукова і популярна література
Енциклопедії, словники, довідники — збірники інформаційних даних певного наукового напрямку (словник топографо-геодезичних термінів, геологічна енциклопедія) або комплексної інформації, згрупованої за певним критерієм (Географічна енциклопедія України).
3. Інтернет-джерела
Містять інформацію, накопичену в різних країнах світу (наукові, популярні описи, статистичні дані, фото- й відеоінформація, форумний обмін думками тощо).
4. Періодичні видання й засоби масової інформації
Відображають сучасні поточні зміни в географічному просторі.
5. Нетрадиційні джерела географічної інформації
— Художня література;
— твори образотворчого мистецтва;
— твори прикладного мистецтва.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
✵ Назвіть джерела географічної інформації. Яку інформацію можна з них отримати?
✵ Демонстрація умінь пошуку певної інформації в наявних у класі енциклопедіях чи словниках.
✵ Наведіть приклади географічних видань. Продемонструйте їх.
✵ Складіть анотацію до одного з них.
VIІ. Підсумки уроку
VIІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати §___.
2. За наявності принести карти України та окремих її регіонів.