Географія України 8 клас - Навчально-методичний посібник 2017
РОЗДІЛ IІІ. ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ УКРАЇНИ
ТЕМА 2. КЛІМАТ І КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ
УРОК 24. СЕЗОННІ ПОГОДНІ УМОВИ ТА ЯВИЩА. НЕСПРИЯТЛИВІ ПОГОДНО-КЛІМАТИЧНІ ЯВИЩА. МЕТЕОРОЛОГІЧНА СЛУЖБА. Б. СРЕЗНЕВСЬКИЙ — ОРГАНІЗАТОР МЕТЕОСЛУЖБИ В УКРАЇНІ. ПРОГНОЗ ПОГОДИ ЗА ДАНИМИ СИНОПТИЧНОЇ КАРТИ, НАРОДНИМИ ПРИКМЕТАМИ. ДОСЛІДЖЕННЯ. ПРОГНОЗУВАННЯ ПОГОДИ ЗА НАРОДНИМИ ПРИКМЕТАМИ ТА ПОРІВНЯННЯ З ПРОГНОЗОМ В ІНТЕРНЕТ-ДЖЕРЕЛАХ, ЗМІ
Мета:
навчальна: узагальнити знання учнів про погоди в Україні; сформувати явлення про несприятливі погодні явища і їх розповсюдження на території країни; ознайомити з основними положеннями організації метеорологічної служби України;
розвивальна: розвивати допитливість, уміння аналізувати, навички прогнозування погоди за даними інтернет-джерел та народними прикметами;
виховна: виховувати відповідальність, акуратність, повагу до інтелектуальних надбань людства.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, календарі погоди, синоптичні карти, портрет Б. Срезневського.
Опорні та базові поняття: погода, кліматичний сезон, елемент погоди, несприятливе погодно-кліматичне явище, метеорологія, метеорологічна служба, синоптична карта, синоптична служба.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
✵ Покажіть на карті місця з екстремальними кліматичними показниками. Чи є закономірності в такому положенні? Відповідь обґрунтуйте.
✵ Охарактеризуйте особливості кліматичних показників Карпатського гірського регіону. Відповідь обґрунтуйте розрахунками (обчислення температур на найбільших вершинах порівняно з рівнинними місцями на тій самій широті).
✵ Поясніть, чому в Івано-Франківську та Луганську, які розташовані на схожих широтах, досить істотна різниця (6°) амплітуд річних температур.
✵ На які кліматичні ресурси багата наша область?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
✵ Що називають погодою? Чим вона відрізняється від клімату?
✵ Назвіть шість основних показників погоди та способи їх вимірювання.
✵ Що та в який спосіб вивчає наука метеорологія?
✵ Назвіть небезпечні для людини погодні явища, що можуть відбуватися на Землі.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Усі ми щоранку визираємо у вікно. Навіщо?
Зіграйте роль диктора прогнозу погоди обласного телебачення (вкажіть усі показники погоди, дані для них вигадайте ймовірні).
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Переважні типи погод
Зима. Тривала (120-130 днів на сході, 55-75 днів на південному заході), відносно тепла, з морозами, випаданням снігу. Значна циклональна діяльність із західних напрямків спричиняє відлиги, хмарність, опади у вигляді снігу, мокрого снігу, інколи дощу, вітряно, спостерігаються тумани, ожеледь, погода різко й швидко змінюється. Антициклони зі сходу приносять ясну, суху, морозну погоду.
Весна. Починається під час переходу середньодобової температури через 0°. Раніше це відбувається в Криму, на південному заході, Закарпатті. Погоди не сталі, з різкими змінами, особливо в першій половині (дощі чергуються з сухими періодами, стрибки температур навіть протягом доби, вітряно).
Літо. Починається під час переходу середньодобової температури через +15°. Активізується радіаційний чинник. Установлюються погоди антициклонального типу (високі температури зі значними добовими коливаннями, незначна хмарність, сухо). Близько 40% річної кількості опадів.
Осінь. Починається під час переходу середньодобової температури через + 15° в бік зниження. Спочатку характерна суха, ясна погода. Згодом активізується циклональна діяльність. Зниження температур спричиняє підвищення відносної вологості повітря, утворення низької хмарності, туманів, затяжних дощів.
2. Несприятливі погодно-кліматичні явища
В Україні спостерігаються такі несприятливі явища: грози (25-30 днів, в Карпатах — понад 40); град (1-2 дні, в Криму — 10); тумани (15-30 днів, в Карпатах — до 135); навесні та восени заморозки (до -3° - -5°); ожеледі та ожеледиці (від кількох хвилин до десятків днів); хуртовини (20-25 днів на південному сході, 3-5 днів на південному заході); посухи (один раз кожні 2 роки, великі, що охоплюють півкраїни — кожні 10-12 років); суховії (25- 30 днів, переважно на південному сході - сході); пилові бурі (3-8 днів, тривалістю від хвилин до кількох діб); зливи (на заході 15-19 мм на добу, в північних і центральних — 12-14 мм, в Карпатах — до 50 мм).
3. Метеорологічна служба в Україні
Складова частина Всесвітньої метеослужби. Виконує роботи з систематичного, регулярного (кожні три години) збору метеоданих, їх опрацювання, аналізу. Результатом роботи є складання короткочасних і довгострокових прогнозів погоди, моніторинг кліматичних змін.
Борис Ізмайлович Срезневський (1857-1934 рр.) — метеоролог і кліматолог, один із засновників метеорологічної служби країни, розробив кліматологічне районування України.
4. Прогноз погоди
Синоптична карта — географічна карта (переважають електронні варіанти) з нанесеними умовними позначеннями результатів спостережень мережі метеостанції! на певний час. За їх аналізом складають прогнози погоди.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
✵ Назвіть небезпечні погодні явища та причини їх виникнення, характерні для: а) Карпат; б) південного сходу України; в) Причорноморської низовини.
Дослідження
1) Озвучте свій прогноз погоди на сьогодні за народними прикметами. Порівняйте його з дійсною погодою.
2) Ознайомтеся з синоптичними картами Європи та України (наприклад, https://www.gismeteo.ua). Складіть прогноз погоди для області на наступні 3 дні.
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Опрацювати § ______________________________________
✵ Підготувати повідомлення про несприятливі погодні явища та забруднення атмосферного повітря в нашій місцевості.
✵ Провести опитування своїх родичів, знайомих про вплив погодних умов на їхнє самопочуття.