ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 9 КЛАС

РОЗДІЛ ІІІ. ГОСПОДАРСТВО

 

УРОК 27. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

 

Очікувані результати: учень визначає природно-географічні фактори розвитку сільського господарства, структуру галузі й особливості сільськогосподарського виробництва; наводить конкретні приклади зв’язків сільського господарства з іншими галузями.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник географії, атлас, карта «Сільське господарство», діаграма «Структура земельного фонду України», статистичні дані про розвиток галузі.

Опорні поняття: сільське господарство, рослинництво, тваринництво, урожайність, продуктивність, меліорація.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

Сільське господарство є найдавнішим і дуже поширеним заняттям людей. В Україні в цій галузі працює близько третини економічно активного населення, які створюють приблизно чверть ВВП країни. Галузь задовольняє найбільш насущні потреби людини — потреби в їжі.

 

II. Актуалізація опорних знань

—    Що таке земельні ресурси?

—    Які ознаки характеризують чорноземи?

—    Яку сільськогосподарську сировину використовує легка промисловість? харчова?

 

III. Вивчення нового матеріалу

1. Природно-географічні фактори розвитку сільського господарства

Україна має у своєму розпорядженні унікальне поєднання рівнинного рельєфу, родючих ґрунтів і кліматичних ресурсів. Понад половину території країни займають сільськогосподарські угіддя, серед яких переважає рілля (рілля займає 54,0 % площі, сіножаті — 4 %, пасовища — 9,2 %, сади й виноградники — понад 1 %). Дві третини ріллі припадають на чорноземи.

Проблема для півдня країни й АР Крим — низька забезпеченість водними ресурсами. У Поліссі багато перезволожених і заболочених територій.

Меліорація — комплекс організаційно-господарських і технічних заходів, які дають можливість змінювати природні умови в необхідному для людини напрямі.

2. Структура сільського господарства

Рослинництво і тваринництво. Основне завдання рослинництва — вирощування сільськогосподарських рослин для забезпечення населення продуктами харчування, тваринництва — кормами, галузей промисловості (легкої, харчової) — сировиною. У тваринництві займаються вирощуванням різних сільськогосподарських тварин для виробництва тваринницьких продуктів.

Промисловість забезпечує сільське господарство електроенергією, різною технікою, паливно-мастильними матеріалами, добривами, засобами захисту рослин. Сільське господарство постачає промисловість продукцією рослинництва і тваринництва.

Зв’язки між сільським господарством і промисловістю настільки тісні, що утворюють міжгалузевий агропромисловий комплекс.

 

IV. Закріплення матеріалу

— Які природно-географічні фактори є основою для розвитку сільського господарства?

— Опишіть структуру сільського господарства. Які завдання виконує рослинництво? Тваринництво?

— Наведіть приклади зв’язків між сільським господарством і промисловістю.

— Складіть схему «Агропромисловий комплекс України».

 

V. Домашнє завдання

Для записів:


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.