ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 9 КЛАС

ВСТУП

 

УРОК 1. ЕКОНОМІЧНА Й СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ ЯК НАУКА І НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

 

Очікувані результати: учень називає об’єкти й предмети економічної та соціальної географії України, світових та вітчизняних економ-географів; установлює зв’язок економічної та соціальної географії з іншими науками; пояснює актуальність і необхідність вивчення курсу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник географії, атлас, контурні карти або зошит для практичних робіт з географії з комплектом контурних карт, географічні довідники, географічний енциклопедичний словник.

Опорні поняття: фізична географія, соціально-економічна географія, географія населення, атлас, тематичні (економічні) карти.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

У 9 класі відбудеться ваше перше знайомство з економічною та соціальною географією. Вона розповість про те, де розташовані населені пункти, промислові підприємства й сільськогосподарські угіддя, пояснить, чому в одному районі люди вирощують льон, а в іншому — виноград, в одному місці складають автомобілі, а в іншому — варять сталь.

 

II. Актуалізація опорних знань

— Які природні об’єкти ви вивчали у «Фізичній географії України»?

— Що ви знаєте про рельєф України?

— Як ви вважаєте, чи сприятливий він для розвитку господарства?

— Чому? Назвіть характерні ознаки клімату, внутрішніх вод і ґрунтів України.

 

III. Вивчення нового матеріалу

1. Предмет економічної та соціальної географії України

Предметом економічної та соціальної географії є особливості й закономірності просторової (територіальної) організації суспільства як частини географічної оболонки Землі.

— Що вивчає економічна географія? соціальна географія?

— Які географічні науки або окремі теми викликають у вас найбільший інтерес?

2. Зв’язок економічної та соціальної географії з іншими науками

Соціально-економічна географія тісно взаємодіє з економічними науками, політологією, геополітикою, етнографією, а також з низкою природничих наук, наприклад із хімією.

Складання схеми зв’язків соціально-економічної географії з іншими науками.

3. Соціально-економічні дослідження

До методів економіко-географічних досліджень належать описові, статистичні, порівняльно-географічні, картографічний, комп’ютерної графіки.

Останнім часом у географічних дослідженнях широко використовуються геоінформаційні системи.

—   З якою метою проводяться географічні дослідження?

—   Навіщо географічні знання необхідні працівникам транспорту, сільського й комунального господарства?

4. Вітчизняні вчені економ-географи

Серед відомих економ-географів, які зробили внесок у вивчення населення й господарства України,— С. Л. Рудницький, К. Г. Воблий, О. Т. Діброва, В. М. Кубійович, М. М. Паламарчук.

5. Джерела географічних знань

Карти, атласи, географічні енциклопедичні словники, географічні довідники, електронні підручники й карти.

Пошукове читання підручника

—    Знайдіть у підручнику поняття, знайомі вам з курсу фізичної географії України. З’ясуйте, у зв’язку з чим їх наведено. Зробіть висновок.

 

IV. Закріплення матеріалу

Робота в групах

Одна команда — фізгеографи, друга — фахівці з економічної та соціальної географії. Завдання кожної команди — піднімати руку, коли вчитель називає поняття й географічні об’єкти, що належать до «їхньої» науки.

Орієнтовний перелік понять: клімат, водні ресурси, народжуваність, місто, населення, річка, гори, машинобудування, озера, болота, галузь господарства, міграція, фізико-географічне положення, рельєф.

 

V. Домашнє завдання


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.