ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ 9 КЛАС

РОЗДІЛ ІV. ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ

 

УРОК 43. ЦЕНТРАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ РАЙОН

 

Очікувані результати: учень застосовує типовий план для складання характеристики економічного району; порівнює економічні райони за їх спеціалізацією; аналізує проблеми й перспективи розвитку свого економічного району.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник географії, атлас, контурні карти, статистичні дані про економічний район.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

Особливістю Центрального економічного району є те, що він має вигідне — центральне положення і межує із п’ятьма іншими економічними районами. Порівняно зі Столичним районом він, з одного боку, наближений до Придніпров’я, Донбасу й Чорного моря; з іншого — не має спільного кордону з іншими державами. Серед галузей промисловості району найбільше значення має харчова, хімічна та машинобудівна галузі. Частка в території — 7,5 %; у населенні — 5,1; у продукції сільського господарства — 8,2; в експорті — 2,0 %.

 

II. Актуалізація опорних знань

— Де розташований географічний центр України?

— Які особливості рельєфу Придніпровської височини?

— Які кліматичні умови характерні для центральної частини України?

— Де знаходяться найбільші потужності з видобування бурого вугілля?

 

III. Вивчення нового матеріалу

1. Економіко-географічне положення. Природні умови й ресурси. населення й трудові ресурси

Робота в групах

Завдання. Самостійно охарактеризувати економіко-географічне положення району, його природні умови й ресурси, відмінності в населенні й трудових ресурсах.

2. Особливості господарського комплексу

Недостатньо енергогенеруючих потужностей (Канівська ГЕС, поблизу великих міст — теплові електростанції).

Гірничо-збагачувальний комбінат (м. Волинський), ливарний завод (м. Кіровоград), феронікелевий завод (Побузьке), комбінат твердих сплавів і тугоплавких металів і завод чистих металів (Світловодськ). Автомобілебудування.

Хімічна промисловість (Черкаське об’єднання «Азот»).

Харчова промисловість (виробництво цукру, борошна, круп, олії, м’ясних, молочних та овочевих консервів).

Рослинництво (зернові культури — озима пшениця, ярий ячмінь та кукурудза на зерно, технічні культури — цукрові буряки (десята частка зборів по Україні), соняшник, коноплі, ефіроолійні культури). Тваринництво (скотарство, свинарство і птахівництво).

3. Найбільші міста

 

IV. Закріплення матеріалу

—    Охарактеризуйте галузі промисловості району, які пов’язані із сільським господарством.

—    Підпишіть на контурній карті найбільші міста району.

—    Порівняйте спеціалізацію сільського господарства Центрального і Столичного районів. Знайдіть ознаки подібності й відмінностей.

 

V. Домашнє завдання

Для записів:


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.