ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 9 КЛАС

РОЗДІЛ ІІІ. ГОСПОДАРСТВО

 

УРОК 20. ТРАНСПОРТНЕ І ТОЧНЕ МАШИНОБУДУВАННЯ

 

Очікувані результати: учень називає галузевий склад транспортного й точного машинобудування; характеризує ці галузі машинобудування та фактори їх розміщення; показує на карті великі центри машинобудування; складає й аналізує схему внутрішньогалузевих і міжгалузевих зв’язків; оцінює проблеми й перспективи розвитку машинобудування.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник географії, атлас, карта «Машинобудування і металообробка», статистичні дані про розвиток галузей машинобудування.

Опорні поняття: машинобудування, технопарк, транспортне (автомобільне, залізничне, авіаційне, суднобудування), точне (електротехніка, електроніка, приладобудування) машинобудування.

Географічна номенклатура: транспортне машинобудування — Запоріжжя, Дніпропетровськ, Київ, Львів, Луганськ, Черкаси, Миколаїв,

Харків, Херсон, Кременчук, Маріуполь; точне машинобудування — Харків, Київ, Запорожжя, Дніпропетровськ, Херсон, Донецьк, Львів, Сімферополь.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

Бліцопитування

—    Які галузі входять до складу машинобудування?

—    Які види продукції виробляють підприємства загального машинобудування?

—    Назвіть особливості розташування центрів загального машинобудування.

 

II. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми розглянемо галузі машинобудування, які впродовж останніх десятиліть є лідерами з обсягів виробництва. Вони відіграли вирішальну роль у збільшенні перевезень пасажирів і вантажів, істотно полегшили практичну діяльність людини як на виробництві, так і в побуті.

 

III. Актуалізація опорних знань

—    Які види транспортних засобів ви знаєте?

—    Яка побутова техніка є у вас удома?

—    Де її зроблено? Які функції вона виконує?

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Склад, фактори розміщення й особливості територіальної структури транспортного машинобудування

Перша за обсягами виробництва галузь машинобудування. Легкові автомобілі — «АвтоЗАЗ-Daewoo» (Запоріжжя), на Луцькому заводі складають різні моделі автомобілів ВАЗ, складальне підприємство почало працювати в м. Черкаси.

Львівський автомобільний завод — автобуси середнього і великого класу, тролейбуси й мікроавтобуси.

Літакобудівні підприємства — Київ (завод «Авіант») і Харків (державне авіаційне виробниче підприємство (ХДАПП)).

ВАТ «ВО “Південний машинобудівний завод”» (Дніпропетровськ) виробляє ракетоносії «Зеніт», «Дніпро», «Циклон».

Суднобудування — Миколаїв, Херсон, Керч.

Виробництво рухомого складу для залізниць — «Луганськтепловоз» (Луганськ), Крюковський вагонобудівний завод, залізничні цистерни виробляють на ВАТ «Азовмаш».

2. Склад, фактори розміщення й особливості територіальної структури точного машинобудування

Відносять електроніку, приладобудування й електротехніку. ВАТ «Запоріжтрансформатор» — один із головних виробників силових трансформаторів у СНД; «ХЕМЗ» (Харківський електромеханічний завод) виготовляє устаткування для різних галузей; ВАТ «Іскра» (Львів).

Підприємства, що виробляють комп’ютери, телевізори, радіоприймачі, зосереджені у великих містах.

3. Проблеми й перспективи розвитку підприємств галузі.

Формування технопарків

Пріоритетні напрями розвитку: технологічна модернізація підприємств; створення машин та обладнання нового покоління; збільшення обсягів виробництва складної побутової техніки; створення умов для розвитку мережі інноваційних підприємств, зокрема технопарків.

В Україні чотири технопарки: «Напівпровідникові технології та матеріали», «Інститут електрозварювання ім. Патона», «Інститут монокристалів» і «Вуглемаш».

 

V. Закріплення матеріалу

—    Використовуючи карту «Машинобудування і металообробка», визначте центри транспортного машинобудування. Позначте й підпишіть їх на контурній карті.

—    Опишіть структуру точного машинобудування. Які фактори найбільше впливають на розміщення підприємств галузі? Чому?

—    Назвіть пріоритетні напрями розвитку машинобудування. Які технопарки створено в Україні? Які питання вони розв’язують?

Робота в групах

Складіть схеми внутрішньогалузевих та міжгалузевих зв’язків машинобудування.

 

VI. Домашнє завдання

Для записів:


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.